İç devrimini yap, kendini aş

0
220

Başarılı ve başarısız insan arasındaki fark nedir?
Neden bazı insanlar istediklerini elde edebiliyorlar bazıları demiyorlar?

Şartlar mı, eğitim mi, para mı, şans mı, zamanlama mı, destekmi bunlardan hangisi etkili olur başarıyı elde etmede? Ne yazık ki hiç biri… Eğer buna benzer bir liste çıkarıyorsanız kendiniz için üzgünüm ama bunların hepsi sadece bahanedir. Belki gerçektirler ama sizin başarıyı elde etmenizde engelleri saymanız size yardımcı olmayacaktır.

Aslında eğer engelleri saymak istiyorsanız listenize sadece bir tane engel ekleyin; kendinizi. Hiçbir şey size kendi kendinizden daha fazla engel olamaz. Nasıl mı? Akıl, insanoğlunun önündeki en büyük engeldir. Efendi akıl olduğunda sizi yönetir. Duygu ve düşüncelerinizde yanılsamalar başlar. Egonuz sürekli size bahaneler üretir.

Efendi de yöneten de siz olmalısınız. O zaman akıl engel olmaktan çıkar ve size sınırsız destek vermeye başlar. İşe duygu ve düşüncelerinizi değiştirmekle başlamalısınız. Ancak o zaman davranışlarınız, eylemleriniz ve sonuçlar değişecektir. Eğer dışarıda bir değişim yaratmak istiyorsanız önce içeride değişim yaratmalısınız. Aksi halde hiçbir şey kalıcı olmayacaktır.

Bu içsel değişim devrimini başlatmak için önce kendinizi tanımanız ve kabullenmeniz gerekiyor. Başarıyı nasıl algılıyorsunuz? Özgüveniniz nasıl? Kendinizi değerli görüyor musunuz? Her şeyi hak ettiğinize inancınız nasıl? Bütün bu sorular sizi kendi yanıtlarınıza götürecektir hemen olmasa da çabaladığınız ve kabullendiğinizde aslında engellerin dış dünyada değil iç dünyada olduğunu göreceksiniz. İşte tam bu noktada kabul eder ve çabalarsanız değişir ve dönüşürsünüz. Reddederseniz yaşamınızda hep tekrar tekrar dönen olaylar zinciri büyümeye devam edecektir.

Başarıyı nasıl algıladınız sizin başarınızı belirliyor aslında. Eğer başarıyı hep birilerinden daha iyiyi yapmak, mükemmeli yakalamak veya başına en koyduğunuz birçok eylem olarak algılıyorsanız yapamadığınızda içsel enerjinizi kaybedebilir bir sonrakini denemekten de vazgeçebilirsiniz.

Başarıyı “Başarı istediğin bir şeye ulaşmak için gösterdiğin çabadır.” Şeklinde algılarsanız yapacaklarınıza, gücünüze, sınırsızlığınıza siz bile inanamazsınız. Başarılı insanların ortak özelliği her şeyi durum, sonuç ve deneyim olarak algılamalarıdır.

Edison´a, ampulü nasıl yaktığını sorduklarında; “Ben ampulün 9999 defa nasıl yanmayacağını öğrendim.” yanıtını vermiştir. Soichiro Honda, ne geliştirdiği piston ringlerinin Toyota tarafından “bizim standartlarımıza uygun değil” yanıtını aldığında, ne Japon hükümeti fabrikasını kurması için ihtiyacı olan betonu vermediğinde, ne ABD´nin attığı bombalar fabrikasını yerle bir ettiğinde, ne depremde farikasının %80´i yok olduğunda çabalamaktan vazgeçmemiştir. En sonunda “super cop” denen bir motorlu bisiklet yaparak Japon imparatorluğunun özel nişanını almıştır. Ve Honda, yaşanan her şeyi birer sonuç deneyim ve durum olarak kabul ettiği için bir sonraki istekli adımı atacak içsel enerjiyi büyütmüştür.

İşçi Sanders, otoyolun kenarındaki lokantası otoyol başka bir yere taşınınca iflas eşiğine gelir. Sanders´in elinde sermayesi vardır. Bu sermaye sadece bir piliç tarifidir. Bu tarifi satarak lokantalardan prim almayı hedeflemiştir. Neredeyse tüm Amerika´yı arabasında yatarak dolaşır. 10, 20, 50, 100, 200, 500 derken 1000 lokantayı dolaşır. Her reddediliş onu daha fazla kamçılar ve inancını kaybetmez. 1009 uncu lokantayı ikna eder ve bugünkü KFC markası ortaya çıkar. Başarılı ve başarısız insan arasındaki tek fark aslında sadece düşünceleridir.

Düşüncelerinizi değiştirin tüm yaşamınız değişsin.
Yazan : Deniz Ağgül Güler

PAYLAŞ
Önceki İçerikSevdim Seni Matematik
Sonraki İçerikUyuşturucuyu bıraktı,dünya şampiyonu oldu.
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir