En iyi 20 Zen Motivasyon Tavsiyesi

0

En iyi 20 Zen Motivasyon Tavsiyesi  Kişisel Gelişim Motivasyon  sağlıklı beslenme pozitif düşünce motive motivasyon disiplin danışmanlık başarı öykü   Aşağıdaki zen tavsiyelerini, düzenli bir şekilde uyguladığınızda hedeflerinize ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.
Disiplin, başarıya vesile değildir.Başarı kendinizi motive etmenize ve hedefe odaklanmanıza bağlıdır.Bu önerileri veya içinden size en çok uyan kombinasyonu takip edin, ihtiyacınız olan motivasyonu ve dikkati kazanacaksınız.İşte Top 20…

20. Gelişme Tablosu Kullanın:Yerine getirdiğiniz her görevi,amaçlarınızdaki her ilerlemeyi grafiğe dökün.Bu tablonun amacı sadece bilgi vermek değil tabi ki,geriye dönüp baktığınızda “neler” yaptığınızı, “nasıl” yaptığınız görüp hedeflerinize tutunmanız için motivasyonunuzu artırmanıza neden olacak.Tablounuzu noktalar,tikler(v),xler veya altın yıldızlarla dolu görmeyi isteyeceksiniz.Sabah kalktığınızda “tabloma bir yıldız daha koymak için çalışsam iyi olur.” diye düşüneceksiniz.Bu küçük bir motivasyon belki, ama gerçekten işe yarıyor.İlerlemenizi takip edin, programınıza uyduğunuz her ufak başarı için kendinizi ödüllendirin.

Örnek tablolar

http://www.joesgoals.com/

http://traineo.com/

Başlangıçta bir kaç kötü not tablonuzda olabilir.Sorun değil.Bir kaç kötü notun devam etmenize engel olmasına izin vermeyin.Harekete geçin ve kötü notları iyilerle değiştirin.

19.Kendinize Hakim Olun:Yeni bir programa başladınız.Çok istekli, çok heyecanlısınız,herşeyi başabilirmişsiniz gibi hissediyorsunuz.Ama limitlerinizin olduğunu öğrenmeniz ve ilginizin sönmesi çok sürmüyor.
Yapmanız gereken şu;KENDİNİZİ TUTUN.Yeni bir programa büyük bir hevesle başladığımızda yapmak istediğiniz herşeyi yapmanıza izin vermeyin.Sadece %50-75lik bir kısmını yapın.Bir plan dahilinde zaman içinde uygulamalarınızı artırabilir ve ağırlaştırabilirsiniz.Bir örnekle açıklayalım:Koşu yapmak istiyor ve 3 km koşabileceğimi düşünüyorum.Kendimi tutup 1 km koşuyorum ve koşu bittiğinde daha fazlasını yapabileceğimi bilerek koşuyu bitiriyorum.Gelecek koşu için bekliyorum.Gelecek sefer 1.5 km koşuyorum.Enerjimi dizginliyor,istifade ediyorum ve istediğim zaman daha fazla koşabiliyorum.

18.Motivasyonunuza ve odaklanmanıza yardımcı olacak bir gruba katılın:Farklı forumlar,sitelerden faydalanabilirsiniz.Aynı amaca yönelik gruplara katılarak odaklanmanızı arttırabilirsiniz.
Foruma her girişiniz sizi planınızda tutar.Bu sadece daha önce sizin yaşadıklarınızı yaşamış veya yaşayan insanlarla beraber olmak değildir.İlerleme sürecindeki hatalarınızı aktarabilirsiniz.Size büyük tavsiye ve moral desteği olacak,bırakma noktasındayken devam etmenizi sağlayacaklardır.

17.Etrafınızı Hedefinizi Gösteren Fotoğralarla Süsleyin(masanızda,buzdolabınızda,vs): Hedefinizi gözünüzde canlandırmak,ona ulaştığınızda tam olarak nasıl olacağını düşünmek; ister Roma’ a seyahat etmek veya rüya evinizi inşa etmek gibi finansal bir hedef,isterse maratonu tamamlamak veya düz bir karna sahip olmak gibi fiziksel bir hedel olsun,en büyük ilham kaynağı ve hedefinizi gerçekleştirmenin en iyi yollarından biridir.
Bir dergiden veya internetten bulduğunuz bir resmi hergün hatta her saat görebileceğiniz bir yere asın.Masaüstünüze koyun,açılış sayfanız yapın.Görsel algı gücünüzü kullanarak sürekli hedefiniz üzerinde odaklanmış olarak kalabilirsiniz.Sizi uzun dönemde motive eden şey dikkatiniz,odağınızdır.Eğer odaklanmanızı kaybederseniz, motivasyonunuzu da kaybedersiniz.

16.Kendinize Antrenman Partneri veya Hedef Arkadaşı Bulun:Kendi kendinize motive kalmanız zordur.Sizinle benzer amaçlara sahip sizinle partner olmayı isteyen birilerini bulmak; eşinizle,kardeşinizle veya en iyi arkadaşınızla, ulaşmaya çalıştakları hedef ne olursa olsun partner olmak;aynı amacın peşinden gitmeseniz de – ikinizi de destekleyecek ve başarınız için cesaretlendirecektir.

İlgini Çekebilir:   Hayat Okulunda Sağ Beyinliler Öne Çıkmaya Başlıyor

15.Sadece Başlayın:Bazı günler koşu için evden çıkmak,bütçenizi hesaplamak veya hedefinize ulaşmak için o gün ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmak size zor gelebilir.Peki.Bu işin ne kadar zor olduğunu, ne kadar süreceğini düşünmek yerine başlamaya mecbur olduğunuzu söyleyin.
Benim bir kuralım var(orjinal olmayanlarından).Koşu ayakkabılarımı mecburmuşcasına giyer,kapıyı kapatırım.Gerisi doğal bir biçimde gelişir.Sorun, evde oturup,koşmak,yorulmak ve bunun ne kadar zor olduğunu düşünmek.Çözüm bir kere başladınız mı asla düşündüğünüz kadar zor değildir.Bu ipucu bende hep işe yarar.

14.Zevk Alın: Size, hedefinize ulaşmanıza yardım edecek bir işi bırakmanıza sebep olan şey o işin angarya gibi gözükmesidir.Evet öyle olabilir ama anahtar şudur;eğlenecek ve zevk alacak bir yol bulun.Eğer bir aktivite size zevkli gelirse hakikaten onu heyecanla beklersiniz ki bu iyi bir şeydir.

13.Zaman Ver, Sabırlı Ol: Biliyorum söylemesi,yapmaktan daha kolay.Ama çoğumuzun problemi aynı, çabuk sonuçlar beklememiz.Hedeflerinizi düşündüğünüzde,uzun dönemli düşünün.Kilo vermekse amacınız,başlangıçta birkaç çabuk kilo verebilirsiniz ama hepsini vermeniz zaman ister.Eğer amacınız maraton koşmaksa bunu bi gecede başaramazsınız.Eğer kısa sürede beklediğiniz sonuçları göremezseniz,bırakmayın;biraz zaman tanıyın.Gelişmenizle mutlu olup,yeteneğinizle hedefinize tutunun.Sonuçlar nihayet gelecektir zaman verirseniz.

12.Hedeflerinizi Parçalara Ayırın: Bazen uzun dönemli ve büyük hedefler bunaltıcı ve altından kalkılmaz olabilir.Bir kaç hafta sonra motivasyonumuzu kaybedebiliriz,çünkü daha bir kaç ay hatta bir kaç yıl vardır hedefimize ulaşmamıza.Bir amaç uğruna motivasyonunuzu uzun süre sürdürebilmek zordur.Çözüm:amacınıza ulaşmak için küçük hedefler belirleyin kendinize.
11.Kendinizi Ödüllendirin,Sık Sık:Ve sadece uzun dönemli hedeflerinizde değil,12. maddede belirttiğimiz ufak hedefleriniz için de.Her mini hedef beraberinde ödül de getirmeli.Hedeflerinizin,mini hedeflerinizin bir listesini yapın ve herbirinin yanına “mantıklı” bir ödül yazın.Mantıklıdan kastım şudur ki:1)Hedefinizin büyüklüğü ile orantılı olsun(bir km koşu için Bahamalarda tatil olamaz)2)Hedefinizi mahvetmesin(Kilo vermekse amacınız,bir günlük sağlıklı beslenmenin ödülü bir tabak baklava olmasın)

10.İlham Alın:İlham almak,heryerde bulabileceğiniz en iyi motivatörlerden biridir.Her gün, ilham arayın ki bu uzun dönem motivasyonunuzu ayakta tutmanıza yardım edecektir.İlham kaynaklarına örnek verirsek:
bloglar, online başarı öyküleri, forumlar, arkadaşlar ve aile, dergiler, kitaplar, sözler/özdeyişler, müzik, fotoğraflar ve tanıştığınız insanlar.

9.Kendinize Bir Koç Tutun veya Özel Ders Alın: Bunlar, en azından hedefiniziortaya koymanız ve harekete geçmeniz için sizi motive edecektir.Bu kendinizi motive etme yöntemlerinden pahalı bir tanesi olabilir ama işe yarar.Ayrıca çevrenizde biraz araştırma yaparsanız ucuz kurslar veya size bedava koçluk ve danışmanlık sağlayabilecek bir arkadaşınızı da bulabilirsiniz.

8.Güçlü Nedenleriniz Olsun ve Bunları Kağıda Dökün : Nedenlerinizi bilin.Bunlar hakkında düşünün ve kağıda dökün.Eğer bazılarını sevdiyseniz ve bunu onlar için yapıyorsanız; bu, bu işi kişisel çıkarınız için yapmanızdan daha kuvvetlidir.Bir şeyi kendiniz için yapmanız iyidir ama bir işi, gerçekleşmesini GERÇEKTEN istediğiniz, gerçekten güzel sebepler için yapmalısınız.

İlgini Çekebilir:   Google Beyne Zarar Veriyor

7.Bırakmanıza Neden Olacak Dürtülerinizin Farkında Olun ve Bunlar İçin Hazırlıklı Olun: Hepimizin engellediği dürtüleri vardır ama çoğunlukla bilinçsizce. Yapabileceğimiz en güçlü şeylerden biri bu dürtüler hakkında daha bilinçli olmaya başlamaktır.Bir gününüzü bir kağıt parçasıyla geçirmeniz ve o dürtü sizi her zorladığında bir çentik atmanız iyi bir egzersiz olur.Bu dürtülerin kolayca farkına varmanızı sağlar. Sonra bu dürtülerin zorladığı anlar için bir plan hazırlayın, ve bunu peşinen planlayın ve yazıya dökün çünkü dürtüler bastırdığında bir planla çıkagelmez.

6.Asla İki Gün Üst Üste Atlamamayı Kendinize Kural Edinin : Bu kural şimdi ve daha sonraki günleri kaçırmaya olan doğal meylimizi hesaba katar.Kusursuz değiliz.Bir günü kaçırdınız diyelim,..ertesi gün size bağlı ve kendinizi tembel hissediyorsanız,kendinize HAYIR! deyin.Bir seride iki gün kaçırmayacaksınız!Zen Adetleri böyle der! Harekete geç.Daha sonra kendine teşekkür edeceksin.

5.Her Gün En Az 5-10 dk Açık Seçik,Somut Temellerle Başarınızı Hayal Edin: Başarılı sonucunuzu çok ayrıntılı bir şekilde hayalinizde canlandırın.Gözlerinizi kapatın, ve başarınızın tam olarak nasıl gözükeceğini,nasıl kokacağını,tadını,kokusunu,sesini hayal edin.Başardığınıda nerdesin?Nasıl gözüküyorsun?Neler giyiyorsun?Aklınızda mümkün olduğunca açık bir fotoğraf karesi oluşturun. Sıradaki gün; bunu her gün yapın.En azından günde bir kaç dakika.Bu uzun dönemde motivasyonunuzu korumanızın tek yoludur.

4.Hedef Günlüğü Tutun : Eğer günlük tutmada istikrarlıysanız, bu harika bir motivatör olacaktır.Günlükte sadece o gün yaptıklarınız olmamalı.Nasıl gittiğiniz,hangi hataları yaptığınız,kendinizi nasıl hissettiğiniz ve kendinizi geliştirmek için yapabilecekleriniz hakkındaki düşünceleriniz de olmalı.Her günkü, ödevinizi yapar yapmaz, günlük tutun.Günlük tutmaktan hissedilebilir bir zek almaya çalışın.

3.Arkadaşça ve Karşılıklı Gelişime Dayalı Yarışmalar Oluşturun : Hepimiz doğada birer yarışmacıyız, en azından bir kısmımız.Bazıları diğerlerinden daha fazla.Kendinizi hedefinize tahrik etmek için,insan doğasından gelen bu özelliği avantaj olarak kullanın.Eğer bir çalışma partneriniz veya hedef arkadaşınız varsa arkadaşça bir yarışma için ihtiyacınız olan herşeye sahipsiniz demektir.Bakalım kim her hafta veya her ay,daha çok km kaydedecek,daha çok para biriktirecek.Kim daha çok şinav veya mekik çekecek.Kim daha fazla kilo verecek,hanginiz daha düzgün karın kaslarına sahip olacak,ya da belinden daha fazla beden düşecek.Görevlerin eşit olduğundan ve böylece yarışmanın da adil olduğundan emin olun.Ve karşılıklı olarak birbirinizi görevlerinizde destekleyin.

2.Büyük ve Umumi Bir Vaatte Bulunun.Kendinizi Tamamen Hedefinize Adayın : Bu numara hep işe yarar.Bir blog alın ve dünyaya, belirttiğiniz kesin bir hedefe belirttiğiniz kesin bir günde ulaşacağınızı ilan edin.Kendinizi baştan aşağı işinize adayın.

1.Her Zaman Pozitif Düşünün.Bütün Negatif Düşünceleri Ezin : Düşüncelerinizi izleyin.İç konuşmanız hakkında dikkatli olun.Hepimiz kendimizle konuşuruz,üztelik çok da fazla ama her zaman bu düşüncelere dikkat etmeyiz.Dinlemeye başlayın.Eğer negatif düşünceler duyarsanız,durdurup dışarı atın ve pozitif düşüncelerle değiştirin.Olumlu düşünce inanılmaz güçlü olabilir.