Gülmek acıyı azaltıyor

1
146

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kahkahalarla gülmek, beyne hücum eden uyuşturucu etkili moleküller sayesinde acıyı azaltıyor.

Ankara- İngiliz Bilimler Akademisi’nin yayın organı Proceedings of The Royal Society B’de yayınlanan araştırmada, uzmanlar “Mr Bean” veya “Friends” gibi komedi dizileri ile golfle ilgili ya da hayvanlar belgeseli gibi mizahi olmayan yayınları izleyen gönüllülerin acılara tepkilerini laboratuvarda ölçtüler.

Deneklere acı hissi, şarap buzluğunun soğuğu veya kolu sıkıştırmaya yarayan turnike ile verildi.

Araştırmacılar ayrıca Edinburg Festivali sırasında bir komedi ve bir dramatik oyunu izleyen gönüllüler üzerinde test yaptılar. Tiyatro oyunundan hemen sonra gülmenin acı hissini azaltıp azaltmadığını görmek için denekler, görünmez bir sandalyede oturuyormuş gibi dizleri katlanmış sırtları duvara yaslanmaya davet edildiler.

Araştırmaya göre, 15 dakika gülmek acıya toleransı yüzde 10 civarında azaltıyor.

Buna karşılık mizahi olmayan yayınları izlemenin acı hissinde hiçbir etkisi olmuyor.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

PAYLAŞ
Önceki İçerikCEO’lar kitap okumuyor
Sonraki İçerikİletişim yeteneğini geliştirmenin yolları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir