Hayretler İçinde Bırakan En İlginç Psikoloji Deneyleri

0
586

Bazı araştırmacılar ve bazı araştırmalar insana “bu deneyi demi yaptılar?” dedirtiyor. İşte insanı hayretler içinde bırakan ilgin, korkunç ve garip psikoloji deneyleri.

1802
Dahinin Elektrik Seksi

Alessandro Volta’nın icadı olan dünyanın ilk pratik elektrik pili, elektrik biliminde bir devrim niteliğindeydi. Volta pilinin deneylerde kullanılması, enerji depolamakta bir avantaj sunuyordu ve bu sayede modern düşünce yeni sınırlara ulaştı.

Alman fizikçi ve dahi Johann Wilhelm Ritter de bunlardan biriydi. Ultraviyole ışığı buldu ve elektrik akımının insan bedeni üzerindeki etkilerini kapsamlı testlerle denedi.1

Diline elektrik akımı verdiğinde tat duygusunun değiştiğini, burnuna verdiğinde hapşırdığını, gözlerine akım verdiğinde garip renkli lekeler gördüğünü keşfetti ve deneyleriyle harika vakit geçirdi. Ritter bir süre sonra kendine elektrik verme konusunda saplantı geliştirdi ve yapabilse Volta piliyle evlenebileceğini söyledi. Deneylerinin süresi git gide uzuyor, Ritter bu deneylerden sonra haftalarca yatarak dinlenmek zorunda kalıyordu.

Ritter’ın bu tutkusu onun erkenden göçüp gitmesine neden olacaktı. Akciğerleri ve bağışıklık sistemi bu “elektrik seksi” deneyleri yüzünden hasar görmüştü. Tüberkülozdan öldüğünde 33 yaşındaydı.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
VIAGökçe Avenoğlu
KAYNAKline.do
PAYLAŞ
Önceki İçerikDünya Ülkelerindeki Öğretmen Algısı
Sonraki İçerikİnsan İçinde Yaşadıklarını Dışarıya Yansıtmıyor Olabilir
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir