İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar

0

İhtiyarlık bir bakıma izafi bir kavramdır. Onun için, “insan hissettiği yaştadır”, denilmiştir ki doğrudur. Ayrıca “İnsan ihtiyar olmaya karar verdiği gün ihtiyardır.” diyen Jean Anouilh’e de hak vermek gerek.

Tarih bize ölümsüz eserler ortaya koyarak ihtiyarlamaya vakit bulamayan nice örnekler önümüze sermektedir. İşte bunlardan birkaçı:

İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  1. Osmanlı coğrafyasını birbirinden güzel eserlerle donatan Mimar Sinan, ustalık eseri saydığı muhteşem Selimiye Camii’ni bitirdiğinde yaşı 86’yı gösteriyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  2. Aydınlanma felsefesinin en önemli temsilcilerinden Immanuel Kant; “Ahlak Metafiziği” ve “Antropoloji” adlı eserlerini 74 yaşına geldiğinde yazmıştır.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  3. Geç dönem Rönesans sanatçılarının en önemlilerinden biri olan Tintoretto, 22×9 metre ebatındaki meşhur “Cennet” tablosunu 74 yaşında yapmıştı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  4. Lamarck, büyük zoolojik eseri “Omurgasızların Tabii Ta­rihi”ni 78 yaşında tamamlamıştı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  5. New York Mets beysbol kulübünün meşhur antrenörü Casey Stangel, antrenörlük mesleğini bıraktığı zaman 75 yaşında idi.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  6. Meşhur doktor Voronof, Birinci Dünya Harbi sırasında ünlü Fransız Başbakanı Clemenceaüyu ziyaret ederek aşı ile kendisini gençleştirebileceğini söyledi. Clemenceaünun cevabı çok düşündürücüydü: “Teklifinizi şimdilik kabul edemeyece­ğim. İhtiyarlayayım, o zaman belki düşünürüm!” Clemenceau bunu söylediğinde ise 83 yaşındaydı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  7. Tiryaki Hasan Paşa, meşhur Kanije savunmasını gerçekliştirdiğinde 70 yaşında bulunuyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  8. İtalyan tarzı opera sanatının en büyük bestekarı olan Giuseppe Verdi, operaları arasında en iyisi olan Otello’yu bestelediği zaman 75 yaşında idi. Verdi, Oteli musiki hayatına veda etmedi; 80 yaşında iken Falstaff’ı, 85 yaşında iken de Ava Maria’yı besteledi.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  9. Alman şairi ve dramatisti Goethe 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. En büyük eseri Faust’u ölümünden bir iki yıl önce bitirmişti.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  10. Heykeltıraş Rodin en iyi eserlerinden bazılarını 70’inden sonra yaptı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  11. Woodsworth, İngiliz milli şairi unvanını kazandığında 73 yaşında bulunuyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  12. Geçen asırda dört defa İngiltere Başbakanı olan William Gladstone dördüncü defa bu göreve getirildiği zaman 83 yaşında idi. Gladstone, 70’inden sonra yeni bir dil de öğrenmeye başlamıştı. Kendisine, “Kaç yaş ihtiyarlık yaşıdır?” diye sorulduğu zaman şu cevabı verdi: “Dürtülerimiz, yeni tecrübeler keşfettiği nispette genç sayılırız.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  13. Viktorya dönemi İngiliz şiirinin en önemli temsilcilerinden biri olan Lord Alfred Tennyson, büyük eseri “Crossing the Bar”ı tamamladığı zaman 80 yaşında idi.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  14. İngiliz yazarı ve İngiliz dilindeki ilk lügat kitabının müellifi Samuel Johnson 75 yaşında öldü. Ölümünden birkaç sene önce Hollanda dilini öğrenmeye başlamıştı. Yine o yıllarda, eski Romalı şair Virgil’den 800 mısrayı ezbere söylerdi. Kendisini konuşamaz hale getiren ve sonunda öldüren felce rağmen, zihni melekelerinin yerinde olup olmadığını kontrol için Latince bir dua yazdı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  15. İngiliz şair ve romancısı Thomas Hardy, 88 yaşında iken bile edebi şaheserlerini yazmaya ara vermeden devam ediyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  16. Astronom Laplace, 78 yaşında öldüğü zaman işinin başında idi ve son sözü şu oldu: “Bildiklerimiz hiçbir şey; bilmediklerimiz muazzam!”
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  17. Meşhur ressam Titian, “Lepanto Savaşı” adlı büyük tablosunu, ölümünden bir yıl önce, yani 98 yaşında iken tamamladı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  18. George Bernard Shaw, piyeslerinden biri ilk defa sahnelediği vakit 94 yaşında idi. Bu ihtiyar kurt 98 yaşında iken, bahçesinde, budamak için çıktığı ağaçtan düşerek bacağını kırmıştı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  19. Alman imparatorluğunun kurucusu ve ilk şansölyesi Otto von Bismarck, Alman Birliğini gerçekleştirdiğinde 70 yaşında idi.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  20. Amerikan demir yolu kralı Commodore Vanderbilt, 70 yaşında bile çalışmaya devam ederek sahibi bulunduğu demiryolu şirketinin hatlarını 100 milden 10.000 mil uzunluğuna çıkardı.
* * *
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  21. Churchill, 65 yaşında iken İngiltere Başbakanı oldu; 70 yaşında iken de, Zafer Gününde bir otomobilin üzerine çı¬karak on binlerce İngiliz’e hitap etti.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  22. Stradivari, dünyaca meşhur kemanlarından ilkini 60 yaşında iken yaptı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  23. Nobel ödüllü Alman doktor Albert Schweitzer, 88 yaşında iken de Afrika’daki hastahanesinde hâlâ ameliyat yapmaya devam ediyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  24. Harvard Üniversitesinin ünlü profesörü Roscoe Pound, 86 ve 89 yaşları arasında, Amerikan adli sistemi üzerine beş ciltlik büyük bir eser yazdı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  25. Amerikalı ressam Büyük Anne Moses, 80 yaşında resim yapmaya başladı. Hayatı boyunca 1500 tablo yapan Büyük Anne Moses, bu tablolarından yüzde 25’ini 100 yaşından sonra tamamladı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  26. Amerikan Yüksek Mahkemesinin üyesi Oliver Wendell Holmes, 88 yaşında iken, günümüzün Amerikan hukukçularına ışık tutan Yüksek Mahkeme kararlarını bizzat kaleme alıyordu; 90 yaşında, kendi isteği ile emekli oldu, 94 yaşında öldü. Roosevelt, ilk defa Cumhurbaşkanı seçildiği zaman, hakim Holmes henüz emekli olmamıştı. Roosevelt, bu meşhur hukukçuyu evinde ziyaret ettiği vakit, onu, kütüphanesinde Eflatun’u okurken buldu ve sordu: “Hakim Bey, Eflatunu niye okuyorsunuz?” 91 yaşındaki Holmes cevap verdi: “Kafamı geliştirmek için bay Roosevelt.”
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  27. Thomas Hobbes, The Odyssey’i Yunanca aslından İngilizce’ye çevirdiği zaman 87 yaşında idi ve ertesi yıl da, yine Yunanca aslından İlyada’yı tercüme etmeye başladı.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  28. Don Counsilman, 58 yaşında iken Manş Denizini yüzerek geçen en yaşlı adam unvanını kazandı.

29. Sessiz sinemanın en önemli siması Charlie Chaplin 76 yaşında iken hâlâ film yönetiyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  30. Alonzo Stagg, 98 yaşında iken dahi, bahçesindeki çimleri kesmek için motorlu çim kesme makinesi kullanmıyordu. Stagg, Amerikan futbolunun en meşhur simasıdır. 1892’de, 30 yaşında iken Chicago Üniversitesi futbol takımına teknik direktör olarak tayin edildi ve 1933’e kadar tam 41 yıl aynı vazifede kaldı. Üniversite futbol takımına pek çok şampiyonluklar kazandırdı; takımını, beş defa yenilmeden şampiyon çıkarttı. Yaşı ilerleyince, üniversite yönetimi kendisini istifaya zorladı, fakat Stagg derhal başka bir üniversitenin; Pasific Kolejinin antrenörlüğünü kabul etti ve 1946’ya kadar, yani 84 yaşına kadar o vazifede kaldı. Bu ihtiyar delikanlı, 1947 ile 1952 arasında, yani 85 yaşından 90 yaşına kadar, Susque-henna Üniversitesinin futbol antrenörlüğünü yapan oğlunun muavini olarak çalıştı. Alonza Stagg, Amerikan futbolu üzerine kitaplar yazdı, oyunlara pek çok yenilik getirdi.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  31. Amerikalı sanayici John D. Rockefeller, 93 yaşında öldüğü yıl haftada bir milyon dolar kazanıyordu.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  32. Eski Romanın büyük devlet adamı ve hukukçusu Cato 80 yaşında iken Yunancayı öğrendi.
İhtiyarlamaya Vakit Bulamayanlar Başarılı İnsanlar Featured Fotoğraflarla Kişisel Gelişim Kişisel Gelişim ihtiyarlık ve başarı ihtiyarlık ihtiyarlığında başarılı olanlar başarı  33. Thomas Parr, yazılı tarihte, İngiltere’nin en uzun yaşamış insanlarından biri idi (14831635). Ölünceye kadar (152 yaşında) aktif bir hayat süren Thomas Parr, 130 yaşında iken tarlasının ürününü kendisi biçiyordu. Dokuz İngiliz kralı devrinde yaşayan Thomas Parr için Londra’daki Westminister Abbey’de bir abide dikildi.
İlgini Çekebilir:   Ellie Drake - Başarı