Hangi ülkede nasıl sertifika programları var?

0
430

ABD Sertifika programları konusunda en zengin imkanları sunan ülke Amerika’dır ve uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği sertifika programları daha çok New York ve California bölgesindedir.
Sertifika programları kapsamında, uluslararası öğrenciler için ‘Gündüz Diploma Programları’ ve ‘Akşam Sertifika programları’ bulunmaktadır. Gündüz Diploma Programları kısa zamanda yoğun bir programa katılmak isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır. Akşam Sertifika Programları ise daha çok uzun süreli programlardır. Program süreleri en az 4 hafta ve en çok 18 aya kadar uzayabilir.

Ayrıca programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler için staj yapma imkanı da vardır. Stajlar genelde okul tarafından organize edilir ve firmalar staj süresince öğrencilere ücret vermezler. Eğer 9 aylık full-time bir sertifika programını tamamlarsanız sonrasında 1 yıllık Amerikan şirkette çalışma hakkına sahip olursunuz. Öğrendiklerinizi uygulamak amacıyla belirli bir süre için verilen yasal hakka Optional Practical Training yani kısaca OPT denir. OPT hakkı sunan sertifika programları şunlardır:
Business Administration, Computer Information Systems, Commerce Business, Finance,
International Business and Management, Marketing, Project Management, Hotel Management. Kanada Kanada özellikle ucuz ve güvenli bir ülke olması ve farklı kültürlerden insanların bir arada bulunması nedeniyle oldukça fazla tercih edilen bir ülke. Programlar çoğunlukla Career College adı verilen özel okullar tarafından düzenlenir. Kanada’da kolejlerde verilen sertifika ve diploma programlarının süreleri genellikle 6 aydan 9 aya kadar sürebilmektedir. Bu programlara katılabilmek için üniversite veya lise mezunu olmak ve en az orta derecede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
Programlarda isteğe bağlı olarak alanınızda staj yapabilirsiniz. Bu stajların bir kısmı alan ve okula bağlı olarak maaşsız olmakla beraber bazıları maaşlı olabilmektedir. Vancouver bölgesi özellikle turizm alanında çok sayıda ve çeşitli sertifika programları sunarken Toronto bölgesinde IT ve İşletme alanında eğitim veren okulların sayısı dikkat çeker.

İngiltere Sertifika programlarında en çok tercih edilen ülkelerden biri de İngiltere. Yakın olması da İngiltere’nin tercih edilmesinde önemli bir etken. Genellikle işletme, pazarlama, ticaret, hukuk ve turizm alanlarında programlar yaygın olsa da IT, güzel sanatlar, moda gibi farklı alanlarda da çeşitli programlar sunan okullar mevcut. Ayrıca bazı programlar öğrencileri işletme ve pazarlama alanındaki uluslararası sınavlara da hazırlıyor.
İngiliz eğitim sistemi orta öğrenimden sonra ileri eğitim ve yüksek eğitim olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu nedenle pek çok ileri eğitim kurumu geniş bir yelpazede mesleki eğitim, sertifika ve kısa süreli diploma programları sunar. Avustralya Avustralya sertifika ve diploma programları konusunda çok zengindir. Sertifika ve diploma programları çoğunlukla TAFE denilen iki yıllık mesleki kolej ve enstitülerde alınır. Avustralya’daki bu eğitim sisteminin sağladığı bir kolaylık bulunmaktadır. Bir alanda önce sertifika ardından diploma alarak ve üniversitede bu alınan eğitimleri saydırarak eğitiminizi lisansa tamamlama olanağı mevcuttur. Pek çok okulda sertifika programları standart bir program izlemektedir.
Öğrencilerin sertifika programları için vize başvurularında 5.5 IELTS puanına sahip olmaları gerekiyor. Avustralya’da sertifika programlarına katılanlar aynı zamanda part-time çalışma hakkını da elde ediyor.

Kaynak: www.atlasedu.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikİnsanoğlunun En Çok Şaşırtan Davranışı?
Sonraki İçerikABD´de Eğitim – Fulbright
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir