Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar?

0
1496

Ön ergenlik yaşayan her çocuk “acaba ergenliğe girdim mi?” sorusunu kendisine sorar ve cevabını merak eder. Ergenliğe girip girmediğini merak edenler bu yazıyı okusun.

Ön Ergenlikle beraber çocuk ergenliği yaşamaya başlar. Bu sırada önemli değişimler yaşar. Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız ergenlik başladı diyebiliriz.

11. Açık fikirli olun. Kendinizi objektif olarak değerlendirin. Ergenlik belirtilerinin farkına varmak için kendinizdeki fiziksel ve ruhsal değişimleri dikkatle izleyin.
2
2. Ellerde, bacaklarda ve ellerde kıllar, tüyler çıkmaya başlar. Bu ergenliğin en önemli belirtisidir. Erkek için bıyık, çene tüyleri çıkmaya başlar.
33. Kızlarda göğüsler büyümeye meme uçları çıkmaya başlar. Göğüslerin büyümesi sende korku ve heyecan oluşturur. Uygun ve kaliteli sutyen için bir yetişkine danışabilirsiniz.
44. Kızlarda adet kanaması görünmeye başlar. İlk adet kanamaları düzensiz yaşanır. Daha sonra düzene girer. 55. Vücudun yağlanması ve bakteri sonrasında yüzde sivilce (akne) görünür. Bu tüm ergenlerde görünen ortak bir belirtidir. Eğer akne varsa ergenliğe girmişsiniz diyebilirsiniz.66. Herkesin sana baktığı duygusuna sahip olmaya başlamışsan ve ayakta uzun bir süre başkalarının önünde durmak istemiyorsan muhtemelen ergenlik başlıyordur.77. Karşı cinsten kişilerin çok ilginç olduğunu, onları merak etmeye başlamışsan ve onların çevresinde olmak istiyorsan muhtemelen ergenliğin başladı.88. Kendi görünümün ile ilgili aşırı bir saplantı içerisine girmişse ergenlik içindesindir. Bu dönemde kızlar ‘yeterince düzgün vücutlu muyum?’, erkekler ise “yeterince erkekçe miyim?” saplantısına girebilirler. 99. Aniden abur cubur yiyecekler canın çekiyorsa ve onları yemeden duramıyorsan ergenlik üzerinde düşünmelisiniz. 1010. Hızlı bir şekilde ve aniden boy atmışsanız yani ortalama 10-13 cm birden boyun uzamışsa muhtemelen ergenlik dönemine girmişsindir. 1111. Duygusal açıdan bazen mutlu bazen çok sinirli oluyorsan, duyguların hızla değişim gösteriyorsa muhtemelen vücudunda ergenliğe bağlı hormonsal değişimler oluyordur.  1212. Vücudunuz tere bağlı koku salmaya başlamışsa, hava sıcak değilken bile terliyorsanız nedeni olarak ergenliği düşünebilirsiniz. 13
13. Ergenlik döneminde vücudunda ve duygusal açıdan yaşadığın değişimleri anne-babanla konuşman doğru olacaktır. Unutma onlarda senin yaşadıklarını yaşadı. Onlarla bunları paylaşabilir yanlış yerden bilgi edinmemiş olursun.
KAYNAKwikihow
PAYLAŞ
Önceki İçerikErgenlikte Kişilik Gelişimi
Sonraki İçerikÖğrendiklerimiz ve Öğreneceklerimiz
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir