Hile Yapan Kuyumcu

3
1220

Sorumuz yine bir padişah ve vezir sorusu. Zamanın padişahlarından birisi ülkesindeki 10 kuyumcudan 10 gramlık 10 altın istemiş. Maksadı kuyumcuları ölçmek ticaret ahlaklarını değerlendirmekmiş.

Kuyumculardan birisi altınlarına kıyamadığından kendince zekilik yaparak 10 gramdan değil de 9 gramdan 10 altın göndermiş.

Padişah 10 kuyumcudan gelen 10´ar altını yanyana koydurmuş. Kendisi hangi kuyumcunun eksik altın gönderdiğini daha önceden öğrenmiş ama vezirlerini imtihan etmek için onları yanına çağırmış ve onlara şöyle buyurmuş:

Bu gördüğünüz 10 tabağın her birinde 10 altın var. Her bir tabak ülkemizin bir kuyumcusuna ait. Ancak kuyumculardan bir tanesi gönderdiği atınları 10 gram değil de 9 gram yapmış. Şimdi sizlere bir terazi ve yanına da her türlü ağırlığı veriyorum (1 gram, 5 gram, 10 gram, 50 gram, 100 gramlık ağırlıklardan bolca var).

Bir kere tartma hakkınız var. Hangi kuyumcunun hile yapıp altınları 10´ar gram değil de 9´ar gram yaptığını bulunuz.

Az bir zaman sonra vezirlerden bir tanesi tek tartık hakkı ile hangi kuyumcunun hile yaptığını bulmuş ve padişahın taltifine mazhar olmuş.

Vezir bu zeka sorusunu nasıl çözmüştür.

PAYLAŞ
Önceki İçerikArkeoloji Öğrencisi
Sonraki İçerikBeyninizin Rengini Biliyormusunuz?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
  • paranoyak

    tabaklara numara veriri 1’den 10’a kadar..sonra numarasına göre tabanklardan altın alır..yani 1. numaradan 1 tane, 2.numaradan 2 tane….10 numaradan 10 tane….ve hepsini birden tartar..kaç gram eksik ise o numaralı tabaktaki altınlar eksik demektir..yani 3 gram ekiskse 3. tabak 7 gram eksikse 7.tabak taki altınlarda sahtekarlık yapılmıştır..

  • Rıdvan Altınay

    En iyisi hiç kilo kullanmadan bulmak. Mesela şöyle. Herkesten 1 tane altın alırdım. 5 eş bi keseye 5 bikeseye tartıda havada olan kesedeki altınların birinde o 9 gramlık olan. Onuda aynı anda her iki kesedende çekerek bulurduk 🙂 durum eşit olunca elimze aldığmz altın sorunlu oldğnu anlarız 🙂