Dr. Osman SALİŞ´ile SAYMER´i ve Etkinliklerini Konuştuk

0

Dr. Osman SALİŞ´ile SAYMER´i ve Etkinliklerini Konuştuk

- dizi - Dr. Osman SALİŞ´ile SAYMER´i ve Etkinliklerini Konuştuk
Her başarı bir güneş gibidir. Güneş, her gün doğsa da üzerimize bir sonraki doğuşunu bekleriz sabahın seherinde… Kitaplar dolusu başarıyı yakalayan milletimiz bir sayfa daha yazdı bu günlerde… hem de çöl sıcağında, evimizde bunalırken bazılarımız, onlar beyaz önlükleriyle çölün sıcağına attılar kendilerini… Birçoğumuzun hakkında henüz bilgisi olmadığı bir başarı öyküsü, bir gönüllülük hareketi , Türkiye’den Senegal’e uzanan bir yolculuğun hikayesi…Dr. Osman SALİŞ ve SAYMER (Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği (www.saymer.org.tr ) ile www.kisiselbasari.com sizler için görüştü.

Dr. Osman SALİŞ Kimdir?

Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi görevini halen sürdürmekte olan Dr. Osman SALİŞ, 1993 yılında OMÜ Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1993 – 1994 yılında ilk görev yeri olan Erzincan Refahiye Sağlık ocağında doktor olarak çalıştı. 1994- 1996 yıllarında Erzincan Sağlık Müdürlüğünde Sağlık Müdürü, 1996-2003 yılından itibaren de Samsun Ruh Sağlığı ve Hastanesinde doktor ,başhekim yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2003 yılından itibaren başhekim olarak görev yapmaktadır. Hipnoz konusunda uzmanlık eğitimi almış , birçok yurt dışı gezi ve eğitimlere katılmıştır. 2005 yılında 5 doktor arkadaşıyla beraber Kurucu Başkanlığını yaptığı SAYMER’i (Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği) kurdu. 40 yaşlarında, güler yüzlü, aile babası olarak bir başarı öyküsünün başkahramanlarındandır…

Katıldığı Eğitimler

• Mezuniyet Sonrası Kardiyoloji Günleri -1997
• TTB Sürekli Tıp Eğitimi Kredilendirme Kurulu TBC Eğitimi -1999
• The MBA Club Değer Yaratma, Problem Çözme Teknikleri, Hasta Memnuniyeti ve Toplam Kalite Yönetimi Alanında 2 Aylık Eğitim ve Sertifika -2004
• Kalder & Kavrakoğlu Danışmanlık Eğitim Sertifikası -2004
• Psikon Kendini Geliştirme ve Çocuk Eğitimi Sertifikası – 2004
• Sağlık Bakanlığı Üst Düzey Yönetici Eğitimi Sertifikası – 2004
• TS-EN-ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemleri, Kalite Sistem Dökümantasyon, İç Kalite Tetkikleri Sertifikaları – 2004
• Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Liderlik İletişim, Süreç Yönetimi, kişisel gelişim, Ekip Çalışması Eğitimleri ve Sertifikası -2004
• Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı Avrupa Birliği ve Sağlık Alanında Alınan Eğitim ve Sertifika -2004
• Hasta Hakları Hizmetiçi Eğitimi Sertifikası – 2004
• Hasta Hakları 2.Kademe Hizmetiçi Eğitim Sertifikası – 2004
• Mested Eğitim Kongresi Sertifikası – 2005
• PSiKON Eğitim Kongresi – 2005
• Avrupa Birliği Eğitim Sertifikası 2.Kademe – 2005
• 1.Basamak Hipnoz Eğitim Sertifikası – 2006
• 2.Basamak Hipnoz Eğitim Sertifikası – 2006

Kişisel Başarı: Başarı tesadüfi bir sonuç olmadığına göre gönüllülük prensibiyle çalışan SAYMER’in kuruluş öyküsünü ve nedenlerini öğrenmekle başlayalım isterseniz ?

Osman Salış: 2005 yılında 5 doktor arkadaşımla beraber SAYMER’i kurduk. Dedik ki; bizler doktoruz, amacımız sadece belli ücretlerle insanımızı tedavi etmek olmamalı, halkımızı bilinçlendirmek, eğitim faaliyetlerinde bulunmak, sağlık imkanlarına yeterince sahip olmayan bölgelerdeki insanlarımıza da yardımcı olmak istedik. SAYMER’i kurmadan önce kimi doktor arkadaşlarımız,” ben mesleğimi kullanarak daha çok insanımıza yardım etmek istiyorum” dedi, kimisi “ benim eczanem var ancak elimdeki ilaçları ihtiyacı olan insanlarımıza nasıl ulaştırabileceğimi bilmiyorum” dediler. Sonuç olarak bu kadar istekli, gönüllü, yardımsever düşünceleri bir araya toplayarak bir sinerji oluşturabilir ve insanlarımıza faydalı olabiliriz düşüncesiyle SAYMER’i kurmaya karar verdik.

İlgini Çekebilir:   Zenginler ve Fakirler Arasındaki Fark

Kişisel Başarı:Gönüllülük esasına dayalı bir dernek SAYMER. Üyelerinin büyük bir çoğunluğu doktor veya sağlık elamanından oluşuyor. Bir yardım organizasyonu yapmayı düşündüğünüzde “Bu dünyayı ben mi kurtaracağım ?” , “Mesleğim var, kariyerim var, eşim var, çocuğum var, param var, Neden bütün bunları bir kenara koyup kendimi yorayım ki?” şeklinde bir dirençle karşılaştınız mı?

Osman Salış: İlk başlarda dürüstçe ifade etmem gerekirse umutsuzluğa düştüğümüz zamanlarımız oldu tabii ki ancak yaptığımız organizasyonlar tanındıkça, amacımız anlaşıldıkça hiçbir zorluk kalmadı geriye. Samimiyetimle söylemek istediğim bir şey var; Gönüllü olarak yapmak istediğiniz bir organizasyonda, ticari bir maksadınız yoksa, hiçbir çıkar ilişkisi yoksa, sonucun insanlığa faydalı olduğunu görürse, samimiyetinize inanırsa, Türk insanının yapamayacağı hiç birşey yoktur. Tek başımıza yapamayacağımız faaliyetleri SAYMER bünyesinde resmi olarak birlikte yapma imkanına kavuştuk.

Kişisel Başarı: Geçen ay içerisinde SAYMER büyük bir başarıya imza attı. Bütün yazılı ve görsel basında adını altın harflerle duyurdu. 14’ü doktor, 2’si hemşire olmak üzere toplam 16 ekip üyenizle Senegal’e gittiniz. 12 gün boyunca 4 bin 370 Senegalli´yi ücretsiz olarak muayene ederek, ilaç yardımında bulundunuz. Bu başarı öykünüzü bizlerle paylaşır mısınız?

Osman Salış: Batı Afrika’nın dünyaya açılan penceresidir Senegal. Eğer orada Türkiye adına, insanlık adına bir hizmet verirseniz tüm Afrika’ya hizmet vermiş gibi olursunuz. TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı)’nın Senegal’de çalışan bir bürosu var ve bize böyle bir çalışma önerdiler. Senegal Büyükelçiliğimizin ve bazı kurumların yardımlarıyla böyle bir organizasyon planladık.

Senegal’e giden ekip üyelerimizle beraber çok büyük maddi manevi özveride bulunarak 12 gün hizmet verdik. Kavurucu sıcakları bile geleceğimiz gün hissettik dersek yanlış olmaz kanaatindeyim. Birçoğumuz evli, çocuk sahibi, meslek sahibi olarak milyarlarca lira kişisel masraflarımız oldu ancak Senegal’de yaşadıklarımız tüm zorlukları unutmamıza ve kişisel olarak huzura sahip olmamıza neden oldu.

Senegal’e ilk ayak bastığımızda çok farklı bir tabloyla karşılaştık; halkı çok fakirdi ve sağlık hizmetlerinden faydalanamayan binlerce insanı vardı. Bu bizi çok etkiledi. Senegal halkı beyaz ırktan çok çekmiş bir halktı. Hep sömürülmüş, hor görülmüş, uzun yıllar sömürge altında ezilmişlerdi. Beyaz tenli, beyaz elbiseli olarak ilk kez bizi gördüklerinde çok da sıcak karşılanmadık. Fotoğraf çekmek istediğimizde şiddetle karşı çıktılar, para istediler ancak daha hizmet vermeye başladığımız ilk günden sonra bizlere gelip; “ Sizler hem beyazsınız, hem Türksünüz, hem Müslümansınız, sizleri çok sevdik” dediler. 12 gün boyunca sağlık hizmeti almak için her gün binlerce Senegalli kapımızda bekledi, o gün muayene olma şansı bulamayanlar ertesi gün de yanımızdan hiç ayrılmadılar. Muayene olmak için bekleyen insanlar o kadar çoktu ki baktığımız yerden sonunu göremez hale gelmiştik. Senegal sağlık bakanı bizleri ziyaret edip teşekkür ederek ; “Tüm Senegal idarecileri ve Türk idarecileri yan yana gelsek, sizlerin burada halkımıza verdiğiniz hizmetten dolayı ortaya çıkan karşılıksız sevgi ve saygıyı elde edemezdik” sözleri bizler için unutulmaz anlardan biriydi.

İlgini Çekebilir:   Kuzey Buzlarının Verebileceği Önemli Dersler

Kişisel Başarı:SAYMER’in bundan sonraki hedefleri nelerdir?

Osman Salış: Çok başarılı, ses getiren, bizleri motive eden bir hizmetten sonra tabii ki çok daha iyisini yapmak için çalışmak zorundayız. Beklentilerimiz ve bizden beklentiler daha da fazlalaştı, bunun farkındayız. Kişisel sorumluluğumuzun arttığı bu durumda bizlere yardımcı olmak için gönüllü olmak isteyen 50 den fazla arkadaşımız derneğimize katılmak istediklerini bildirdiler. Bu büyüyen “gönül gücümüzle” güneydoğu veya taşralarımızda doktor eksikliği nedeniyle gerekli sağlık hizmetini göremeyen insanımıza yardımcı olabilecek organizasyonlar planlamaktayız.

Kişisel Başarı: Mesleğiniz, uzmanlık alanınız ve ilgi alanınız “insanlar ve ruh sağlığı” olduğundan dolayı, düşüncelerinizin insanlarımız için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca birçok yurt dışı seyahatleri yaptığınızdan dolayı ülkemiz insanıyla diğer milletleri gözlemleme şansına sahip oldunuz. Size göre kendi insanımız, kişisel özelliklerinin farkında mı? Bu özelliklerimizi nasıl geliştirebiliriz sizce?

Osman Salış: Afrika’da iki ülkeye, Asya ve Avrupa ülkelerinden birçoğuna gittim, gözlem yapma imkanı buldum. Dışardan bakıldığında ülkemiz potansiyel olarak bir cennet. Alternatif çözüm yolları üretebilme, liderlik, teşkilatçılık, girişimcilik ve arzu edildiğinde çalışkanlık gibi birçok eşi bulunmaz özelliklere sahip insanlarımız. Başka ülke insanlarında bu kadar çok özelliği yan yana bulmak çok zor açıkçası. Afrika ülkelerindeki insanlarda girişimcilik ve liderlik ruhu yok, ne söylenirse, neyi biliyorlarsa onu yapıyorlar. Avrupa ülkelerinde ise çok başarılı bir sistem oluşturulmuş; kimin, neyi, ne zaman, nasıl yapacağı belli kurallar haline getirilmiş ve herkes bu sisteme uyum sağlamış durumda. Ancak yine de bir monotonluk ve ruh eksikliği, yapılan işten heyecan duyma gibi duygusal yön eksik gibi geliyor bana. Şu an intihar oranı en yüksek ülkeler gelişmiş Avrupa ülkeleridir. Ülkemizde, onur duyarak söylemek isterim ki; Çoban Ali’mizden çok isabetli siyaset yorumları duyabilir, bakkal Eşref Amca’mızdan bir ekonomi bakanı çıkarabiliriz.

Tek tek ülkemiz insanı bir cevher bence ancak lider bir ülke olamadık henüz ne yazık ki. Kabuğumuzu kırmamızı zorlaştıran, toplumlara yol gösterip öncü olmamızı engelleyen şey bence kendi içimizde, kendi aramızda gereksiz tartışmalara girip enerjimizi boşa harcamak… Çok gereksiz, yararsız ve sonuçsuz tartışmalar yüzünden kafamızı kaldırıp geleceğe bakamıyoruz ya da bakmamıza müsaade ettirilmiyor!

Kişisel Başarı: İnsanlarımızın özelliklerinin farkına varmalarına yardımcı olmak, kişisel gelişimlerimizi en üst seviyede gerçekleştirip tüm insanlığa yardımcı olmalarına yol göstermek için gayret gösteren, sizler gibi gönüllü bir hareket olan www.kisiselbasari.com hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Osman Salış: Gönüllülük esasına göre hizmet veren tüm kuruluşlara çok saygı duyuyorum. Özellikle mesleğimden ötürü, en çok gayret isteyen alan olan kişisel gelişim, eğitim ve rehberlik alanlarında hizmet veren başarılı bir site olarak sizleri ve üyelerinizi kutluyorum.

Kişisel Başarı: Bu söyleşiniz için size teşekkür ediyoruz.

Söyleşiyi yapan: Özer Bülbül

Kaynak: www.kisiselbasari.com

İlgili Kuruluş hakkında daha detaylı bilgi almak için www.saymer.org.tr sitesini ziyare edebilirsiniz.