Gri beyin hücrelerinizi seviyorsanız, bunları yapın!

0
260

Beyin dopingleri ve hızlı beyin jimnastiği

Gri hücrelerinizi geliştirmek jimnastik salonuna gitmek gibi birşey, beyninizi çalıştırdıkça hücreler gelişiyor. Ancak uzmanların bu konudaki değişmez tavsiyesi, düzenli uyku ve düzensiz egzersiz. Evet, yanlış duymadınız; “düzensiz” diyorlar. Zira beyni en çok yavaşlatan şeyin kendini tekrarlayan, rutin faaliyetler olduğu ortaya çıkmış. Yani her gün yaptığınız işleri, alışkanlıktan zaman zaman değiştirmeniz, sizi her an Einstein’a dönüştürebilir.

Günlük hayatımızda sürdürdüğümüz öyle faaliyetler var ki, nere¬deyse gözümüz kapalı yapabiliriz. Ayakkabılarımızı giymek, pantolonumuzu değiştirmek veya bisiklet sürmek gibi. Hiç düşünmeden, öylece yapı veririz. Tuvalete, markete, okula giderken adımlarımızı nereye atacağımızı aklımıza bile getirmeyiz. Öyle ya, her gün aynı şeyi yapmıyor muyuz? İlk adımı atarız ve “Hop!” İşimiz bitmiş, odamıza dönmüşüz bile! İşte yapmanız gereken: Zinciri kırın! Bu rutini bozmanın çok önemli olduğunu yakın zamana kadar hiç kimse bilmiyordu. Ama artık çok önemli bir gerçek var ki, bu kısır döngüye ne kadar kapılırsak beynimiz de o kadar tembelleşiyor,.

İşte işin en eğlenceli kısmı da burası:

* Kitapları baş aşağı tutarak okuyun.

* Cümleleri tersinden yazmayı deneyin (Leonardo da Vinci’nin kulakları çınlasın!).

* Evin içinde gözleriniz kapalı dolaşın (Gözünüzü hastanede açmamak şartıyla!).

* Evinizin kapısını gözleriniz kapalı kilitleyin.

* Kahve veya çay içtiğiniz fincanı günaşırı değiştirin.

* Müzik dinlerken vanilya veya lavanta, yasemin, menekşe gibi özel bir koku) koklayın.

* Duş alırken gözlerinizi kapayın (bitene kadar).

* Sabah okula giderken önce gömleğinizi, sonra atkınızı giyiyorsanız, bunun tam tersini yapın.

* Saatinizi devamlı taktığınız kolunuza değil, diğerine takın.

* Yürüyerek gidiyorsanız yolunuzu değiştirerek başka yoldan gidin.

* Evinize farklı yoldan dönün.

* Yol üzerinde hiç bilmediğiniz yerde kahve molası verin.

* Sınıftaki sıranızı değiştirin.

* Günlük alışverişinizi farklı yerlerden yapın.

* 50 metre kadar geri geri yürümeyi deneyin.

* Odanızdaki çekmecelerin yerlerini değiştirin.

* Gazeteyi okumaya farklı sayfalardan başlayın.

* Farklı kalemlerle yazın.

* Fotoğraflara tersten bakın.

* bozuk paraların ön ve arka yüzünü dokunarak anlamaya çalışın.

* Mouse-pad’inizi, masaüstünüzü ve ekran koruyucunuzu değiştirin.

Hızlı beyin jimnastiği

Şimdi sıra ânî beyin ataklarında. Fırsat buldukça şu pratik egzersizleri yapmaya çalışın. Garanti veriyoruz, gün sonunda eskisine göre daha fazla gri hücreniz olacak.

Egzersiz 1 :

Alfabeyi tersinden okumaya çalışın! Kolay gibi geliyor kulağa ama hayır, pek de kolay değil. Günde hiç değilse iki kere tekrarlamak minik hücrelerinize yenilerini ekleyecek. Hatta eğer kendinize güveniyorsanız İngilizce/Almanca vs. alfabeyi de deneyin. Haydi hadi başlayın, hemen: Z, Y, V, Ü, U, T, Ş, S…

Egzersiz 2:

Şimdi de harfleri söylerken o harfle başlayan bir isim bulun, bunu olabildiğince hızlı yapın, her seferinde isimleri değiştirin. Yine becerebilirseniz ikinci dilde de aynısını yapmaya çalışın. Tabii yabancı isimler kullanarak.

Egzersiz 3:

Hazır idmana başlamışken, bu defa hayvanlar âlemine dalalım. O harfle başlayan hayvan isimlerini söyleyin, şimdide tersi.

Egzersiz 4:

Evet doğru tahmin, sıra geldi sebzelere. Ve hatta meyvelere. Alfabemizin gidişatına göre bu pek sessiz dostlarımızı bir analım. Önce baştan sona sebzeler, sonra sondan boşa meyveler, sonra da tam tersi. Giderek hızlanıyorsunuz. Kaytarmak yok arkadaşlar, daha ingilizce var sırada.

PAYLAŞ
Önceki İçerikVerimli bir beyin fırtınası için bu yazıyı OKUYUN!
Sonraki İçerikWrite My Essay Australia
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir