İdeolojik İnançla Beyin Arasında İlişki Var

0
145

Araştırmaya göre, siyasi inançlar ve beyin yapısı arasında gayet güçlü bir ilişki var

BBC Radyo 4’te yayımlanan sabah programı ‘Today’ ve Wellcome Vakfı tarafından finanse edilen araştırmada, beyindeki iki bölgenin sağ ve sol siyasi inançlarla yakından ilişkili olduğu tespit edildi. Araştırma, Today programının misafir editörü aktör Colin Firth’un isteği üzerine Londra Tıp Fakültesi’ndeki Bilişsel Nörobilim Enstitüsü’ndeki bilim insanları tarafından yapıldı.

Uzmanlar 90 öğrenciye siyasi değerleri ve inançlarını sordu. Yanıtlar öğrencilerin beyin tomografisi sonuçlarıyla karşılaştırıldı ve beynin iki bölgesinin büyüklüğü ve siyasi inançlar arasında güçlü ilişki olduğu sonucuna varıldı.

Farklı bölgeler gelişiyor

Kendilerini liberal ya da solcu diye tanımlayanların beyninin ön kısmındaki gri maddenin önemli derecede daha kalın olduğu görüldü. Sağcı ya da muhafazakâr olduklarını söyleyenlerin beynindeyse duygusal süreçlerle ilgili bölüm olan amigdal bölge daha büyük.

Ekibin başkanı Prof. Geraint Rees, sonuçların heyecan verici olduğunu ve sosyal değerlerle beyin arasındaki ilişkiye dair önemli sorular gündeme getirdiğini söyledi. Ancak, ‘Beyin yapısı mı siyasi inançları belirliyor, yoksa siyasi değerler mi beyni şekillendiriyor?’ sorusu hâlâ yanıtsız.

Kaynak: bbc

PAYLAŞ
Önceki İçerikEğitim’de Öğretim Yaklaşımları
Sonraki İçerikArabaların Model ve Rengi İle Kişilik İlişkisi
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir