Gözünüzü Test Edin…

0
697

Yaz geldi gözlük sezonuda açıldı peki gözünüze uygun gözlüğü seçmeden önce gözünüzün durumunu basit bir kaç testle ölçebilirsiniz. ..

– Doktora gitmeden önce gözlerinizi ön bilgi açısından bu bölümde test edebilirsiniz. ..
– Bu deneyimler her iki göze de ayrı ayrı uygulanmalıdır.
– Gözlerinizde hiçbir rahatsızlık olmadığından emin olsanız bile doktora muayene olmalısınız.
– Eğer bu testler sonunda olumlu netice almazsanız, çok acil göz ve görme muayenesi olmalısınız.

Görme Testi

– Gözünüzü test ederken bu görüntüye en az 2 metre mesafeden bakın.
– Bakma işlemine sırasıyla sağ ve sol gözlerinizi kapatarak devam edin.
– Her iki gözünüzle ya da gözlerinizden biriyle görme zorluğu çekiyorsanız gözlerinizi muayene ettirmelisiniz.

– Astigmatizma (görme testi) her iki göze ayrı ayrı uygulanmalıdır.
– Yukarıda gördüğünüz şekillerden yatay ve dikey olanlar, düz çizgilerden oluşmaktadır. dört grup ta aynı netliktedir. Yatay ve dikey dışındaki çizgiler dalgalıdır. Netliği aynıdır.
Sonuç: Test sırasında bu çizgilerden herhangi birinin diğerlerinden parlaklık farkı, o gözde astigmatizma görme kusuru olduğunu gösterir.

Ren Körlüğü ve Testi

En yaygın biçimi koni hücrelerdeki bir rahatsızlıktan kaynaklanan kırmızı-yeşil renk körlüğüdür.

Böyle kişiler yeşil bir tabağın içine konulan çilekleri tabağın rengi ile hemen hemen aynı görürler. Renk körlüğü daha çok erkeklerde rastlanır. Her 12 erkekten biri renk körüdür. Bu oran kadınlarda ancak 200’de bir olmaktadır.

Yandaki resimlere dikkatlice bakın ve içindekileri okumaya çalışın.

Eğer okuyamıyorsanı z gözünüzü muayene ettirin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSoruma cevap bekliyorum
Sonraki İçerikArkeoloji Öğrencisi
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir