Gençken Depresyonla Başa Çıkmanın Yolları

0
2134

Gençlik depresyonu oldukça yaygın… Gençler ve uzmanlar bu problemler nasıl baş edebilecekleri konusunda yetersiz.  Bu yazımızda gençlere depresyonu yenmelerine yardımcı olacak yöntemlerden bahsedeceğiz.

1-

Düşüncelerini bil – hepsini-

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-1-Version-2

İyi ve kötü, pozitif ve negatif düşünceyi ayırt etmeyi öğren. Hakkında düşündüğün şeyin doğru veya yanlış olduğu konusunda emin ol.

2-

Kötü Düşünceleri İyileriyle Savaştır

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-2-Version-2

Bunun anlamı, kendin veya çevrendüşündüğün bütün olumsuz şeyleri iki tane iyi düşünceyle değiştirmelisin.

3-

Bir Şeyler Yaz

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-3-Version-2

Düşüncelerini ve duygularını sadece senin bulabileceğin bir yere yaz. Yazamayacak kadar kötü hissetsen de yaz. Bazı şeyleri dışa vurmak, içinde tutup seni incitmelerine izin vermekten daha iyidir.

4-

Problemin Kaynağını Bul

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-4-Version-2

Kendine nasıl hissettiğini ve bu duruma nasıl geldiğini sor. Biri bir şey mi söyledi? Onlarla yüzleş. Çözüm bulmana yardımcı olabilecek şeyleri belirle.

5-

Seni Mutlu Eden Şeyleri Bul

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-5-Version-2

Ne zaman gerçekten mutlu hissettin? Kitap okurken mi? Yazı yazarken mi? Okurken mi? Televizyon izlerken mi? Yemek yerken mi? İçini canlı tutan şeyleri bul. Ve bunların sağlıklı aktiviteler olduğuna emin ol.

6-

Biraz Temiz Hava Al

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-7-Version-2

Biraz yürüyüş yap ya da bir bankta oturup etrafı seyret. Bunu günde 10 dakika yapmak gerçekten fark yaratacaktır.

7-

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Hazırla

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-8-Version-2

Hayattan bir şeyler istemek, kendine hedef belirlemek ve ona ulaşmaya çalışmak seni motive eder.

8-

Stresten Kurtul

670px-Deal-With-Depression-as-a-Teen-Step-9-Version-2

Eğer insanlar veya durumlar size vuruyorsa, onlarla başa çıkmanın en iyi yolu, anlaşmaktır. Bu, insanları hayatından çıkarman anlamına gelse bile. Eğer sorunun iş veya okul ile ilgiliyse, zamanını idare ettiğine ve bolca dinlendiğine emin ol.

KAYNAKwikihow
PAYLAŞ
Önceki İçerikDünyanın Çocukları ve En Sevdikleri Oyuncaklar
Sonraki İçerikPsikoloji Bilgi ve Becerisini Geliştirecek Kitaplar
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir