Sabah rutininizde yapacağınız bazı değişikliklerle beyin egzersizi yapabileceğinizi, zekanızı keskinleştirip hafıza kaybının önüne geçebileceğinizi biliyor musunuz?

Reader’s Digest dergisinin haberine göre, dokunma, tat, koku gibi duyularla duygusal hislerin karışımı yeni deneyimler beynin farklı alanlarını uyarıyor. Bu uyarım, beyin hücrelerinin hafızayı destekleyen proteinleri üretmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda hücreleri yaşlanmanın etkilerine karşı daha güçlü ve dayanıklı kılıyor.

Bu beyin egzersizlerinin yoluysa, inanamayacağınız kadar küçük şeylerden geçiyor.

Sıralamanızı değiştirin

Güçlü Beyin İçin Bir Dakikanı Ayır Featured Hafıza / Beyin Kişisel Gelişim  Güçlü Beyin beyin egzersiz

– Dişinizi fırçalarken farklı elinizi kullanın: Araştırmalar, beynin diğer tarafını çalıştırmanın dokunsal bilgiyi kontrol eden beyin korteksindeki bölümde hızlı ve önemli bir genişlemeye neden oluyor. Diş macununu da baskın olmayan elinizle açmayı ve sürmeyi unutmayın!

– Sabah rutininizde sıra değişikliği yapın: Kahvaltıdan sonra giyinmeyi deneyin, işe giderken farklı bir radyo kanalı dinleyin. Araştırmalara göre, bu değişiklikler beyin aktivitesinde ciddi artışa yol açıyor. Görev ne kadar rutin ve otomatik olursa, söz konusu aktiviteler de o kadar düşüyor.

Biraz ‘terslik’ iyidir

– Hep gözünüzün önünde olan objeleri ters çevirin: Aile fotoğrafları, takvim veya saat gibi objeleri ters çevirmeyi deneyin. Nesnelere sağ tarafından bakmak, beyninizin bilgiyi işleyen sol tarafı onu anında etiketlendiriyor ve dikkatinizi başka bir tarafa yönlendiriyor. Ancak tersini yaptığınızda beynin artistik sağ tarafı devreye giriyor ve şekilleri, renkleri ve ilişkileri bir yapboz gibi birleştirmeye başlıyor.

Güçlü Beyin İçin Bir Dakikanı Ayır Featured Hafıza / Beyin Kişisel Gelişim  Güçlü Beyin beyin egzersiz   (Fotoğraf: Reuters)

– Koku duyunuzla yeni bir bağlantı kurmayı deneyin: Muhtemelen günün başlangıcını kahvenizin ya da çayınızın kokusuyla hangi ara ilişkilendirdiğinizi unuttunuz. Alıştığınız koku haricinde yeni bir kokuyla bağ kurmak, yeni nöral yolları alarma geçirir.

– Arabanızın camını açın: Beynin anıları işleyen hafıza bölümü hipokampus, zihinsel bir harita yaratmak için koku, ses ve görüntüleri ilişkilendirir. Camı açmak bile bu döngüye yeni materyaller katar.

İlgini Çekebilir:   Sporla uyuşturucudan kurtuldu ve milli sporcu oldu

– Bozuk paralarla oyun: Beyin, nesneler arasındaki ayrım için görsel ipuçlarına dayalı çalışır. Ancak objelerin ne olduğunu dokunarak anlamaya çalışmak beyin kabuğundaki aktivitelerde artışla neden olur. Bu yöntemi en iyi, bozuk paralarda, gözünüz kapalıyken değerini tahmin etmeye çalışarak test edebilirsiniz.

Güçlü Beyin İçin Bir Dakikanı Ayır Featured Hafıza / Beyin Kişisel Gelişim  Güçlü Beyin beyin egzersiz   (Fotoğraf: Reuters)

Sosyalleşmek sandığınızdan daha önemli

– Gördüğünüz bir nesneye alternatif olabilecek 10 şey sayın. Örneğin, sineklik tenis raketini, küreği vs. andırabilir.

– Süpermarketi ‘tarayın’: Raflarda en kârlı ürünler hep göz hizasında olduğundan, aslında alışveriş yaparken ‘herşeyi görmezsiniz’. Marketteki herhangibir koridorda durup hiç görmediğiniz bir ürün bulmaya çalışın ve onun etiketini okuyun. Almak zorunda değilsiniz elbet, beynin rutinini kırın yeter.
– Reader’s Digest bir de öneride bulunuyor: Daha çok sosyalleşin. Araştırmalar, sosyal faaliyetlerden uzun süre mahrum kalmak idrak yeteneğinde olumsuz etkilere yol açıyor.

Güçlü Beyin İçin Bir Dakikanı Ayır Featured Hafıza / Beyin Kişisel Gelişim  Güçlü Beyin beyin egzersiz   (Fotoğraf: Reuters)