Herkese Müteşekkir Ol!

0
144

Herkese müteşekkir ol… Çünkü herkes -seni engellediklerini düşündüklerin bile, düşman olduklarını düşündüklerin bile- senin dönüşmen için bir alan yaratıyor. Arkadaşların, düşmanların, iyi insanlar, kötü insanlar, uygun durumlar, uygun olmayan durumlar, hepsi dönüşebileceğin ve bir Buda haline gelebileceğin bir bağlam yaratıyorlar. Hepsine müteşekkir ol. Bir keresinde biri gelip Buda’nın yüzüne tükürmüş. Tabii ki müritler çok sinirlenmiş. En yakın müridi Ananda, “Bu çok fazla!” demiş. Öfkeden kıpkırmızı olmuş. Buda’ya, “İzin ver, şu adama gününü göstereyim” demiş. Buda ise yüzünü silip adama “Teşekkürler. Hala sinirlenip sinirlenmeyeceğimi görmem için bir ortam yarattınız. Sinirli değilim ve müthiş mutluyum. Ve aynı zamanda Ananda için de bir ortam yaratmış oldunuz; artık hala sinirlendiğini görebilir. Çok teşekkürler, size müteşekkiriz! Arada buraya gelirseniz memnun oluruz.”

Bu, adam için öyle bir şok olmuş ki, kulaklarına inanamamış, neler olduğunu anlayamamış. Oraya, Buda’yı sinirlendirmek için gelmiş bulunuyormuş ama başarısızlığa uğradığını görmüş. Bütün gece uyuyamamış, dönmüş durmuş ama uyuyamamış. Sürekli olanlar aklına geliyormuş. Bunları hatırlıyormuş. O yüz, o sakin ve sessiz yüz, o şefkatli gözler aklına geliyormuş. Ve gerçek bir teşekkür, müteşekkir varmış. Bütün atmosfer müteşekkirmiş. Adam kendini affedemiyormuş, “Ben ne yaptım?” diyormuş. Öyle bir adama, Buda gibi bir adama tükürmek!

Ertesi gün Buda’nın yanına gidip, ayaklarına kapanıp özür dilemiş. Buda, “Bütün bunları unut” diye cevap vermiş. “Geçmiş birşey için af dilemeye gerek yoktur. Bu arada Ganj’dan çok fazla su aktı.” Buda o sırada Ganj nehrinin yanında oturmaktaymış. “Bak, her saniye ne kadar çok su akıyor! Yirmi dört saat geçti, niye onu, varoluşsal olmayan bir şeyi taşıyorsun? Artık unut onu. Veseni affedemem çünkü o zaman sana öfkelenmemiştim. Eğer öfkelenseydim, seni affedebilirdim. Eğer gerçekten affedilmeye ihtiyacın varsa, Ananda’ya git. Onun ayaklarına kapan, o bundan hoşlanacaktır!”

Herkese Müteşekkir Ol! Yardım edenlere, engel olanlara, kayıtsız kalanlara, hepsine müteşekkir ol çünkü onlar hep beraber; Budaların doğduğu, senin de bir Buda olabileceğin ortamı yaratıyorlar.

(Osho’nun bir konuşmasından…)

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikOlumsuz Düşünceleri Çöpe Atın Gitsin!
Sonraki İçerikİş başvurusunda ”facebook”a dikkat
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir