Siz renklerin nasıl göründüğünü biliyorsunuz, peki bunu görme engelli birine anlatacak olsanız ne yaparsınız? İşte size bir kaç ipucu.

1-

Bilgiyi Kişisel İfadelerle Yansıtmalarına İzin Verin.900px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-1-Version-2

Her zaman onlara renkler hakkında ne düşündüklerini sorun çünkü en iyi anlatım şeklini kendileri bilirler. Görememenin faydalarını kullanırlar ve bu tür şeylerle nasıl başa çıkılacağını bilirler.

2-

Kişinin Sahip Olduğu Duyulardan Yararlanın. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-2-Version-2

Görme engellilerin çoğu doğuştan engelli değildir ve sadece küçük bir hatırlatma onlara yardımcı olabilir. Mesela, yeşil çimenlerin, ağaçtaki yaprakların rengidir; kişi bu şeylere dokunur veya koklar. Kırmızı kanın, gülün ve acı biberin rengidir vb.

3-

Görme Engelli Kişinin İlgisini Çekecek Şekilde Renkleri Sembolleştirin. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-3-Version-2

Açık yeşil büyümeyi ve sağlığı, mavi sakin ve entelektüel olmayı, kırmızı çok sinirlenmeyi veya aşık olmayı temsil eder.

4-

O Rengin Kişiye Neler Hissettirdiğini Anlatın.670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-4-Version-2

Bu, özellikle renklerin tonlarını anlatmada yararlı olur. Anlatırken kişinin bağlantı kurabileceği kelimeler kullanın. Mesela, sarı renk için hafif, parlak ve neşeli kelimeleri kullanılabilir.

5-

Renklerin Sizi Nasıl Hissettirdiğini Anlatın. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-5-Version-2

Koyu gri sizi sıkkın ve üzgün yapar açık sarı ve turuncu sizi gülümsetir.

6-

Kişi İlgiliyse, Ona İki Rengin Karışımından Oluşan Diğer Renkleri Anlatın. 670px-Describe-a-Color-to-a-Blind-Person-Step-6-Version-2

Bu onların renkler arasında bağlantı kurmalarına yardımcı olur.

KAYNAKwikihow
PAYLAŞ
Önceki İçerikGenetik Yapınızda Ailenizin Ne Kadar Etkisi Var?
Sonraki İçerikHayat Üstüne Başarı Sözleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir