Hedef Belirleyin Duygularınız Sizi Ona Ulaştırsın

0
699

Hepimizin hedefleri vardır. Ama bazı kişiler hedeflerine ulaşırken bazı kişiler hedeflerinin yakınından bile geçemiyor. Neden?

“Hedefin olsun bu sayede başarılı olabilirsin” cümlesi size tanıdık geliyor mu? Öğretmenler, anne babalar sürekli bu sözü söyler. Bu sözler gencin hedef belirlemesini sağlamaz, onu başarıya ulaştırmaz. Hedefine ulaşamayan genç artık ümitsizliğe kapılır. Neden?

Bir iş yerinde de çalışanlara firmanın hedefleri tanıtılır ve bu hedefe onlar da dâhil edilmeye çalışılır. Ancak firma beklediği desteği çalışanlarından göremez. Neden?

Bunun nedeni beynimizde saklıdır. Hedef belirlerken beynin düşünmeyi, planlamayı ve karar almayı sağlayan alın lobunu kullanırız. Ancak burada hedefe ulaşmamızı sağlayacak olan yakıt eksiktir. Bu yakıt duygudur. Beynin duygu bölümü olan Amigdala ile alın korteksi arasındaki ortak çalışma sağlanabildiği takdirde hedefe bağlanma gerçekleşir. Bu sayede Amigdala alın lobunun enerjisi olur.

Artık kendimize ve gençlere “senin hedefin nedir?” sorusunu sormaktan vazgeçelim. Daha fazla duygusal anlam içeren aşağıdaki soruları soralım.

* Belirlediğin hedefe ulaşmak senin için neden önemlidir?
* Bu hedefe ulaşırsan hangi duyguları hissedeceksin?
*Hedefine ulaştığın takdirde insanlara nasıl yardımcı olabilirsin?
*Hedefine ulaştığın takdirde çevrendeki insanların sana yönelik duyguları neler olacak?
*Çevrendekilerin bu duyguları senin duygularını nasıl etkileyecek?

Bu sorulara verilecek cevaplar duyguları hedefe ulaşmak için yakıt yapmamızı sağlamakla kalmayacak, geleceği planlamada bize yardımcı olacak. Çünkü gelecekle ilgili planlarda duygular kararlarımızı etkiler.

Bir örnek verelim isterseniz. Bir arkadaş grubu olarak bir hafta sonraki hafta sonu sinemaya gitme planları yapıyorsunuz. Bu planlamada hangi sinemaya gideceğiniz, sinemaya kimlerle gideceğiniz, bilet paralarını kimin ödeyeceğini bilmek gelecekle ilgili bir planlamada duygularınızı etkileyecektir. Bu da sizin kararınızı mutlaka etkisi altına alacaktır. Örneğin, sevmediğiniz bir kişi sizinle gelecekse siz o gün sinemaya gitmek istemeyebilirsiniz. Yada tam tersi ilgi duyduğunuz kişi o gün sinemaya gelecekse belki de yeni bir elbise, ayakkabı bile almayı düşüneceksiniz. Duygusal durum hedefinize bakış açınızı değiştirmiştir artık.

[quote_box_left]Beynin gizemini yakından tanımak isteyenler daha detaylı bilgiyi ALFA yayınlarından çıkan GÜÇLÜ BEYİN kitabımdan edinebilirler.[/quote_box_left]

Ahmet Yıldız

Yazar Danışman

Güçlü Beyin Kitabı Fragmanı

PAYLAŞ
Önceki İçerikAmerika’nın En Büyük Şarlatanı’nın İbretlik Hayatı
Sonraki İçerikMutluluk Tahmin Ettiğinizden Daha Yakın
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir