Hedef Belirleyin Duygularınız Sizi Ona Ulaştırsın

0

Hepimizin hedefleri vardır. Ama bazı kişiler hedeflerine ulaşırken bazı kişiler hedeflerinin yakınından bile geçemiyor. Neden?

“Hedefin olsun bu sayede başarılı olabilirsin” cümlesi size tanıdık geliyor mu? Öğretmenler, anne babalar sürekli bu sözü söyler. Bu sözler gencin hedef belirlemesini sağlamaz, onu başarıya ulaştırmaz. Hedefine ulaşamayan genç artık ümitsizliğe kapılır. Neden?

Bir iş yerinde de çalışanlara firmanın hedefleri tanıtılır ve bu hedefe onlar da dâhil edilmeye çalışılır. Ancak firma beklediği desteği çalışanlarından göremez. Neden?

Bunun nedeni beynimizde saklıdır. Hedef belirlerken beynin düşünmeyi, planlamayı ve karar almayı sağlayan alın lobunu kullanırız. Ancak burada hedefe ulaşmamızı sağlayacak olan yakıt eksiktir. Bu yakıt duygudur. Beynin duygu bölümü olan Amigdala ile alın korteksi arasındaki ortak çalışma sağlanabildiği takdirde hedefe bağlanma gerçekleşir. Bu sayede Amigdala alın lobunun enerjisi olur.

Artık kendimize ve gençlere “senin hedefin nedir?” sorusunu sormaktan vazgeçelim. Daha fazla duygusal anlam içeren aşağıdaki soruları soralım.

* Belirlediğin hedefe ulaşmak senin için neden önemlidir?
* Bu hedefe ulaşırsan hangi duyguları hissedeceksin?
*Hedefine ulaştığın takdirde insanlara nasıl yardımcı olabilirsin?
*Hedefine ulaştığın takdirde çevrendeki insanların sana yönelik duyguları neler olacak?
*Çevrendekilerin bu duyguları senin duygularını nasıl etkileyecek?

Bu sorulara verilecek cevaplar duyguları hedefe ulaşmak için yakıt yapmamızı sağlamakla kalmayacak, geleceği planlamada bize yardımcı olacak. Çünkü gelecekle ilgili planlarda duygular kararlarımızı etkiler.

Bir örnek verelim isterseniz. Bir arkadaş grubu olarak bir hafta sonraki hafta sonu sinemaya gitme planları yapıyorsunuz. Bu planlamada hangi sinemaya gideceğiniz, sinemaya kimlerle gideceğiniz, bilet paralarını kimin ödeyeceğini bilmek gelecekle ilgili bir planlamada duygularınızı etkileyecektir. Bu da sizin kararınızı mutlaka etkisi altına alacaktır. Örneğin, sevmediğiniz bir kişi sizinle gelecekse siz o gün sinemaya gitmek istemeyebilirsiniz. Yada tam tersi ilgi duyduğunuz kişi o gün sinemaya gelecekse belki de yeni bir elbise, ayakkabı bile almayı düşüneceksiniz. Duygusal durum hedefinize bakış açınızı değiştirmiştir artık.

İlgini Çekebilir:   Ders Çalışırken Kondisyon Ne Alemde?

[quote_box_left]Beynin gizemini yakından tanımak isteyenler daha detaylı bilgiyi ALFA yayınlarından çıkan GÜÇLÜ BEYİN kitabımdan edinebilirler.[/quote_box_left]

Ahmet Yıldız

Yazar Danışman

Güçlü Beyin Kitabı Fragmanı