Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış Farkları

0

Çinde doğan 14 yaşından sonra Almanya’ya göç eden bi rçinki doğu ve batı insanı arasındaki gözlemlediği farkları grafiklere aktardı.

Yang Liu gözlemlerini minimalist grafiklerle kitaba sığdırdı. Liu’nun eserlerden 9 tanesini aşağıda paylaştık.

İŞTE SONUÇ:

Liu’nun vurgularken özellikle Çin ve Alman hayat tarzını esas aldığı bu grafiklerin bir çoğu bizim milletimiz için de geçerli görünüyor 🙂

Yaşam tarzı:
bireysellik-doğu-batı - bireysellik do u bat  - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıBatıda bireysellik daha öndeyken de doğuda kolektif yaşam tarzı daha baskın görünüyor. Burada Türkiye için hangisi geçerli emin olamadık.

Zamana sadakat:

dakiklik-almanya - dakiklik almanya - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıAvrupa toplumlarının dakiklik anlayışıyla, doğu toplumlarının dakiklik anlayışını bu grafikle özetlemiş Liu.
Sorunlara yaklaşım:
sorun-cozme - sorun cozme - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıBatıda sorunların üzerine gidilirken, doğuda bunlardan kaçılmış.
Ego:
eastwest_ego - eastwest ego - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıBatıda bireylerin daha büyük egoları olduğunu gözlemlemiş Liu, doğudaysa daha mütevazı görünüyorlar.
Algı:
alman-cinli - alman cinli - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıBurada Liu, Çinlilerin Almanları ve Almanların Çinlileri nasıl gördüğünü özetlemiş.
Sıra bekleme:
sıra-bekleme - s ra bekleme - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış Farkları
Sıra beklerden batılıların birer birer sırada durduğunu görürken, doğuda insanların yığıldığını görüyoruz. İstanbul trafiğindeki köprü girişleri tek başına bizim bu konuda doğulu anlayışına sahip olduğumuzu ispatlar nitelikte.
Kendini ifade etme:
ifade-etme - ifade etme - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıKendini anlatma, ifade etme konusunda batılılar daha net ve direktken, doğu toplumlarında bu daha dolaylı ve karmaşık görünüyor.
Ulaşım evrimi:
ulasım-batı - ulas m bat  - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıSon 30 sene içerisinde doğulu ve batılıların ulaşım anlayışının ne yönde evrildiğini gösteren bu grafikte, doğuluların bisikletlerden arabalara yöneldiğini, batıdaysa tam tersi bir değişim söz konusu olduğunu görüyoruz.
Toplum içinde gürültü seviyesi:
batı-doğu-ses - bat  do u ses - Doğu ve Batı İnsanının Yaşam Tarzı ve Hayata Bakış FarklarıBir restoranın baz alındığı bu grafikte, doğuda gürültü seviyesi oldukça yüksekken, batıda oldukça düşük görünüyor.
İlgini Çekebilir:   İnsanlar Neden Kişisel Gelişim Kitabı Okur?