Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar?

0

Ön ergenlik yaşayan her çocuk “acaba ergenliğe girdim mi?” sorusunu kendisine sorar ve cevabını merak eder. Ergenliğe girip girmediğini merak edenler bu yazıyı okusun.

Ön Ergenlikle beraber çocuk ergenliği yaşamaya başlar. Bu sırada önemli değişimler yaşar. Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız ergenlik başladı diyebiliriz.

11. Açık fikirli olun. Kendinizi objektif olarak değerlendirin. Ergenlik belirtilerinin farkına varmak için kendinizdeki fiziksel ve ruhsal değişimleri dikkatle izleyin.
2
2. Ellerde, bacaklarda ve ellerde kıllar, tüyler çıkmaya başlar. Bu ergenliğin en önemli belirtisidir. Erkek için bıyık, çene tüyleri çıkmaya başlar.
33. Kızlarda göğüsler büyümeye meme uçları çıkmaya başlar. Göğüslerin büyümesi sende korku ve heyecan oluşturur. Uygun ve kaliteli sutyen için bir yetişkine danışabilirsiniz.
44. Kızlarda adet kanaması görünmeye başlar. İlk adet kanamaları düzensiz yaşanır. Daha sonra düzene girer. 55. Vücudun yağlanması ve bakteri sonrasında yüzde sivilce (akne) görünür. Bu tüm ergenlerde görünen ortak bir belirtidir. Eğer akne varsa ergenliğe girmişsiniz diyebilirsiniz.66. Herkesin sana baktığı duygusuna sahip olmaya başlamışsan ve ayakta uzun bir süre başkalarının önünde durmak istemiyorsan muhtemelen ergenlik başlıyordur.77. Karşı cinsten kişilerin çok ilginç olduğunu, onları merak etmeye başlamışsan ve onların çevresinde olmak istiyorsan muhtemelen ergenliğin başladı.88. Kendi görünümün ile ilgili aşırı bir saplantı içerisine girmişse ergenlik içindesindir. Bu dönemde kızlar ‘yeterince düzgün vücutlu muyum?’, erkekler ise “yeterince erkekçe miyim?” saplantısına girebilirler. 99. Aniden abur cubur yiyecekler canın çekiyorsa ve onları yemeden duramıyorsan ergenlik üzerinde düşünmelisiniz. 1010. Hızlı bir şekilde ve aniden boy atmışsanız yani ortalama 10-13 cm birden boyun uzamışsa muhtemelen ergenlik dönemine girmişsindir. 1111. Duygusal açıdan bazen mutlu bazen çok sinirli oluyorsan, duyguların hızla değişim gösteriyorsa muhtemelen vücudunda ergenliğe bağlı hormonsal değişimler oluyordur.  1212. Vücudunuz tere bağlı koku salmaya başlamışsa, hava sıcak değilken bile terliyorsanız nedeni olarak ergenliği düşünebilirsiniz. 13
13. Ergenlik döneminde vücudunda ve duygusal açıdan yaşadığın değişimleri anne-babanla konuşman doğru olacaktır. Unutma onlarda senin yaşadıklarını yaşadı. Onlarla bunları paylaşabilir yanlış yerden bilgi edinmemiş olursun.