Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başarı Öyküsü

  1943 yılında doğan İhsanoğlu, Füsun İhsanoğlu ile evli. 3 çocuk babası olan İhsanoğlu, milletlerarası yönetici ve bilim tarihi profesörü.

  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Mısır’dan Türkiye’ye uzanan çok ilginç bir hikayesi var.

  Ekmeleddin, dinde en üst düzeyde olan demek. İsmini Kahire’de kralın sarayında Osmanlı ve Türk arşivlerinden sorumlu olarak çalışan Yozgatlı babası koydu. I. Dünya savaşından sonra İtalyan hakimiyetine geçen Rodos’tan Kahire’ye göçen annesi ve babası, Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir muhitte tanışmış, 1930’ların sonunda evlenmişti.

  Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu, sokakta Arap ve İslam kültürüyle, evde babasının ona verdiği Türkçe edebiyat zevkiyle büyüdü. Babası 1951’de kurulan Ayn Şems Üniversitesi’nde Türkoloji kürsüsünü kurunca, o da aynı üniversitenin kimya bölümüne girdi. Üniversitede okurken aynı zamanda Kahire’deki Milli Kütüphane’de çalışıyordu: “Bu kütüphanenin Şarkiyat bölümünde çok sayıda Osmanlı el yazması vardı. 4 yıl boyunca hayatım onların arasında geçti, kültürümün en sağlam temelini bu kütüphanede attım.”

  Organik kimya üzerine master ve doktorasını El Ezher Üniversitesi’nde tamamladı. Reaksiyon kinetiği ve mekanizması, saniyenin çok küçük bir bölümünde olup biten iyon değişmeleriyle ilgili araştırmalar yaptı.

  ‘OSMANLI İLMİNİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ DÜNYAYA GÖSTERDİM’
  MISIR’DAN TÜRKİYE’YE GELİŞ

  1970 yılında, masterını tamamlayan Ekmel Bey, artık Mısır’daki misyonunu tamamladığını düşünerek annesi Seniye Hanım’ı alıp o güne kadar hiç görmediği anavatana gelir ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde göreve başlar. İki yıl sonra da Prof. Dr. Emin Bilgiç’in kızı eczacı Füsun Hanım’la hayatını birleştirir. Doçentliğini de aynı fakültede alan Ekmel Bey, 1984 yılında da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne profesör olarak intisap ederek Bilim Tarihi Anabilim Dalı’nı kuracaktır.

  ÖZGEÇMİŞİ BAŞARILARLA DOLU

  Profesör İhsanoğlu’nun özgeçmişi ise şöyle:

  Tarih, sanat ve kültür ile ilgili çok sayıda konferans, sempozyum ve milletlerarası toplantı düzenleyen İhsanoğlu, geleneksel Türk ve İslam sanatlarının, özellikle hat sanatının gelişmesini destekledi. 1980 yılında İslam Konferansı Teşkilatı, İslam Tarih, Sanat ve Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü, 1997 yılında Milletlerarası Bilim ve Felsefe Tarihi Kurumu (IUHPS/DHS) Başkan Yardımcılığı, 2001 yılında Başkanlığı, 1983-2000 yılları arasında İslam Konferansı Teşkilatı Milletlerarası İslam Kültür Mirasını Koruma Komisyonu Sekreterliği, 1998 yılında ‘Londra’da ‘Al Furqan Islamic Heritage Foundation” Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İhsanoğlu, 1989 yılında Türk Bilim Tarihi Kurumu Kurucu Başkanı olarak görev yaptı.

  İhsaoğlu, İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü olarak görev yaptığı sırada 14-16 Haziran 2004’te İstanbul’da düzenlenen, sonradan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) adını alacak olan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 31. Dışişleri Bakanları Toplantısında, Genel Sekreterlik için Türkiye’nin adayı olarak gösterilmişti. Malezya ve Bangladeş ile genel sekreterlik için yarışan Prof. Dr. İhsanoğlu, 5 Haziran 2004’te Genel Sekreterliğine seçilmişti. Ekmeleddin İhsanoğlu, örgütün seçimle gelen ilk genel sekreteri olmuştu.
  İhsanoğlu, bu görevini Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen törenle 30 Aralık 2013’te Suudi Arabistanlı İyad Medeni’ye devretmişti.

  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı ödüllerin bazıları şöyle:

  Senegal Cumhurbaşkanı tarafından “l’Ordre National du Merite” nişanı, Aralık 2002.

  İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen “World Prize for the Book of the Year” 2000.

  “Fahri Doktora”, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi 1994; Dowling College, Long Island, New York, ABD 1996; Azerbaycan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi 2000; Sofya Üniversitesi, Bulgaristan, 2001; Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek Cumhuriyeti, 2001.

  Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından tevcih edilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası, 2000.

  Ürdün Kralı Hüseyin adına Veliaht Prens Hasan Bin Tallal tarafından verilen “Birinci Derece İstiklal Madalyası”, 1996.

  İslam Konferansı Teşkilatı şeref ve liyakat sertifikası, 1995.

  Arap Mısır Cumhuriyeti hükümetinden “Liyakat Nişanı”, 1990.

  4 DİL BİLİYOR

  İngilizce ve Arapça’yı çok iyi derecede konuşan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Fransızca ve Farsça’yı da orta derecede konuşuyor.

  İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

  “Osmanlı Bilim Literatürü Tarihi” serisi içinde Osmanlı Astronomi Literatürü Tarihi, Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, Osmanlı Coğrafya Literatürü Tarihi, Osmanlı Müzik Literatürü Tarihi ve Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi adlı kitapların ve Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi-2 cilt, (Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde) adlı seri kitapların editörü ve ortak yazarı olan İhsanoğlu’nun yayınlarının bazıları Fransızca, Japonca, Boşnakça, Malay ve Kore dillerine tercüme edildi.

  YazarHürriyet
  ekmeleddin İhsanoğlu - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başarı Öyküsü
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Yaşlandıkça Beyin Gücünü Kaybetmemenin Yolları…

  Yaşlandıkça, hayat akıp gittikçe beyinsel becerilerinizi ve gücünüzü kaybetmemek için bunları...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  ekmeleddin İhsanoğlu - BEY N VE HAFIZA - Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başarı Öyküsü

  İletişimde kalın!

  76,153BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,387TakipçilerTakip Et