Einstein’in beyni müzelik

0
Einstein'in beyni müzelik Başarı Haber İnteraktif  zihin beyin Albert Einstein   Şu sıralar hem Almanlar hem de Amerikalılar ünlü fizikçi Albert Einstein’ın Philadelphia ziyaretini bekliyor heyecanla.

Kendisi yarım asırdan uzun bir süre önce mevta olduğundan, “Nasıl olur?” diyenler çıkabilir. Bu aslında daha çok zihinsel bir yolculuk. Yok, öyle astral bir seyahatten filan da bahsetmiyoruz. Einstein’ın beyninin bazı parçaları, Philadelphia’da bir tıp müzesinde sergilenecek. Hayır sahibi bilim insanı Lucy Rorke-Adams, Einstein’ın beyninden 46 gri madde kesitini, özel bir kutu içinde “Mutter Tıp Fakültesi Müzesi”ne bağışladı zira. 1970’lerin ortalarında, beyin örneklerini bir meslektaşından alan Rorke-Adams, Einstein’ın beyninin, onun yaşındaki bir insana kıyasla “daha genç” göründüğünü söyleyerek mevtayı onore etmeyi de unutmadı.

Yunanlı ünlüler neden bakımsız kaldı?

Yunanistan’da şu sıralar kamuya borcu olan, ancak ödememekte direten zengin işadamları ard arda tutuklanıyor. Son iki haftada 10’u aşkın ünlü şirket sahibine kelepçe vuruldu. Daha önce yaşadıkları lüks hayat ve zenginlikleriyle paparazzilerin ilgi odağı olan işadamları, kelepçeli fotoğraf ve görüntüleriyle haber bültenlerini meşgul ediyor. Gerek AB üyesi bir ülkede derli toplu bir vergi reformu yapılamaması gerekse siyasetçilerin zengin işadamlarıyla “Al gülüm, ver gülüm” ilişkisi nedeniyle zenginlerden vergiler tahsis edilemiyordu bir türlü.

‘Bir cent’e muhaç hale gelen’ ülke, AB ve IMF’nin boyunduruğuna girince zenginlerin dokunulmazlık zırhı kalktı. Son olarak ses getiren tutuklama haberi 72 yaşındaki Musevi kökenli işadamı Leon Levi’den geldi. Atina’daki evinin yakınında bürosuna giderken yakalanan Levi, ülke genelinde 20, Güney Kıbrıs’ta 3 şubesi bulunan Bodyline-Silhouette adlı zayıflama ve güzellik merkezlerinin sahibi. İki bin çalışanı olan şirketin 150 bin müşterisi bulunduğu ifade ediliyor. Levi’nin vergi borcu 623 bin Euro. Ünlülerin kuaförü olarak bilinen Nicolas şirketinin sahibi de 232 bin Euro’luk borcu sebebiyle hapiste. Şu sıralar Yunanlı ünlüler bakımsızlıktan kırılıyor, ancak obeziteyle semiriyor anlayacağınız.

İlgini Çekebilir:   Sigara İçen Kadınlara Kötü Haber

AIDS yetimlerinin parasını kral mı yedi?

Afrika ülkesi Swaziland’dan pek de hoş olmayan haberler geliyor. Zira ülkede yetimlere yapılan yardımların kral tarafından cebe indirildiğine dair dedikodular ayyuka çıkmış durumda. Üstelik öyle böyle bir meblağ değil, tam 10 milyon dolar. Ülke AIDS imparatorluğuna dönüşmüş halde. 69 bin çocuk bu hastalıktan kaybetti ebeveynlerini. Yetimlere ilaç olacak bu 10 milyon doların ödenemeyişi yıkıma yol açtı. Bunun için hükümet kanadından gösterilen mazerete Bizimköy pek aşina: Ekonomik kriz. Kral Üçüncü Mswati ve 13 karısının yaptığı lüks harcamaların bu krize tuz biber olduğu konuşuluyor sokaklarda. Katkıda bulunan: Cemali Deliahmet

***

Japonlardan pirince: Elveda sevdiğim!

Japonların pirince olan düşkünlüğünü bilmeyen yok. Hatta kısa boylu oluşlarının faturası da bu gıdaya kesilmekte çoğu uzman tarafından. İşte o Japonlar pirinç alımına dur dedi sonunda. Uzmanlara gücendiklerinden filan değil. Tamamen radyasyonel sebeplerden ötürü. Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen sızıntıyı hatırlarsınız. Yüksek miktarda radyoaktif madde tespit edilince Japonlar bu bölgeden gelen pirince veda etmek zorunda kaldı. Ne diyelim, severek ayrılmak böyle bir şey olsa gerek!

Kaynak: Zaman  – MERVE TUNÇEL