Gençlik İksiri

0
125

Balıkesir´ in Sındırgı ilçesinde 90 yaşlarında, Azmi isminde çok dinç vegenç görünümlü bir dede yaşarmış.

Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış:”Bu gençliğin sırrı nedir?” diye. Bu soru soruldukça ihtiyar delikanlı gülergeçermiş.

Sorular sıklaşıp , soranlar çoğalınca cevap vermek vacip olmuş sanki.Düşünmüş Azmi dede, bu sırrımı kolayca herkese nasıl anlatırım diye.Sonra tüm meraklıları evine yemeğe davet etmeye karar vermiş.”Bu davette size sırrımı açıklayacağım” demiş.

Herkes merakla davete gelmiş.Yemekler yenilmiş, içilmiş, sohbetler edilmiş vakit iyice gecikmiş.Ama gençlik sırrı ile ilgili tek kelam edilmemiş.

Herkes konu ne zaman açılacak diye merek ederken Azmi dede hanımınaseslenmiş:

-“Hatun, şu kilerden bir karpuz getirir misin bize?”Hanımı yaşlı haliyle hemen doğrulmuş kilere giderek bir karpuz getirmiş.

Azmi amca karpuza şöyle eliyle bir vurmuş tık tık diye sonra da:” Bu olmamış hanım, güzel çıkmayacak, başka getirir misin?” demiş.Hanımı karpuzu götürmüş başka bir tane getirmiş.

Azmi amca onu da bir yoklamış yine beğenmemiş.” Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış başka bir tane getirirmisin? ” demiş.

Bu böylece üç dört sefer daha tekrarlamış.Dedemiz nihayet beşincide karpuzu beğenmiş ve karpuz kesilmiş, misafirlereikram edilmiş.

Herkes karpuzunu afiyetle yerken Azmi dede sormuş: “Eeee arkadaşlar iştebenim gençliğimin sırrı burada anladınız mı?”

Herkes birbirinin yüzüne bakmış, kimse bir şey anlamamış:” Hayır Azmi dedebu sırrı biz anlayamadık” demişler.

Azmi dede gülmüş: “Efendiler” demiş, “o gördüğünüz karpuz kilerde birtaneydi, tekti.

Ben hanıma git de başka getir dedikçe o kilere gidip geliyor aynı karpuzugetiriyordu.Bir kere bile “aman be adam , defalarca şu tek karpuzu ne taşıttırıyorsunbana ” demedi. Beni sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi.İşte ben bütün gençliğimi bu hanımıma borçluyum.

Biz birbirimizi başkalarının önünde zor duruma hiç düşürmeyiz.Aramızdaki hiçbir sıkıntıyı dışarıya yansıtmayız.

Hep birbirimize destek olur, dert ortağı olur, yardım ederiz.Birbirimizle ilgili olan problemleri yine birbirimize anlatırız.

İyi kötü her olayı da birlikte paylaşırız.´ demiş.

Ne mutlu sorunlarını kendi aralarında çözebilenlere! ..

PAYLAŞ
Önceki İçerikTercihleri Doğrumu Yaparız?
Sonraki İçerikGemiler neden kadına benzetilir…….
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir