Ders İçi En Etkili Öğrenme Zamanları Nelerdir?

0
416

AdsızzDers çalışmak için odasına giden bir öğrenci için en etkili öğrenme zamanları nelerdir? Öğretmenlerin hangi hatası çocukların öğrenmeye elverişli olduğu zamanları heba ediyor?

Öğrenme sırasında, zaman bakımından verimli zaman, çöküş zamanı ve ikinci verimli zaman olmak üzere üç aşama vardır. Aşağıda 40 dakikalık bir ders çalışma periyodunun (Sınıfta ders işleme zamanları) en etkili olduğu zamanlar belirtilmiştir.

Bu şekilden çıkan sonuçlar nelerdir?

1. Derse başladığımız ilk dakikalar çocukların derse hazır olduğu, dikkatlerini topladıkları, motivasyonlarının tam olduğu dakikalar verimli zamanlardır. Bu nedenle ilk dakikalar kaçırılmadan dersin bilgi içeriğinin öğretme yöntemleri kullanılarak öğretilmesi gerekir. Bu zaman dilimi içerisinde yoklama almak, öğrenmeyle alakası olmayan konulardan bahsetmek en etkili olan zaman dilimini kaçırmamıza neden olur.

Evinde ders çalışan bir öğrenci ise önceden belirlediği konuyu bu zaman dilimi içerisinde öğrenmeye çalışmalıdır. Bu aşamada öğrenci kalem almak için yan odaya gitmemeli, odada yerde duran topu kaldırmaya çalışmamalı. Kendisini öğreneceği konuya kilitlemeli.

2. Çöküş aşamasında öğrencilerin ilgi ve dikkatleri başka alana kaymaya başlamıştır. Motivasyonları ise düşmüştür. Bu aşamada öğretmen verimli zaman diliminde öğrettiği bilgileri oyun ve drama şeklinde eğlenceli bir formatta çocukların pekiştirmesini sağlayabilir. Yine öğretmen yoklamayı, sınıfa söylenmesi gereken konuları ve ödev kontrolünü bu zaman dilimi içinde yapabilir.

Evinde ders çalışan bir öğrenci ise bu zaman dilimi içerisinde şu ana kadar çalıştığı konuların tekrarını yapabilir. Bir bardak su için mutfağa gidebilir. Ancak öğrenci ders çalışma ortamından uzun süreliğine ayrılmamalı.

3. İkinci verimli zaman dilimi içerisinde öğrencilerin öğrendiklerini paylaşmalarına fırsatlar verilmeli. Kapanış aşaması olan bu zaman diliminde öğretmen öğrettiği konu ile ilgili mutlaka vurucu, etkili ve zihinlerde soru işareti bırakmayacak şekilde dersi sonlandırmalıdır. Öğrencilere şimdi sırasizde diyerek bugün öğrendikleri konular hakkında düşünmeleri ve zihinsel tekrar yapmaları sağlanmalı. Bu zaman dilimi içerisinde sınıf içi tartışmalar, öğrendikleri konu ile ilgili grup çalışmaları bilgileri kalıcı hale getirecektir.

Evde ders çalışan öğrenci ise bu aşamada çalıştığı konularla ilgili test çözümü yapabilir. Yeni konu öğrenmekten ziyade çalıştığı konuyu pekiştirecek özet çıkarma, zihin haritası hazırlama gibi öğrenme yöntemleri yardımıyla bilgiyi kalıcı hale getirmelidir.

Yazar/Kaynak:  AHMET YILDIZ/ www.ahmetyildiz.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikBir Foto: Alzehimer’a Karşı ‘Aktif Beyin’
Sonraki İçerikMümin Sekman “Uzun Lafın Kısası” Programındaydı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir