Hayat Aceleye Gelmez

0
199


Yillar once cok uzaklarda bir adam varmis. Bu adam calismak amaci ile cok uzaklara gitmis ve yillarca calismis. Sonunda memlekete donme zamani gelmis. Bu calisma surecinde toplam 3000akce biriktirmis ve evinin yolunu tutmus. Evine dogru giderken yolu buyuk bir sehirden gecmis.

Yolda yururken kose basinda birisi “bir nasihat bin akce, bir nasihat bin akce ” diye bagiriyorus. Adam dusunmus: “nasil olur, bir nasihati bin akceye satarlar, ben yillarca calistim ve sadece 3000akce biriktirdim” Bu ise pek akli ermemis ama merak iste , duramamis ve adama bin akce verereko nasihati satin amis.
Nasihat : ” KADERDE NE VARSA O CIKAR ” Ve yoluna devam etmis… Ilerde yine kose basinda baska bir adam bagiriyormus ” bir nasihat, bin akce ” diye. Adam yine dayanamamis bin akcede verip o nasihatide satin almis.
Ikinci nasihatte : “GONUL KIMI SEVERSE GUZEL ODUR ” Son kalan bin akcesiyle yoluna devam etmis. Tam sehrin cikisinda yine kose basinda bir adam bi nasihati bin akceye satiyormus. Adam bir paraa bakmis, birde nasihati satan sahsa, dayanamamis ve kalan son akcesiyle de o nasihati satin almis.
Son nasihatta : ” HIC BIR IS ACELEYE GELMEZ. ” Parasiz , yoluna devam etmis. Sehrin cikisinda buyuk bir toplulukla karsilasmis, topluluk telas icerisindeymis. Yaklasmis ve oradakilerden birine neler oldugunu sormus. Oradan birisi soyle aciklamis. Demis ki : burada sehrin tum su ihtiyacini kasilayan bir kuyu var ama kuyunun icinde de canavar var. Canavar suyu tutmus, gondermiyor. Asagiya kim indiyse bir turlu cikamadi. Simdi herkes korkuyor asagiya inmeye …

Adam dusunmus ve ilk satin aldigi nasihat aklina gelmis. Kaderde ne varsa o cikar. Asagi inmeye karar vermis. Aslinda bu nasihatlari herkes bilir, ama uygulayabilmemiz icin belli bir bedel odememiz gerekiyor. Inince canavar adami hemen yakalamis ve yerine goturmus.

Demiski : “buraya gelenlerin hepsine bir soru sordum ve bilemediler. Eger sen bilirsen seni serbest birakirim. ” Bir dizine sarisin dunya guzeli bir kadin , diger dizine de kurbaga koymus ve soyle bakalim hangisi guzel? demis Adam dusunurken birden aklina ikinci aldigi nasihat gelmis ve ” gonul kimi severse guzel odur ” demis.

Bu cevap canavarin cok hosuna gitmis. Zira canavar kurbaganin gozlerine asIkmis. Adami salmis ve suyu birakmis. Almislar krala goturmusler adami ve agirliginca altin vermisler.

Adamimiz yoluna devam etmis ve nihayet evine varmis. Evinin camindan iceri bakmis. Birde ne gorsun, karisi genc birisi ile dizdize oturuyor.
Hemen kilicini cekmis ve tam iceri girerken ucuncu nasihat aklina gelmis. “Hicbir is aceleye gelmez ” Kilici kinina koymus ve iceri girmis. Hosbesten sonra karisina o genci sormus. Kadin da : ” Bey sen gittiginde ben hamileydim ve bir oglumuz oldu, bu genc senin oglun ” demis.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKişilik Testi: Kişiliğinizi Ölçün
Sonraki İçerikDeğerli Olduğunuzu Unutmayın
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir