Hedef Belirleme 1. Aşama: Sonuçları Düşünme Safhası

0

1. Sonuçları Düşünme Safhası:

Bu safhada belirlemek istediğiniz hedefinizi en ine noktasına kadar düşünmeniz, kendi kendinizle tartışmanız yani hedefe ulaştıktan sonrasını görmeniz gerekmektedir.

Amaçlarınızı belirlerken kendinize asla sınır koymayın. Sınırlarınızı mutlaka zorlayın. Bu safhada hayal kurun. Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. Bu hayali somutlaştırın. Yani bir kalemle mutlaka kağıda dökün. En çok rahat ettiğiz şekilde çalışma durumuna geçin.

Bu bölümde Ulaşmak istediğiniz hedefin haritasını çıkaracaksınız. Nereye gideceğinizi ve oraya nasıl ulaşacağınızı hesaplayın. Hedef sonrası sonuçları mutlaka belirleyin. Bu safhada sonuçları altı aşamada belirleyebilirsiniz. Hedef Belirleme de Bu aşamalar;

1. Hedefleriniz Kesin Olsun:

Hayat da sizin hedefiniz nedir ? Bu sorunun cevabını aşağıya yazın.

Muhtemelen bu soruya cevap verirken iki problem yaşayacaksınız. Birincisi; daha önce ulaşmak istediğiniz bir hedefi düşünmediyseniz hedef tespit ederken zorlanmışsınızdır. İkincisi ise; tespit ettiğiniz hedefinizi kesin olarak ifade edememişsinizidir.

Ulaşacağınız hedef mutlaka kesin ve net olsun. Bunu duraksamadan sayabilecek bir durumda olun. Öğrencilerimle yaptığım konuşmalarda en çok dikkatimi çeken noktalardan birisi onların amaçlarını kesin olarak ifade edememeleridir. Kimisi; “sınıf öğretmeni olacağım”, “puanıma göre tercihte bulunağım”, “biç üniversiteye kapağı atsam yer” şeklinde hedeflerini ifade etmektedirler.

Bu safhada her şey serbesttir. Kendinize sınır koymayın. Şimdi de sizlerden şu soruya cevap istiyorum “başarılı olacağınızı bilseydiniz hedefiniz ne olurdu?” Şimdi bu sorunun cevabını aşağıda ki yere yazın.
İlk soruya verdiğiniz cevap ile şimdiki cevabınızı karşılaştırın. Hedefiniz biraz daha netleşti değimli ?

Hedefinizi şu şekilde ifade etmelisiniz; “Ankara, Orta doğu teknik üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği” şeklinde olmalıdır. Şimdi hedefinizi veya hedeflerinizi aşağıya kesin ve net olarak yazın.

HEDEFLERİM: 1.
2.
Hedefinizin görüntüsünü, sesini, hissini, kokusunu hayal edin. Onu hissedin. Tüm duygularınızla bu hedeflerinizi tanımlayın duygularınızı işin içine mutlak sokun. Duygularınızla hedefi ne kadar iyi tanımlarsanız istediğiniz sonucu elde etmek için beyniniz o oranda işleyecek ve sizi o hedefe götürecektir. Hedefinize hangi tarihte ulaşacağınızı kesin olarak belirtin.

2. hedefinizi İstemelisiniz:

Hedefinizi gerçekten siz istiyor musunuz ? Çevrenizdeki diğer kişiler sizin bu hedefinizi istiyor mu ? Bu sorulara mutlaka cevap bulun. Çünkü yakın çevreniz tarafından istenmeyen bir hedef ileride sizi üze bilir, rahatsız edebilir. Bu durumda hedefim ve yakınlarım şeklinde çatışma yaşayabilirisin. Bu da sizin zihni gücünüzü azaltabilir. Bu nedenlerden dolayı yukarıdaki sorulara mutlak cevaplar bulun. Eğer belirlediğiniz hedefi siz istiyorsanız , ancak yakınlarınız istemiyorsa onları ikna etmeye çalışın. Bir orta yol bulmaya çalışın. Mutlak bir yol vardır.

3. Rehberinizi Duygularınız Olsun:

Hedefinize ulaştığınızda neler göreceksiniz ? Neler hissedeceksiniz ?, neler duyacaksınız ? Ve neler koklayacaksınız ? Bunları oluşturmaya çalışın. Bunları beyniniz de bir sinema filmi izliyormuş gibi izleyin, yaşayın, o duyguları hissedin. Bu sayede üç durum elde edeceksiniz. 1. Hedefinize ne kadar yaklaştığınızı hissedeceksiniz. 2. Duygularınızın devreye girmesiyle beyniniz o hedefi gerçekleştirmek için çalışacaktır. 3. Hedefi gerçekleştirmek için kendinizde güç bulacaksınız, motivasyon sağlayacak. Böylece hayattan zevk alacaksınız.

4. Hedefiniz Yararlı Olmalıdır:

Ulaşmak istediğiniz hedefin üç kişiye faydası olmalıdır. Bunlar; siz, yakınlarınız ve içinde bulunduğunuz toplumdur. Böyle ulaşmak istediğiniz hedef size daha çok haz sağlayacaktır. Ankara, orta doğu teknik üniversitesi elektrik elektronik mühendisi hedefi bu üç kişiye nasıl bir fayda sağlar.

İlgini Çekebilir:   Düşünce Yanılsamaları; Gerçekleri Çarpıtıyoruz

Size; üniversite kazanıp mezun olacaksınız böyle meslek sahibi olmuş olacaksınız. Ankara’yı görmüş olacaksınız. Profesörlerle tanışmış olacaksın.v.b.

Yakınlarına; üniversite mezunu bir tanıdıkları olacak, mücahit amanız sizin mühendis olmanızdan dolayı yapağı evler için mühendisi bulabilecek, karşı komşunun oğlu Ankara’yı hiç görmedi ancak siz gördünüz. Böyle anneniz mutlu olacak v.b.

Topluma; toplumda üniversite mezunu kişi sayısına artık sizde eklendiniz. Toplumun okumuşluk seviyesi arttı. İleride bulunduğunuz şehirde belediye başkanlığına adaylığınızı koydunuz, böyle okumuşluk düzeyi az olmuş bir kişi yerine siz belediye başkanı oldunuz. Entelektüel bir kişi olduğunuz için mecliste sizin söylediklerinize daha fazla değer verilecektir. V.b.

5. Hedefinizi Olumlu Cümlelerle İfade Edin:

Neyin gerçekleşmesini istiyorsanız onu söyleyin ve yazın. İnsanlar genellikle gerçekleşmesini istemedikleri şeyleri söyleme yanlısıdırlar. Bu nedenle mutlak gerçekleşmesini istediğiniz şeyleri söyleyin. Gerçekleşmesini istediklerinizi söylerken mutlaka olumlu cümleler kullanın. Çünkü insan beyni olumsuz cümleleri alma ve onlara göre hareket etme eğilimindedir. Örneğim; . Ankara, orta doğu teknik üniversitesi elektrik elektronik mühendisliğini kazanabilirim ifadesini beynimiz “kazanmasam da olur” şeklinde anlaması ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle olumlu cümlelerle kesin ve net olarak ifade etmelisiniz yani , Ankara, orta doğu teknik üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünü kazanacağım” şeklinde olmalıdır.

Bu durumu en iyi bizim bir atasözümün anlatmaktadır; “bir kişiye kır gün deli dersen deli olur”. Bu atasözü bize beyni olumsuz olarak programlamayı çok güzel anlatıyor. Bizim burada yapağımız bunu tein çevirmek yani “bir kişiye kırk gün sen harikasın, mükemmelsin” dersek o kişi arttık harika ve mükemmel bir kişi laktır.

6. Hedefinizin Kontrolü Sizde Olsun:

Belirlediğim hedefim benim kontrolümde mi ? Bu soruyu mutlak cevap arayın. Sizin kontrolünüzde olmayan hedef gerçekleşmesi zor bir hedeftir. Matematik sınavının gününün ve tarihinin ne zaman olacağı öğrencilerin kontrolünde değildir. Ancak matematik sınavına çalışarak gidip dersi geçmek öğrencinin kendi kontrolündedir.

İlgini Çekebilir:   Hedef müşteriye odaklanılmal

Ahmet YILDIZ