Dersi Dinlerken Ana ve Ara Fikirlerin Yakalanması

0
189

Dersi Dinlerken Ana Ve Ara Fikirlerin Yakalanması

Not almaya değer şeyleri teşhis etmek demek buğdayı kabuğundan ayırmak demektir. Bunu nasıl yapabilirsiniz ? sözlü ipuçlarını dinleyerek, sözlü olmayanları da dinleyerek.

Öğretmenin Verdiği Sözlü İpuçları:

Dersin konusuna yabancı bile olsanız dersin ana fikrini,öğretmenin verdiği ipuçlarından anlayabilirsiniz. Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar “verimli ders çalışmanın psikolojik koşulları” isimli kitabında öğretmenlerin öğrenciye verdiği ipuçlarını şöyle anlatmaktadır;

 “Ana fikrin sinyalleri şunlar olabilir: ”…..olmasının üç sebebi vardır.Bunlar;Birincisi….,ikincisi….,üçüncü sebebi ise….”,”….ve en önemlisi….”,”Büyük bir gelişmede….”ve arkasından bir an fikir ortaya konur.

Ana fikri destekleyici bilgilerin sinyalleri: ”Öte yandan….”,”Bundan başka….”,”Bunun tersi bir durum ise….”,”Bir örnekle açıklayalım….”

Bir sonuç yada özetin sinyalleri: ”Bütün bunlardan sonra anlıyoruz ki….”,”Sonuç olarak diyebiliriz ki….”,”Özetleyecek olursak….”,”Söylemeye çalıştığım nokta şudur ki….”,”Bu demektir ki….”

Bir fikirle başka bir fikir arasında sebep sonuç ilişkisine işaret eden sinyal sözcükler: ”Bunun için….”,”Çünkü….”,”Madem ki….”,”Böyle olunca….”,”Öyle ise….”,”Dolayısıyla….”

Konuşanın fikrini örneklerle açıklamak istediğini bildiren sinyal sözcükler: ”Fakat….”,”Öte yandan….”,”Buna rağmen….”,”Ama unutulmamalıdır ki….”,”Böyle olmakla birlikte….”,”Yine de….”,”buna aykırı olarak….”

Önemli bir noktayı vurgulamaya yarayan sinyal sözcükler: ”Dikkat edilmelidir ki….”,”Buradaki esas nokta….”,”Önemli olan husus….”  

Söylenmiş olanın başka türlü bir ifadeyle  tekrar edileceğini yada daha iyi açıklanacağını bildiren sinyal sözcükler: ”Yani….”,”Başka bir deyişle….”,”Demek oluyor ki….”,”Daha açık bir ifadeyle….”

Şart bildiren sinyal sözcükler: ”Eğer….”,”ise….”,”olduğu takdirde….”,”…. Olduğunu farz ederek….”,” olmadıkça….”,”varsayalım ki….””

Sinyal sözcükler öğretmenin anlattıklarının bir söz yığını olarak kalmayıp bir anlam kazanmasında ve öğrenciye ipuçları vermesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.Eğer sizler bunlara dikkat ederseniz dersin önemli,önemsiz noktalarını yakalayıp not tutma etkinliğinizi artabilir.Aynı zamanda da sınavda çıkacak sorular hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Öğretmenin Verdiği Sözlü Olmayan İpuçları:

Yapılan araştırmalar, herhangi bir mesajın yalnızca bir bölümünün kelimelerle ifade edildiğini, asıl en büyük bölümü vücut dili, yüz mimikleri ve ses tonu seyredilerek anlaşıldığını göstermektedir.

Ders sırasında öğretmenin vücut diliyle size verdiği mesajları şöyle sıralayabiliriz;

  1. Öğretmeniniz eğer camdan dışarı bakmaya, gözleri ise dalmaya başlarsa size verdiği mesaj “bu konu önemsiz, sınavda karşınıza çıkmaz” dır.
  2. Öğretmeniniz eğer tahtaya dönerse, bir çok öğrencinin gözünün içine bakarsa anlattığı konunun önemli noktalarını işaret ediyor demektir.
  3. Konuyu anlatırken ses tonu artıyorsa, heyecanlı bir konuyu anlatıyor gibi davranıyorsa bu konu önemli demektir.

Yazar: Ahmet YILDIZ
Kaynak: www.kisiselbasari.com

Sorularınız İçin: iletisim@ahmetyildiz.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikDersi Aktif Olarak Dinleme
Sonraki İçerikOkulda Başarı İçin Not Tutma
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir