Unutkanlık, günümüzde çocuklardan yetişkin bireylere kadar hepimizin yaşadığı bir durumdur. Teknoloji ve bilim sayesinde artan cep telefonu ve bilgisayar kullanımı, stres, ses ve gürültü, yoğun iş temposu, dengesiz beslenme, uyku düzensizliği unutkanlığa uzanan basamaklardan yalnızca birkaçını oluşturuyor. Unutkanlığı önleyebilmek için belleğin güçlü tutulması gerekmektedir.

Güçlü bir Hafıza için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

• Stres Kontrolü
• Zihinsel Aktivite
• Sağlıklı Beslenme
• Uyku Düzeni

1. stres ve beyinStres Kontrolü

Unutkanlığa neden olan durumların başında stres gelmektedir. Aşırı stres beynin hafıza bölümlerini tahrip eder. Bu sebeple stresimizi kontrol altına almalı, mümkün olabildiğince sakin kalmaya çalışmalıyız. Depresif olma, sinirlilik, agresif davranışlarda bulunma, öfkeli ruh hali stresi tetikleyen başlıca faktörlerdendir. Bu gibi davranışlarda bulunmak yerine zihinsel karışıklığa neden olan stresi kontrol altına almaya çalışmalıyız.

2. aktivityZihinsel Aktiviteler

Zihinsel aktivitelerde bulunmak unutkanlığı önlemede önemli rol oynar. Hayal kurmak, kitap okumak, bulmaca çözmek, zeka geliştirici oyunlar oynamak, yeni bir hobi yaratmak zihni düşünme ve araştırmaya yönlendirecektir. Unutkanlığı azaltacak beyin egzersizleri yaparak hafızamızı güçlendirmeliyiz.

3. beyin yemekSağlıklı Beslenme

Vitamin ve minerallerin eksikliği hafızada zayıflamaya ve buna bağlı olarak düşünme kaybına sebep olmaktadır. B12 ve C vitamini gibi vitamin ve minerallerin yeterli şekilde alımı kaygı, endişe ve stresi azaltmaya yardımcı olur..Antioksidan vitaminler ise sinirler ve diğer beyin yapılarına zarar verebilen serbest radikalleri ve reaktif oksijen türlerini ortadan kaldırarak merkezi sinir sistemi sağlığını korur. Kalsiyum, yeterli tüketimi sağlanmadığında hafıza kaybına sebep olurken, Omega-3 yağ asitleri, inflamasyonun verdiği zararlara karşı beyni korur. Bu sebeple besin tüketiminde bir denge kurmaya özen göstermeliyiz.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı, aşırı kafein tüketimi zihinsel fonksiyonları olumsuz yönde etkiler. Depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar var ise tedavi olmalı, doktor tavsiyesi olmadan anti-depresan türü ilaçlar almaktan kaçınmalıyız.

4. uyku ve beyinUyku Düzeni

Uyku düzeni hafıza işlevi için oldukça önemlidir. Öğrenilmiş bilgilerin hatırlanması, kaygı ve endişenin azalması sağlıklı bir uyku ile mümkündür. Uyku düzeni sayesinde zihinsel performans artacaktır. Dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, dalgınlık gibi durumların üstesinden gelinebilmesi ve hafıza problemlerinin yaşanmaması için uyku disiplini sağlamalıyız.

Yazıyı gönderen Tugce Bohnenberger'e teşekkürler.
VIATugce Sen Bohnenberger
KAYNAKPsikolog-Yazar
PAYLAŞ
Önceki İçerikDünyayı Algılayışımızı Değiştirecek Haritalar
Sonraki İçerikGeç Yatanlar Daha Zeki Mi?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir