Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış Farkları

0
991

Çinde doğan 14 yaşından sonra Almanya’ya göç eden bi rçinki doğu ve batı insanı arasındaki gözlemlediği farkları grafiklere aktardı.

Yang Liu gözlemlerini minimalist grafiklerle kitaba sığdırdı. Liu’nun eserlerden 9 tanesini aşağıda paylaştık.

İŞTE SONUÇ:

Liu’nun vurgularken özellikle Çin ve Alman hayat tarzını esas aldığı bu grafiklerin bir çoğu bizim milletimiz için de geçerli görünüyor 🙂

Yaşam tarzı:
bireysellik-doğu-batıBatıda bireysellik daha öndeyken de doğuda kolektif yaşam tarzı daha baskın görünüyor. Burada Türkiye için hangisi geçerli emin olamadık.

Zamana sadakat:

dakiklik-almanyaAvrupa toplumlarının dakiklik anlayışıyla, doğu toplumlarının dakiklik anlayışını bu grafikle özetlemiş Liu.
Sorunlara yaklaşım:
sorun-cozmeBatıda sorunların üzerine gidilirken, doğuda bunlardan kaçılmış.
Ego:
eastwest_egoBatıda bireylerin daha büyük egoları olduğunu gözlemlemiş Liu, doğudaysa daha mütevazı görünüyorlar.
Algı:
alman-cinliBurada Liu, Çinlilerin Almanları ve Almanların Çinlileri nasıl gördüğünü özetlemiş.
Sıra bekleme:
sıra-bekleme
Sıra beklerden batılıların birer birer sırada durduğunu görürken, doğuda insanların yığıldığını görüyoruz. İstanbul trafiğindeki köprü girişleri tek başına bizim bu konuda doğulu anlayışına sahip olduğumuzu ispatlar nitelikte.
Kendini ifade etme:
ifade-etmeKendini anlatma, ifade etme konusunda batılılar daha net ve direktken, doğu toplumlarında bu daha dolaylı ve karmaşık görünüyor.
Ulaşım evrimi:
ulasım-batıSon 30 sene içerisinde doğulu ve batılıların ulaşım anlayışının ne yönde evrildiğini gösteren bu grafikte, doğuluların bisikletlerden arabalara yöneldiğini, batıdaysa tam tersi bir değişim söz konusu olduğunu görüyoruz.
Toplum içinde gürültü seviyesi:
batı-doğu-sesBir restoranın baz alındığı bu grafikte, doğuda gürültü seviyesi oldukça yüksekken, batıda oldukça düşük görünüyor.
KAYNAKn99
PAYLAŞ
Önceki İçerikSporcu Fare: Seni Öldürmeyen Güçlendirir!
Sonraki İçerikHer Öğretmenin Karşılaştığı 18 Veli Tipi
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir