Dünyanın en saçma bilimsel deneyleri

0
128

Her biri insana yok artık dedirten deneyler bunlar. Biraz meraklı biraz uçarı bilim adamlarının insanlar ve hayvanlar üzerinde yaptığı saçma deneyler. Sonuç alıyorlar mı?

Kendilerine göre bir sonuç alıyorlar elbette. Bu sonucun insanlığa bir yararı var mı? New Scientist dergisi derlemiş, Buna da siz karar verin.

FİLLER LSD SEVER Mİ? 1962’nin Ağustos ayında ABD’nin Oklahoma City kentinde Lincoln Park Hayvanat Bahçesi’nin müdürü Warren Thomas tüfeğini doğrultup nişan aldı. Koca hayvanı kıçından vurdu. Ama Tusko adlı file saplanan kurşun değil, halisünojik LSD maddesi dolu bir kartuştu. Tabii LSD’nin miktarı filin cüssesine göre ayarlanmıştı. Tam 3000 kişiye yetecek dozda LSD vardı kartuşta.

Kartuşu yiyen Tusko, LSD kanına karışmaya başladığı ilk birkaç dakika ortalıkta dolandı durdu, bağırdı çağırdı. 10 dakika sonra yere devrildi. Bir daha da onu ayağa kaldırmak mümkün olmamıştı. Bir buçuk saat sonra öldü Tusko. Deneyi yapan müdür Thomas ve ekibi LSD’nin filleri saldırgan yapıp yapmadığını araştırıyordu iddiaya göre. Hatta bu deneylerini dört ay sonra US Journal Science adlı bilimsel dergide yayınladılar. Sonuç açıktı: “Filin, LSD’nin etkilerine çok duyarlı olduğu görülüyor.”

HEYECANDAN ELİM TİTRİYOR Amerikan ordusu da böyle ilginç deneylere meraklıymış demek ki! 1960’lı yıllarda 10 askeri Kaliforniya eyaletinden bir uçağa bindirip havalandırıyorlar. Uçak hemen 5 bin fite (1500 metre) çıkıyor. Tam o anda uçak yana yatıp düşmeye başlıyor. 10 asker hoparlörden pilotun sesini duyuyor: “Acil durum! Motorlarımızın biri durdu, iniş takımları çalışmıyor. Okyanusa inmeye çalışacağım.”

Askerler, ölüm heyecanıyla boğuşurken bir uçuş görevlisi yanlarına gelip sigorta formları getirip doldurmalarını istiyor. Neden mi? Çünkü öldükleri takdirde giderlerini karşılamak isteyen Amerikan ordusu böyle bir yöntem geliştirmiş. Kan ter içinde son asker de formu doldurduktan sonra pilot yeniden sesleniyor: “Şakaydı beyler!” Şaka çünkü bu insanların heyecan altında bilişsel yeteneğini nasıl kullandığına dair bir deneydi.

Neyse ki bir dahaki deneyde, eski deneklerden birinin bıraktığı notu gördüler de bu stresten bir parça kurtuldular. DİĞER DENEYLER

Deney: Rus bilim adamı iki kafalı köpek yarattı, köpekler birkaç gün, en geç birkaç hafta içinde öldü. Sonuç: Doku uyuşmazlığı hayvanları birbirine uyumsuz hale getiriyor.

Deney: İnsan her ortamda uyuyabilir mi deneyi için gönüllülerin gözleri bağlanıyor ve gözlerine parlak ışık tutuluyor. Sonuç: Denekler 12 dakikada sızdı.

Hürriyet

PAYLAŞ
Önceki İçerikTürkiyenin En İlginç Meslekleri
Sonraki İçerikEl Sıkışma Stilleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir