En yaygın mobbing davranışları nelerdir?

0
554
Sistemli olarak ve kişiyi işi bırakmaya zorlamak için yapılan, “iş yerinde duygusal taciz” anlamına gelen “mobbing” kapsamına giren en yaygın davranışlar listesi…
İş yerinde duygusal taciz anlamına gelen mobbing, kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılan hareketlere deniyor.
Mobbing, tepe yönetici tarafından alt düzeydeki personele uygulanabileceği gibi aynı düzeyde bulunan personel arasında kıskançlık ya da korku nedeniyle uygulanabiliyor. Aynı zamanda alt düzeyde bulunan personel tarafından, yapılacak değişikliklerde karar sürecine dahil edilmeme ya da üst düzey personeli yıldırıp pozisyonunu ele geçirmek amacı üst düzeyde bulunan personele de yapılabiliyor.
Kişileri bunalıma, travma sonrası stres bozukluğu yaşamaya hatta intihara kadar iten mobbing, Türkiye’de henüz yasal olarak tanımlanmamış olsa da davalar açılmaya başlandı.
Peki hangi davranışlar mobbing kapsamına giriyor? İş yerlerinde yaygın olarak uygulanan mobbing davranışları hangileri?
İşte mobbing kapsamına giren davranışlar listesi… 
Size çok fazla iş yükünün verilmesi, altından kalkamayacağınız işler verilmesi ya da tam tersi size çok basit, sizin yetkinliklerinin çok altında işler verilmesi.
Hakkınızda asılsız söylentiler çıkarılması, özel yaşamınız hakkında sürekli eleştirilmek ve dedikodunuzun yapılması.
Dışlanmak, yemeklerde, toplantılarda dışarıda kalmak.
Sürekli gözlenmek.
Sürekli azarlanmak, yetersiz olunduğunun yüze vurulması, hakarete maruz kalmak.
Kılık kıyafetle dalga geçilmesi.
İşe gidiş geliş saatlerinin sürekli kontrol altında tutulması.
Yaptığınız tüm önerilerin reddedilmesi, yanıtsız bırakılması, sanki siz yokmuşsunuz gibi davranılması.
Yapılan işleriniz sürekli eleştirilip sözünüzün kesilmesi.
Jest ve bakışlarla sizinle olan ilişkinin kesilmesi, yazılı olarak veya telefonla tehditler savrulması.
Dini ve siyasi görüşünüzle alay edilmesi.
Siz yokmuşsunuz gibi davranılması. Bu durumda kimsenin sizinle konuşmaması, size diğerlerinden ayrılmış bir iş yeri verilmesi, çalışanların sizinle ilişkiye geçmelerinin yasaklanması.
Kararlarınızın sürekli sorgulanması, özgüveninizi olumsuz etkileyen bir iş yapmaya zorlanmanız.
Hareketlerinizin taklit edilmesiyle gülünç duruma düşürülmek.
Size verilen işlerin geri alınması.
Psikolojik ve fiziksel olarak ağır işlerde görevlendirilmek.
Fiziksel şiddet tehditlerine maruz kalmak, doğrudan cinsel taciz ve fiziksel zarara uğramak.
Azarlama ve karalamaya maruz kalmak.
Kaynak
PAYLAŞ
Önceki İçerikAlışveriş Tedavisi Olan Bir Hastalık
Sonraki İçerikMutluluğa giden yolda ‘5 formül’
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir