Etkili bir performans için aşama aşama plan yapın

0
130
Başarılı bir performansa giden yol şüphesiz etkili bir biçimde hedef koyabilmekten geçer.

Koyulan hedeflerin bireyin gerçekleştirebilme potansiyeline uygun, bireye özgü, gerçekçi ve zamanında koyulması bu hedeflere ulaşılabilmesini de kolaylaştırır. Hepimiz çeşitli yollar ve adımlarla hedeflerimize ulaşmaya çalışırız. Hedeflerimizi saptayıp nereye gideceğimizi bildiğimize göre şu aşamada önemli olan oraya nasıl ulaşacağımızı belirlemektir. Lakin kimi zaman kontrolümüz dışında çeşitli durumlar oluşur ve meydana gelen sonuç beklediğimiz şekilde gerçekleşmeyebilir. Her ne kadar sonuca giden adımları biz tayin etsek de sonuç yine de kontrolümüz altında değildir; bizim kontrol edebildiğimiz sadece attığımız adımlardır. Bu yüzden hedeflerimizi gerçekleştirmeye çalışırken “sonuç” üzerinde yoğunlaşıp takılmaktansa hedefimize giden adımlar üzerinde durmak, adımları en iyi şekilde atmaya çalışmak, diğer bir deyişle sürece odaklanmak bireye daha etkili sonuçlarla dönecektir. Nitekim bu adımlar en iyi şekilde atılırsa sonuç beklenilen şekilde olmasa da birey hayal kırıklığına uğramayıp olumsuz duygular yaşamayacaktır. Çünkü birey potansiyelinin el verdiği şekilde hedefine giden süreçte kendini zaten gerçekleştirmiştir. Önemli olan hedeflerimize ulaşmanın kişisel değerimizi belirlemediğidir, yani hedeflerimize ulaşmada başarısız olduğumuzda biz de başarısız oluyoruz demek değildir. Bu açıdan sonuç odaklı hedeflerden ziyade süreci besleyen hedefler motivasyonu diri tutmada ve bireyin hata yaptığı anda ümitsizliğe düşmeyip kendine olan güvenini korumasında büyük önem taşır. MELİKE ELBASAN PSİKOLOG

Önceliklerinizi belirleyin

Hayatınızın farklı alanlarına odaklanın: profesyonel, kişisel, ilişkisel, sağlık, maddi, ruhani. Her alanda kısa ve uzun vadeli aralıklarla (30 gün, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl) olmak üzere neler gerçekleştirmek istiyorsunuz? Kendinizi nasıl ve nerede görmeyi arzuluyorsunuz? Burada önemli olan hedeflerin size ait olmasıdır, dayatılması değil.

Hedeflerinizi yazmak üzere bir defter tutun. Böylece tekrar dönüp bakabilirsiniz Yazarken öncelik sırasına ve pozitif bir dilinizin olmasına dikkat edin.

Her hedefiniz için aşama aşama adımlar koyun, plan yapın. Hedeflerinizi adımlara bölün ve her adım için neleri uygulamanız gerektiğini önceden belirleyin. Bu hedefleri nasıl gerçekleştirmeyi arzuluyorsunuz? Kaynaklarınız neler?

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikDüşünce Yanılsamaları; Gerçekleri Çarpıtıyoruz
Sonraki İçerikTarihi değiştiren zafer: İstanbul’un fethi…
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir