Hedef Belirleme 2. Aşama: Hedefi Belirleme Safhası

0

2. Hedefi Belirleme Safhası:

Bu safha planlama ve somutlaştırma safhasıdır. Elinize bir kağıt ve kalem alın. Birinci safhada sonuçlarını iç dünyanızda yarattığınız, hissettiğiniz, tattığınız yani yaşadığınız durumu bu safhadadır dünyada uygulayacaksınız.

İç dünyanızı, dış dünyanızda da yaşayabilmek için şu aşmaları izlemelisiniz.

1. Hedeflerinizin Listesini Yapın (hedeflerinizi depolayın)

Hayatınızın bir parçası olmasını istediğiniz bir cevre yaratın kendinize. Burada kimler olacak, neler hissedeceksiniz burası neresi olacak. Bunları yaratın.

Elinize aldığınız kağıt kalemle 15-20 dakikanızı kendinize, hedeflerinize ayıcın. Bu dakikalar sizin en zevki, en heyecanlı dakikalarınız olacaktır. Hemen hayatınız boyuna gerçekleşmesini istediğiniz, sürekli beyninizin bir tarafında duran her şeyi bir kağıda yazın. Sakın burada durmayın. Sürekli yazın. Bu sizin hedef deponuz olacak. Kısaltmalar kullanın. 15-20 dakika boyunca yazabileceğiniz en çok durumu yazın. Bu ilkenin padişahı sizsiniz. Bir padişah gibi daranın, çevrenizi oluşturun, hedeflerinizi yazın. Bu olmaz diye asla düşünmeyin. Kendinize sınır koymayın. Siz her şeyi gerçekleştirebilirisiniz. Kendinize sınır koymayı yasaklayın, siz padişahsınız. Sınırları sarayınızdan dışarı kovun, hapis’e atın. Şimdi listenizi hazırlayın.

2. Yolunuza Çıkabilecek Engelleri Yazın:

Hayatınız boyuna karşınıza çıkacak olan, isteklerinize ulaşmanızı zorlaştıracak engeller olacaktır. Engeller hayat denen bu yarışta olması gereken, kimine göre yıpratıcı bize göre ise geliştirici bir durumdur. Çünkü engeller size farklı bakış açıları kazandıracaktır. Bu aşamada karşınıza çıkabilecek engelleri belirleyin. Bu engellerle başa çıkabilme planları zihninizde tasarlayın.

3. Mevcut Kaynaklarınızı Yazın:

Hedeflerinize ulaşmak için gerekli olan kaynaklarınızı belirleyin. Elinizde var olan kaynakları planlayın. Tüm kaynaklarınızı hedefinize ulaşmak için kullanın.

Kaynaklarınız iç kaynaklar ve dış kaynaklar olarak yazın. Dış kaynaklara örnek olarak; kitaplarınız ailenizin maddi durumunu , İç kaynak olarak ise ; beyin gücünüzü, iç iletişiminizi gösterebiliriz.

4. Elde Etmek İstediğiniz Hedefleri Belirleyin ? (En Önemli Olanlar):

Birini aşamada hazırladığınız listenize bakın ve kendinize sorun; “bu listede benim en çok arzuladıklarım nelerdir ?” Bu soruya verdiğiniz cevapları alt tara yazın.

5. Sonuçları Belirleme Safhasına Uygun Mu?:

Sonuçları belirleme aşamasındaki sonuç belirleme safhalarından geçirebildiklerinizi yeniden belirleyin. Sonuç belirleme safhalarına uymayanlar var ise bu hedefleri yeniden gözden geçirin, değiştirin yada bu hedeften vazgeçin.

6. İdeal Performans Durumunuzu Düşünün:

Geçmişte sizlerinde mutlaka bir şeyleri çok güzel yaptığınız zamanlar olmuştur. Başarıya bitirdiğiniz, bunun sonunda haz duyduğunuz bir işiniz olmuştur. Başarıyla bitirdiğiniz bu anıları düşünün. Hatta bunları yazın. Başarıyla gerçekleştirdiğiniz ve mutlu olduğunuz bu anılarınızı düşünün. Ne yaparak başarılı olmuştunuz, başarılı olmak için hangi kaynakları kullanmıştınız. O anki duygu durumunuz nasıldı. Bunları tanımlayın. Daha sonra belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için o kaynakları kullanın. Tekrar o duyguları yaşayın. O zamanki başarıyı hedeflerinizdeki başarıyla özdeşleştirin.

7. Zamanınızı Planlayın:

İnsanın değerini bilmediği ve buna bağlı olarak ta en az önem verdiği kaynağı hiç kuşkusuz zamandır. Arkadaşlarınızdan şu cümleleri çok duymuşsunuzdur; “zaman çok hızlı akıyor”, “zaman çok kısa”, “ders çalışmak için zamanım yoktu”. Sizlerde bu cümleleri başkalarına söylemek istemiyorsanız hemen bir zaman planı yapın. Zaman planı size ne kadar boş zamanınız olduğunu gösterir. Zaman planınızdakileri gerçekleştirdiğinizde hayattan zevk alacaksınız. Yapamadıklarınızı görecek ve ona göre davranacaksınız. Ulaşmak istediğiniz hedefinize ne kadar mesafede olduğunuzu göreceksiniz bu da size motivasyon sağlayacak.. Bu nedenle hemen şimdi günlük, haftalık, aylık, senelik, iki yıllık, beş yıllık, yirmi yıllık bir zaman planı hazırlayın.

8. Çevrenizi Nasıl Olmasını İstersiniz?

Ulaşmak istediğiniz hedef gerçekleştiğinde çevreniz nasıl olmalı. Çevrenizde kimler olacak, bunlar ne iş yapak. Neler duyacak, neler görecek, neler hissedeceksiniz. Bu sorulara bağlı olarak beyninizde bu çevreyi çizebiliyor musunuz. Bu çevre’ye ulaşabilmek için hemen harekete geçin. Tembel olarak nitelendirdiğimiz bir çevrede sizinde tembel olma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden çalışkan öğrencilerden oluşan bir çevreye girmeye çalışın.

9. İdeal Bir Gününüz Nasıl Olmalı ?

Hedefinize ulaştığınızda nasıl bir hayat yaşayacaksınız ? Nerede oturacaksınız? Eviniz nasıl olacak ? Evinizin bahçesinde hangi meyve ağaçları olacak ? Çocuklarınızla bahçede hangi oyunları oynayacaksınız ? Beyninizde ulaştığınız zamanki bir gününüzü yaşayın.

10. Modeliniz Var Mı?

Çocukken fen bilgisi derslerinde yağmurun oluşumunu fen bilgisi kitaplarından okuyarak öğreniyorduk. Bende kendi kendime “niye kitaptan öğreniyoruz ki bunu araştırıp bulsak daha iyi olmaz mı?” Diye soruyordum. Bir gün yine efen bilgisi dersinde öğretmenimiz sorumun cevabını sanki kafamdaki soruyu duymuş gibi cevaplıyordu ;” önceden bulunmuş, ispatlanmış, gerçekleştirilmiş olan durumları tekrar aramamıza gerek yoktur. Bizim yapmamız gereken bunları öğrenerek zaman kazanmak ve yeni ufuklara açılmaktır.”

İlgini Çekebilir:   Amerika'nın En Büyük Şarlatanı'nın İbretlik Hayatı

En ilkel öğrenme yolu olan deneme-yanılma bize zaman kaybettirdiği gibi alacağımız sonucun olumlu olma ihtimalini de garanti etmeyecektir. Bu nedenle bizde hedefe ulaşırken başarılı olma ihtimalini artırmak istiyorsak daha önce hedefinize ulaşmış olan bir model belirlenmelisiniz. Onun stratejisini, duygu durumunu öğrenip uygulamalısınız. Böylece hedefe ulaşma şansınızı artırın.

11. Eylem Planınızı Yapın:

Hedefinizin ne olduğu, bu hedefe ulaşırken kiminle beraber olacağınızı, kimlerin size yardımı olacağını kaynaklarınızın neler olduğunun farkında olabilirisiniz. Fakat sizin belirlediğiniz hedefe ulaşmanızı sağlayacak esas nokta harekettir. Eylemdir. İlk adımdır. Bu nedenle bir yelem planı hazırlamanız gerekir. Yapacağınız hareketler, eylemler, birbirini tamamlayacak, kuvvetlendirecek ve destekleyecek şekilde sıra izlemelidir. Hangi eylemleri yapmanız gerektiğini planlayamıyorsanız, sizin ulaşmak istediğiniz hedefe daha öne ulaşmış olan bir kişiyi kendinize model olarak seçerek onun eylem planını modelleye bilirisiniz.

12. Nasıl Bir İnsan Olmanız Gerekiyor:

Bu aşamada artık gerçekleştirmek istediğiniz büyük bir hedefiniz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için artık ciddi ciddi düşünüyorsunuz.. Bu hedef ulaşmak için sizin belirli karakter özelliklerine ve prensiplere sahip bir kişilik sahibi olmalısınız. Sahip olmanız gereken kişilik özelliklerini bir kağıda yazın. Zamanla bu kişiliğe sahip olduğunuzu göreceksiniz. Örneğin; Hayır demesini bilmeyen bir karakteriniz var ise hayır demeyi öğrenin. Böyle sen ders çalışırken seni sinemaya çağıran arkadaşına hayır diyebileceksin.

Ahmet YILDIZ