En başarısız icatlar

0
269

Bilimadamları ve meraklılar sürekli yeni icatlar peşinde… Tarih içinde öyle icatlar var ki, neden yapıldığı merak ediliyor… İşte tarihteki en aptal icatlar….


Demir Dynasphere

Mayıs 1932 Mucit J.H. Purves tarafından geliştirilen bu ‘araç’, yuvarlanarak ilerleyen büyük bir tekerlekten ibaret. Sürücü tekerleğin içinde sabit durabilen bir kokpitte oturuyor.

Pervaneli su yatağı

Eylül 1936 Yüzme öğrenmek isteyenler için yapılan bu tuhaf cihaz, hava yastıklarıyla kullanıcıyı su üstünde tutuyor. Küçük pervanesi elle çevrilerek ilerlenebiliyor. Muhtemelen yüzme öğretemediği için rafa kalkmış.

Gaz soluma cihazı

Mayıs 1938 Dişçi koltuğundaki hasta acı çektiğinde bir pompayı sıkıyor ve bir miktar ağı kesici gaz burnundaki maskeye doluyor. Hayata geçseydi bile, dişçi koltuğunda yaşamını yitiren ilk kişiden sonra yasaklanırdı.

Yolcu gemisi

Eylül 1933 ‘Yuvarlanan top’okyanusu kazasız belasız aşmak için tasarlanmış. Sudaki kürenin içinde küreyi döndüren güçlü bir dizel motor bulunuyor. Yolcular da küreye bağlı, uçak benzeri bir kabinde seyahat ediyor. Prototipi bile yapılmadı.

Karusel kürek makinesi

Haziran 1939 Antrenman yapacak yer ve kayıkları olmayan kürek sporu meraklıları için geliştirildi. Kendi etrafında dönen bir tahta platforma iliştirilmiş 6 kürekçi koltuğundan oluşuyor.

Periskop gözlükler

Ağustos 1951 Karşıya bakarken aşağıdaki kitabı gösteren prizmalı bir düzenek. Mucit Mark Cross, gözlüğün fiyatını 19.75 dolar olarak belirlemiş.

Öpüşme prezervatifi

Şubat 1920 Öpüşürken ağızdan geçebilecek mikropları engelliyor ve öldürüyormuş. Çemberin ortasında gerili perde antiseptik kaplıymış. Öpüşülmediği zamanlarda pinpon raketi olarak da kullanılabilirmiş.

Dalış zırhı

Haziran 1919 Britanya Donanması’nda çalışan araştırmacı ve mühendisler, denizin derinlerindeki basınca dayanıklı olması umuduyla bu zırhı geliştirdi. Hareket kabiliyeti o denli kısıtlıydı ki su yüzeyine kocaman bir vinçle çekilmesi gerekiyordu. Sağ el yerinde bir kıskaç taşıyordu.

Minyatür denizaltı

Haziran 1933 24 yaşındaki James Bolar Jr., tek kişilik bu denizaltıyı evinin bodrumunda inşa etti. San Fransisco körfezinde dalış gösterisi yapan 2.5 metre boyundaki denizaltı 9 metre derinliğe inebiliyor, yarım saat su altında kalabiliyordu.

Bisiklet yelkeni

Şubat 1973 Plastik ve aluminyumdan mamul bu yelken, mucidinin iddiasına göre, sürüş hızını en az 30km/s artırıyordu.

Köpek-mobil

Eylül 1933 Popular Science dergisinin Eylül 1933 sayısında yer vererek tiye aldığı bu tuhaf icat aslında 1880’lerde Fransa’da düşünülmüş. Resimde görüldüğü üzere iki dev tekerleğin içinde koşan iki köpeğin aracı götürebileceği varsayılmış. İşin ilginci, aracın planlarının zamanın Fransa Hayvanlara Eziyetin Önlenmesi Derneği tarafından onaylanmış olması.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSevdiklerimizin Kıymetini Bilelim …
Sonraki İçerikFısıltıyı dinle… veya taşı bekle. Seçin senin..
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir