Dinlenemeyen Beyin Çalışmaz. Nokta.

0
149

İş dünyasının düşünce transformasyonuna ihtiyacı var.

Bunu hepimiz biliyoruz ve istiyoruz ama değişimi getirmeye cesaretli olanların sayısı, böyle gelmiş böyle gider diyenlerin sayısından çok daha az. Bu yüzden kaplumbağa hızında ilerliyoruz. Ne ironiktir, oysa teknoloji ışık hızında ilerliyor. Gelişiyoruz, büyüyoruz, zenginleşiyoruz. Aynı zamanda iklim kriziyle, su kriziyle, enerji kriziyle uğraşıyoruz. Birşeyleri belli ki yanlış yapıyoruz, çünkü beynimizi yeteri kadar dinlendirmek yerine 24 saat çalışmaya zorluyoruz.

Bu yüzden bugün size iki video seyrettirmek istiyorum.

Çok çalışmak ve neredeyse dinlenmeden çalışmak günümüzde bir marifet sayılıyor. “Tembellik Hakkı” Paul LaFargue tarafından ele alınmış eski bir kitap ama düşündürüyor sizi. Çünkü çok çalışmak ve dinlenmeye vaktin olmaması kişiyi öyle önemli hissettirir olmuş ki, beyni dinlendirmenin yaratıcılığa ve üretkenliğe etkisini düşünmeye vakti yok iş dünyasının.

Oysa, aynı işi 5-6 yıldır yapıyorsanız, işletme körlüğü dönemine girmişsiniz demektir. Bu durumda yenilenmenin, yeniden yaratabilmenin en iyi yolu, içinde bulunduğunuz durumdan kendinizi çıkartabilmek, biraz ara verebilmek ve tekrardan işe dönebilmektir. Biliyorum, şirketler size bir kaç ay izin vermiyor. Sizin de işten ayrılıp dinlenmeye ayıracak cesaretiniz yok.

Geri adım atmaya cesaretimiz yok.

Çünkü geri adım attığımızda bu yavaş zamanın daha büyük fikirleri aksiyona geçirmemize imkan verebilecek bir imkan olabileceğini resmedemiyoruz.

Ilk video Stefan Sagmeister’ın. Kendisi bir tasarımcı. 7 yıl çalışan, 8. yılında beynini yenilenebilmek, yaratabilmek, bildiklerini unutup yeniden öğrenebilmek ve daha verimli olabilmek için 1 yıl dünyayı gezmeyi ilke edinmiş biri. Her 7 yılda bir bu döngüyü tekrarlayan biri.

[ted id=649 lang=tur]

Umarım sadece ilham almaz, aynı zamanda duyduklarınızı, gördüklerinizi ve inandıklarınızı hayata geçirecek cesareti de kendinizde bulursunuz. Eğer Stefan Sagmeister’ın bu konuşmasını beğendiyseniz, aşağıda John Maeda‘nın sunumunu hem oldukça komik hem de oldukça bilgilendirici bulacaksınız. John Maeda, Laws of Simplicity kitabının yazarı. Aynı zamanda MIT Media Lab Ar-Ge Direktörü ve Rhode Island School of Design’ın başkanı.

[ted id=172 lang=tur]

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğunuza Bu Sözü Sakın Söylemeyin!
Sonraki İçerikKriz koşullarında işyerlerinin “alternatif tepki stratejileri”
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir