Hile Yapan Kuyumcu

3

Hile Yapan Kuyumcu Bilelim-Çözelim İnteraktif  hile   Sorumuz yine bir padişah ve vezir sorusu. Zamanın padişahlarından birisi ülkesindeki 10 kuyumcudan 10 gramlık 10 altın istemiş. Maksadı kuyumcuları ölçmek ticaret ahlaklarını değerlendirmekmiş.

Kuyumculardan birisi altınlarına kıyamadığından kendince zekilik yaparak 10 gramdan değil de 9 gramdan 10 altın göndermiş.

Padişah 10 kuyumcudan gelen 10´ar altını yanyana koydurmuş. Kendisi hangi kuyumcunun eksik altın gönderdiğini daha önceden öğrenmiş ama vezirlerini imtihan etmek için onları yanına çağırmış ve onlara şöyle buyurmuş:

Bu gördüğünüz 10 tabağın her birinde 10 altın var. Her bir tabak ülkemizin bir kuyumcusuna ait. Ancak kuyumculardan bir tanesi gönderdiği atınları 10 gram değil de 9 gram yapmış. Şimdi sizlere bir terazi ve yanına da her türlü ağırlığı veriyorum (1 gram, 5 gram, 10 gram, 50 gram, 100 gramlık ağırlıklardan bolca var).

Bir kere tartma hakkınız var. Hangi kuyumcunun hile yapıp altınları 10´ar gram değil de 9´ar gram yaptığını bulunuz.

Az bir zaman sonra vezirlerden bir tanesi tek tartık hakkı ile hangi kuyumcunun hile yaptığını bulmuş ve padişahın taltifine mazhar olmuş.

Vezir bu zeka sorusunu nasıl çözmüştür.

İlgini Çekebilir:   Yolunacak Kaz
  • paranoyak

    tabaklara numara veriri 1’den 10’a kadar..sonra numarasına göre tabanklardan altın alır..yani 1. numaradan 1 tane, 2.numaradan 2 tane….10 numaradan 10 tane….ve hepsini birden tartar..kaç gram eksik ise o numaralı tabaktaki altınlar eksik demektir..yani 3 gram ekiskse 3. tabak 7 gram eksikse 7.tabak taki altınlarda sahtekarlık yapılmıştır..

  • Rıdvan Altınay

    En iyisi hiç kilo kullanmadan bulmak. Mesela şöyle. Herkesten 1 tane altın alırdım. 5 eş bi keseye 5 bikeseye tartıda havada olan kesedeki altınların birinde o 9 gramlık olan. Onuda aynı anda her iki kesedende çekerek bulurduk 🙂 durum eşit olunca elimze aldığmz altın sorunlu oldğnu anlarız 🙂