Facebook Bağımlılığına Dikkat!

0
98

“Facebook’a bağımlı mı olduk?” sorusuna cevap arayan bir Amerikalı psikolog, yaptığı çalışmalar neticesinde asağıda sıralanan semptomların Facebook bağımlılığına yol açtığını ve bu semptomların 2-3 tanesinin görüldüğü kişilerin Facebook bağımlısı olduğunu iddia ediyor.

Facebook gelip geçici bir heves midir veya Julian Asange’ın suçladığı gibi CIA’ye çalışan bir sosyal ağmıdır? Bugüne kadar Facebook hakkında dile getirilen düşüncelerin doğru olup olmadığı zamanla ortaya çıkacaktır. Fakat şu an itibariyle doğru olan tek bir şey vardır ki o da 700 milyona yaklaşan üye sayısı ile Facebook’un dünyanın çekim merkezi olduğudur.

Üye olma sebebimiz ne olursa olsun dünyaya yön veren, insanların ilişki ve davranışlarında dönüşümler yaratan ve yeni bir insan profili ortaya çıkaran bir platformdur Facebook. Facebook bağımlılığı ile ilgili çalışma yapan psikoloğa göre hayattan koparcasına uzun süreler Facebook’ta vakit geçirmek bağımlılığa giden yolun başı. En az 350 milyon Facebook üyesinin bu hastalık ile karşı karşıya olduğunu iddia eden doktora göre “Facebook Bağımlılığı” diğer bağımlılıklar gibi tedavi edilmesi gereken bir hastalık.

Tolerans, yani Facebook’ta harcanan vakit, bağımlılığın en büyük göstergesi. Dış dünya ile iletişimi koparacak kadar çok Facebook’ta vakit geçirmek dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Facebook bağımlılığını tespit etmek için yapılması gereken şey bilgisayarda kaç adet Facebook penceresinin açık olduğuna bakmaktır. Üçten fazla Facebook penceresi problem yaratabilir.

Facebook’a bağlanması ailesi tarafından belirli bir süreliğine yasaklanan bir gencin veya internet bağlantısı olmamasından dolayı Facebook hesabını kontrol edemeyen birinin, Facebook’ta olmadığı sürede olup biteni aşırı derecede merak etmesi bağımlılık göstergelerinden biridir. Bulduğu ilk fırsatta Facebook’a bağlanan ve duvarında paylaşılanları öğrenmek için yanıp tutuşan kişilerde Facebook bağımlılığından bahsedilir.

Facebook’ta harcadığı vakitten fırsat bulamayıp evinden dışarı çıkıp arkadaşları ile vakit geçiremeyen kişilerde bağımlılık başlamıştır. Bilgisayar başındayken etrafta olup bitene cevap vermeyen ve tepkisiz kalmak bağımlılık göstergesidir. Facebook’ta olmayı dışarıya çıkmaya tercih ediyorsanız siz de Facebook bağımlısı olma yolundasınız.

Bir arkadaşınız ile mesajlaşmak için Facebook’ta buluşma saati veriyor ve o saatte bilgisayar başında o kişiyle buluşuyorsanız Facebook bağımlılığına hoş geldiniz diyebiliriz.

Facebook’taki arkadaş sayısı ile ilgili de bir çok makale ve haber yazılıp çizilmiştir. Sosyal ağlarda sayının pek bir şey ifade etmediğini savunan biz kaliteli ve dolu iletişimin sosyal medyanın harcı olduğunu defalarca söyledik. Amerikalı psikologa göre Facebook’taki arkadaşlarınızın %80’ini tanımıyorsanız o zaman siz bir Facebook bağımlısısınız.

Facebook’u gerçek hayata taşımak da bağımlılığın bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Yeni tanıştığınız birine Facebook hesabının olup olmadığını sormanız, “daha sonra Facebook’ta konuşuruz” veya “seni Facebook’ta ekliyeceğim” gibi sözler söylemeniz sizin bağımlı olduğunuzu gösteriyor.

Her şeyin fazlası zarardır diyerek, gerçek hayattan koparak sosyal ağlarda yer edinmek isteyenlerin kendileri başta olmak üzere içerisinde bulundukları kurumlara da zarar vereceğini düşünmekteyiz. Gerçek hayatta sosyal ve aktif olanların keyifli paylaşımlarda bulunduğunu, gerçek hayatta içine kapanık olan bir kişinin bilgisayar başında dışa dönük bir kişiye dönüşmenin mümkün olmadığına inanmaktayız.

Şimdi, siz de bakın bakalım Facebook bağımlılığı sizde baş göstermeye başlamış mı?

sosyalmedya.co

PAYLAŞ
Önceki İçerikModern Cinderella Masalı
Sonraki İçerikİletişimde Başarı İçin Hilal Taktiği
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir