Sabah rutininizde yapacağınız bazı değişikliklerle beyin egzersizi yapabileceğinizi, zekanızı keskinleştirip hafıza kaybının önüne geçebileceğinizi biliyor musunuz?

Reader’s Digest dergisinin haberine göre, dokunma, tat, koku gibi duyularla duygusal hislerin karışımı yeni deneyimler beynin farklı alanlarını uyarıyor. Bu uyarım, beyin hücrelerinin hafızayı destekleyen proteinleri üretmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hücreleri yaşlanmanın etkilerine karşı daha güçlü ve dayanıklı kılıyor.

Bu beyin egzersizlerinin yoluysa, inanamayacağınız kadar küçük şeylerden geçiyor.

Sıralamanızı değiştirin

diş-fırçalama

– Dişinizi fırçalarken farklı elinizi kullanın: Araştırmalar, beynin diğer tarafını çalıştırmanın dokunsal bilgiyi kontrol eden beyin korteksindeki bölümde hızlı ve önemli bir genişlemeye neden oluyor. Diş macununu da baskın olmayan elinizle açmayı ve sürmeyi unutmayın!

– Sabah rutininizde sıra değişikliği yapın: Kahvaltıdan sonra giyinmeyi deneyin, işe giderken farklı bir radyo kanalı dinleyin. Araştırmalara göre, bu değişiklikler beyin aktivitesinde ciddi artışa yol açıyor. Görev ne kadar rutin ve otomatik olursa, söz konusu aktiviteler de o kadar düşüyor.

Biraz ‘terslik’ iyidir

– Hep gözünüzün önünde olan objeleri ters çevirin: Aile fotoğrafları, takvim veya saat gibi objeleri ters çevirmeyi deneyin. Nesnelere sağ tarafından bakmak, beyninizin bilgiyi işleyen sol tarafı onu anında etiketlendiriyor ve dikkatinizi başka bir tarafa yönlendiriyor. Ancak tersini yaptığınızda beynin artistik sağ tarafı devreye giriyor ve şekilleri, renkleri ve ilişkileri bir yapboz gibi birleştirmeye başlıyor.

20140430-ters-ev(Fotoğraf: Reuters)

– Koku duyunuzla yeni bir bağlantı kurmayı deneyin: Muhtemelen günün başlangıcını kahvenizin ya da çayınızın kokusuyla hangi ara ilişkilendirdiğinizi unuttunuz. Alıştığınız koku haricinde yeni bir kokuyla bağ kurmak, yeni nöral yolları alarma geçirir.

– Arabanızın camını açın: Beynin anıları işleyen hafıza bölümü hipokampus, zihinsel bir harita yaratmak için koku, ses ve görüntüleri ilişkilendirir. Camı açmak bile bu döngüye yeni materyaller katar.

– Bozuk paralarla oyun: Beyin, nesneler arasındaki ayrım için görsel ipuçlarına dayalı çalışır. Ancak objelerin ne olduğunu dokunarak anlamaya çalışmak beyin kabuğundaki aktivitelerde artışla neden olur. Bu yöntemi en iyi, bozuk paralarda, gözünüz kapalıyken değerini tahmin etmeye çalışarak test edebilirsiniz.

20140430-araba(Fotoğraf: Reuters)

Sosyalleşmek sandığınızdan daha önemli

– Gördüğünüz bir nesneye alternatif olabilecek 10 şey sayın. Örneğin, sineklik tenis raketini, küreği vs. andırabilir.

– Süpermarketi ‘tarayın’: Raflarda en kârlı ürünler hep göz hizasında olduğundan, aslında alışveriş yaparken ‘herşeyi görmezsiniz’. Marketteki herhangibir koridorda durup hiç görmediğiniz bir ürün bulmaya çalışın ve onun etiketini okuyun. Almak zorunda değilsiniz elbet, beynin rutinini kırın yeter.
– Reader’s Digest bir de öneride bulunuyor: Daha çok sosyalleşin. Araştırmalar, sosyal faaliyetlerden uzun süre mahrum kalmak idrak yeteneğinde olumsuz etkilere yol açıyor.

20140430-icki-sosyallesmek(Fotoğraf: Reuters)

KAYNAKdiken
PAYLAŞ
Önceki İçerikPsikoloji İle İlgilenenlerin İzlemesi Gereken Filmler
Sonraki İçerikKitaplar Oyularak Yapılan Bu Manzaraları Görmelisiniz..
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir