Evlilik Programları Aileye Zarar Veriyor

0
160

Psikolog Süleyman Örikli ailenin elektrik üzerine değil, adalet, sevgi ve saygı üzerine kurulması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanan evlilik programına telefonla bağlanan bir erkeğin erkeklere talip olması üzerine Dünya Bülteni’ne yazılı bir açıklama yapan Psikolog Örikli, ailenin en geniş anlamıyla bütün ihtiyaçların; ama akla gelebilecek her türlü maddi, manevi, psikolojik vs. bütün ihtiyaçların giderildiği yer olduğunu belirterek “aile, toplumların, insanlığın temel taşıdır” dedi.

Süleyman Örikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Televizyon şovlarında, dizilerde kişiler gerçek yüzlerini, kendi gerçekliklerini göstermezler. Oradaki kaygı farklıdır. Görücü gelir ki bu kişiye katı, yatı, arabası, parası olup olmadığı sorulmuştur, görülen elektrik alamaz veya “bu kadar gelmiş bari hatırı kırılmasın, bir çay içelim der” sonra… Aslında sonrası yok. Yine elektrik alınmaz bu böyle sürer gider. Aile mahremiyeti, sevgi, saygı, aşk, ebeveynlik, yuva kurma gibi kavramların içi boşaltılır. İş eninde sonunda gelmiş “Elektrik almaya” dayandırılmıştır. Aileler yani küçük devletçikler böyle kurulmaz, böyle kurulmamalı yoksa boşanma oranı en düşük ülkeyiz diye övünürken bakıyoruz ki yüzde 2’den yüzde 4’e çıkmış, belki bir bakacağız yüzde 5 olmuş. Aile elektrik üzerine değil adalet, sevgi, saygı üzerine kurulur.”

Örikli, insanları yanlış yönlendiren evlilik programlarının yayından kaldırılması gerektiğini belirterek aile kurumunun korunması için bunun önemli olduğunu söyledi.

KAYNAKon5yirmi5
PAYLAŞ
Önceki İçerikMümin Sekman seminerlerinin sitesi açıldı!
Sonraki İçerikBaşarı yolunun başındayken objektif davranmayın
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir