Dokundukça Yazma Unutuluyor

0
128

Dokunmatik ekran, yazma becerisini olumsuz etkiliyor

Bilgisayar ve internetin çocuklara sunduğu imkânların yanında olumsuz etkileri korkutuyor.

Bilgisayar ve internetin olumsuz etkilerine karşı aileleri uyaran Anafen Okulları PDR Bölüm Başkanı Atilla Altun, “Eğer çocuğunuz dış dünyadan kopuyor, sorumluluklarını yerine getirmiyor ve günün çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsa bilgisayar bağımlısı demektir. Uzmanlarca tedavi edilmesi gerekir. Bu çocukların kendilerini ifade etme ve sosyal hayata adapte olma konusunda da oldukça güçlük çeker, arkadaş edinmeleri güçleşir.” dedi.
Bilgisayar ya da internet bağımlısı çocukların kişilik gelişimlerinin de sağlıklı olmadığının altını çizen Altun, “Bilgisayarın başında uzun zaman harcadıkları için fiziksel gelişimleri, sosyal ve psikolojik gelişimleri de problemlidir. Saatlerce parmaklarla dokunmatik ekran kullanmak, çocukların hem yazı yazma becerilerini olumsuz etkiler hem de eklemlerine ciddi zararlar verir.” şeklinde konuştu. Atilla Altun şunları söyledi: “Çocuklar, özellikle ev ödevlerini internetten aldıkları bilgileri düşünce süzgecinden geçirmeden, kitap, gezi gözlem gibi araştırma yöntemlerini kullanmadan, kopyala yapıştır yöntemi ile emeksiz yapabiliyor. Bu da bilgilerin zihindeki etkisini ve kalıcılığını azaltıyor.”
Kaynak: Zaman
PAYLAŞ
Önceki İçerikDiksiyon Dersi – 4 : JEST VE MİMİKLER
Sonraki İçerikÇocuğunuza Süt İçmeyi Sevdirmenin Yolları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir