Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar?

0

Ön ergenlik yaşayan her çocuk “acaba ergenliğe girdim mi?” sorusunu kendisine sorar ve cevabını merak eder. Ergenliğe girip girmediğini merak edenler bu yazıyı okusun.

Ön Ergenlikle beraber çocuk ergenliği yaşamaya başlar. Bu sırada önemli değişimler yaşar. Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız ergenlik başladı diyebiliriz.

Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  1. Açık fikirli olun. Kendinizi objektif olarak değerlendirin. Ergenlik belirtilerinin farkına varmak için kendinizdeki fiziksel ve ruhsal değişimleri dikkatle izleyin.
Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji
2. Ellerde, bacaklarda ve ellerde kıllar, tüyler çıkmaya başlar. Bu ergenliğin en önemli belirtisidir. Erkek için bıyık, çene tüyleri çıkmaya başlar.
Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  3. Kızlarda göğüsler büyümeye meme uçları çıkmaya başlar. Göğüslerin büyümesi sende korku ve heyecan oluşturur. Uygun ve kaliteli sutyen için bir yetişkine danışabilirsiniz.
Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  4. Kızlarda adet kanaması görünmeye başlar. İlk adet kanamaları düzensiz yaşanır. Daha sonra düzene girer. Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  5. Vücudun yağlanması ve bakteri sonrasında yüzde sivilce (akne) görünür. Bu tüm ergenlerde görünen ortak bir belirtidir. Eğer akne varsa ergenliğe girmişsiniz diyebilirsiniz.Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  6. Herkesin sana baktığı duygusuna sahip olmaya başlamışsan ve ayakta uzun bir süre başkalarının önünde durmak istemiyorsan muhtemelen ergenlik başlıyordur.Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  7. Karşı cinsten kişilerin çok ilginç olduğunu, onları merak etmeye başlamışsan ve onların çevresinde olmak istiyorsan muhtemelen ergenliğin başladı.Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  8. Kendi görünümün ile ilgili aşırı bir saplantı içerisine girmişse ergenlik içindesindir. Bu dönemde kızlar ‘yeterince düzgün vücutlu muyum?’, erkekler ise “yeterince erkekçe miyim?” saplantısına girebilirler. Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  9. Aniden abur cubur yiyecekler canın çekiyorsa ve onları yemeden duramıyorsan ergenlik üzerinde düşünmelisiniz. Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  10. Hızlı bir şekilde ve aniden boy atmışsanız yani ortalama 10-13 cm birden boyun uzamışsa muhtemelen ergenlik dönemine girmişsindir. Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  11. Duygusal açıdan bazen mutlu bazen çok sinirli oluyorsan, duyguların hızla değişim gösteriyorsa muhtemelen vücudunda ergenliğe bağlı hormonsal değişimler oluyordur.  Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji  12. Vücudunuz tere bağlı koku salmaya başlamışsa, hava sıcak değilken bile terliyorsanız nedeni olarak ergenliği düşünebilirsiniz. Ergenlik Dönemine Girdiğini Bir Genç Nasıl Anlar? Ergen Psikolojisi Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Psikoloji
13. Ergenlik döneminde vücudunda ve duygusal açıdan yaşadığın değişimleri anne-babanla konuşman doğru olacaktır. Unutma onlarda senin yaşadıklarını yaşadı. Onlarla bunları paylaşabilir yanlış yerden bilgi edinmemiş olursun.
İlgini Çekebilir:   İlluminati Belgeseli