Dişçi korkusu hayvan korkusuna benziyor

0
127

Dişçi korkusu, örümcek korkusuna benziyor

Çaresizce dişçi koltuğunda oturduğunuzu düşünün, ağzınız sonuna kadar açık ve delgi aletinin sesi beyninize işliyor. Bu durum hiç kimse için hoş değildir. Fakat dişçi fobisi olanlar için en büyük kabustur bu.

Araştırmacılara göre bu panik şimdiye dek sanıldığı gibi kan, yaralanma ve iğne korkusuna değil daha çok örümcek korkusuna benziyor. Avusturyalı bilim insanları dişçi korkusu olan ve olmayan kişilere çeşitli resimler göstermiş. Bunların üzerinde mesela delgi aleti, bir silahın namlusu, kurt gibi iğrenç motifler ve fincan, ütü vb nötr eşyalar bunuyordu. Katılımcılar bu resimlere bakarken, araştırmacılar da beyin akımlarını, nabızlarını ve yüz kaslarını incelemişler.

Dişçi korkusu olanların, diş tedavisiyle ilgili resimler gördüklerinde nabızları yükselmiş ve beyin akımları değişmiş. Bu katılımcılarda, optik uyarılardan sorumlu olan beyin bölgesinin daha etkin olduğunu gördük ve katılımcılar resimlere daha dikkatli bakıyorlardı diyor Graz Üniversitesi psikologu Anne Schienle. Genel olarak bakıldığında diş tedavisine gösterilen tepki daha çok hayvan korkusunu andırıyor ve bu yolla tedavi edilebilir!

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

PAYLAŞ
Önceki İçerikHaşhaşiler kimlerdi ve ne yapmak istemişlerdi?
Sonraki İçerikZeka Oyunları İle Çocukları Erken Tanıştırmalı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir