Hayırlı Evlat Olmanın 13 Etkili Yolu

0

Daha iyi bir evlat diğer bir değişle hayırlı evlat olmak için aileniz ile kaliteli zaman geçirmeli, kendinize ve ailenize karşı sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz. Ailenize karşı daha iyi bir evlat olmak istiyor musunuz? Cevabınız evet ise bu taktikleri uygulayın etkisini görün. 

[dropcap type=”1″]1. [/dropcap]Bir Hedef Belirleyin:

hayırlı evlatNeden kendinizi iyi bir evlat olma zorunluluğunda hissediyorsunuz? Ailenize daha iyi bir yaşam sağlamak için mi?, hayatınızı düzene koymak için mi? yoksa sadece kendini düşünen bencil bir insan olmamak için mi? Bu tür sorulara cevaplar arayıp iyi evlat olmak için neler yapabilirsiniz tarzında hedefler belirleyin.

[dropcap type=”1″]2. [/dropcap]Ailenle Zaman Geçir:

hayırlı evlat 1Annenizle babanızla sık sık zaman geçirmeye çalışın. Yaşlandıkça kendilerini daha yalnız hissediyorlar ve sana daha çok ihtiyacı oluyor. Tıpkı bebekken seninde ihtiyacın olduğu gibi.

[dropcap type=”1″]3. [/dropcap]Karşılık Beklemeden Anne-Baban İçin Bir şeylerini Feda Et:

hayırlı evlat 2Anne Babalar evlatları kendileri için zamanlarını feda etmelerinden çok etkilenirler. Paranızı da feda ederek onların evinde bir ihtiyacı gidermenizde onları mutlu edecektir.

[dropcap type=”1″]4. [/dropcap]Onların Senin Umurunda Olduğunu Hissettir: 

hayırlı evlat 3Onları sadece özel günlerde değil imkan buldukça arayın, Halini hatırını bir isteği alıp olmadığını sorun. Hasta olduklarında onlarla yakından ilgilenin.

[dropcap type=”1″]5. [/dropcap]Onlardan Bir Şeyler Öğrenin:

hayırlı evlat 4Anne Babaların en çok sevdiği şey hiç kuşkusuz çocuklarının onlardan yeni bir şeyler öğrenmesi, deneyimlerinden faydalanmasıdır.

[dropcap type=”1″]6.[/dropcap] Okula Çalışkan ve Terbiyeli Öğrenci Olmak:

hayırlı evlat 5Anne Babalar çocuklarını okullardaki notları yüksek olmasa da hiç kuşkusuz sevecektir. Ancak okulda daha iyi performans göstermek için düzenli ders çalışmanız, bir şeyleri başarmak için gayret göstermeniz onları oldukça mutlu edecektir. Size verdikleri emeklerin boşa gitmediğini onlara hissettirecektir. Zaten bunu yapınca derslerinizde de başarılı olacaksınız.

[dropcap type=”1″]7.[/dropcap] Onların Sözlerini Dinleyin:

hayırlı evlat 6Anne Babalar kendi sözlerini dinleyen evlatlarının olmasını her zaman isterler. Tıpkı senin anne babanın her istediğini yapmasını istediğin gibi.

[dropcap type=”1″]8.[/dropcap] Onlarla Gurur Duyun:

hayırlı evlat 7Anne Babanızın sizinle nasıl gurur duymasını istiyorsanız onlarda evlatlarının kendileri ile gurur duymasını ister. Onlar belki çok para kazanmıyorlardır, belki her istediğinizi yapamıyordur ama emin olun ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

[dropcap type=”1″]9. [/dropcap]Onların Beklentilerini Dikkate Alın:

hayırlı evlat 8Her anne baba çocuğu için faydalı olacağına inandığı beklentilere sahiptir. Onların yanlış davranışlar (sigara içmek, uyuşturucu kullanmak, çetelere katılmak v.b.) yapmayacağına inanır veya bunu bekler.

[dropcap type=”1″]10.[/dropcap] Anlayışlı Olmaya Çalışın:

hayırlı evlat 9Bazen sizi sinir edecek cümleler kuracaklar veya davranışlar sergileyecekler. Onlardan size karşı anlayışlı olmasını beklerken sizde anlayışlı olmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın onlar hayat deneyimlerini sizinle paylaşmak isterler siz ise kendi deneyimlerinizi kendiniz edinmek istersiniz.görmeye çalışın.Kendi deneyimlerinden edindikleri bilgelik için onlara kredi vermek.

[dropcap type=”1″]11.[/dropcap] Önemli Kararlarda Onlara Danışın:

hayırlı evlat 10Büyük kararlar alacağınız zamanlarda ailenizin tavsiyelerini almaya özen gösterin. Onların hayat tecrübeleri sizin doğru kararlar almanızı sağlarken onları da mutlu edecektir.

[dropcap type=”1″]12.[/dropcap] Sevginizi Gösterin:

hayırlı evlat 11Sevgi her acının ve her sorunun en önemli çözüm yoludur. Anne ve babanızı seviyorsunuz biliyorum. Ama onlara bunu gösterin, hissettirin.

[dropcap type=”1″]13. [/dropcap]Mutlu Bir Aile Ortamına Katkı Sağlayın:

hayırlı evlat 12Onları zaman zaman dışarı çıkarabilir, onlara küçük de olsa hediyeler alabilirsiniz. Güzel sözler ve saygılı davranışlar onlar için en güzel hediyedir hiç kuşkusuz. Bunlar mutlu ailenin yapı taşlarıdır.