İkebana Felsefesi Üzerinden Kişisel Gelişim

0

Kökleri çok eskilere giden bir çiçek düzenleme sanatı olan İkebana içinde felsefe, kişisel gelişim ve anlam barındıran bir sanattır. İkebana mekanları güzelleştirirken zihinlerde de ufuk açıyor.

Sanatkar,toplumda uzun çalışma ve çabalamalardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır. ATATÜRK

kişisel gelişim hakkında çok şey söylenebilir.Sanat ile uğraşan insanların uğraşmayanlardan ne kadar farklı olduklarını düşünürsek, sanatın insanın kişisel gelişimindeki rolü ortaya çıkar. Sanatçı, eserini meydana getirirken iç yolculuğuna çıkar ve ruhundakileri eserine yansıtır. Bunlar olumlu ve olumsuz olarak hissettiği her şeyin eserine yansımasıdır. Bir ressamın yaptığı resimdeki çizgileri ve kullandığı renkler bizi onun ruh durumu hakkında fikir verebilir.

İkebanada kullanılan çiçeklerin cinsleri , renkleri tomurcuk olmaları veya iyice açmış olmaları da bize o insanın ikebanaya yansıttığı ruh hali hakkında bilgi verir. İkebananın özünde kişinin doğadaki güzelliklerle ruhundaki güzellikleri birleştirip aklını kullanarak ikebana tekniğine uygun ve kalbine ve iç dünyasına müracat edip ikebananın felsefesine uygun bir eser yaratması yatar. Kişi hem yaratıcılığını ortaya koyar hem de ruhundakileri eserine yansıtmış olur.ikebena kişisel gelişim felsefe  - ikebena ki  isel geli  im felsefe - İkebana Felsefesi Üzerinden Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim deyince; kişinin bu dünyada huzurlu, sağlıklı, mutlu, olumsuzluklarla mücadele etmesini bilen,aydınlanmış bir yapısından bahsediyorsak, bunu sağlamanın pek çok yollarından biri de İKEBANA yapmaktır. Günlük hayatın keşmekeşinden ,telaşesinden , yarın ne olacak korkusundan, geçmişden kalan acı verici olaylarla hala haşır neşir olmaktan kurtulup sukunet ve huzur içinde, SEVGİ ile yaşamaktan bahsediyorsak ; bunun yollarından biri de İKEBANA yapmaktır.

[quote_center]Sanat ne bir oyun, ne de bir eğlencedir. O, ancak ruhun dışarıya vurarak kendisini göstermesi ışidır. E.G.Benite[/quote_center]

Çiçek SEVGİ demektir. Bugün dünyamızdaki Sevgi eksikliği ve savaşlar yüzünden insanlar huzur yoksunudurlar ama bunun bilincinde olmadıkları için mutluluğu nerede arayacaklarını bilmezler. Oysa DOĞA bize o kadar güzel şeyler sunmaktadır ki !.İkebana yaparken , çiçekleri tanzim ederken, doğanın güzelliklerini elimizle evimizde, ofisimizde vs. düzenlerken,teknolojiden uzak olarak, sadece ve sadece kendi kendimizle baş başa kalarak iç yolculuğumuza çıkarız. Bir ormana , deniz kıyısına, pikniğe, çayırlara gittiğimizde hissettiklerimizi düşünürsek İkebana yaparken de zaman içinde aynısını hisseder hale geliriz.

İlgini Çekebilir:   Hayatınızı Değiştirecek Kişisel Gelişim Kitapları
Kökleri çok eskilere giden bir çiçek düzenleme sanatı olan İkebena içinde felsefe, kişisel gelişim ve anlam barındıran bir sanattır.   - ikebena ki  isel geli  im - İkebana Felsefesi Üzerinden Kişisel Gelişim
Kökleri çok eskilere giden bir çiçek düzenleme sanatı olan İkebena içinde felsefe, kişisel gelişim ve anlam barındıran bir sanattır.

Farkındalığımız artar. Hem bugüne kadar doğada ve çevremizde fark etmediklerimizi fark eder hale geliriz; hem de ruhumuzda, içimizde o ana kadar bizi sıkan rahatsız eden olumsuzlukların farkına varır kurtulmak isteriz. İkebana ile farkındalığımız arttıkıkça, bu olumsuzlukları bir şekilde eserimize aktarıp ,yani onlardan kurtulup aydınlanıp arınırız. Rüzgar hızlı estiğinde kırılmış bir dal , yüreğimizde bizi üzen bir olayın bıraktığı ize benzer. İkebana yaparken çiçek tanzimimize koyacağımız sapını kırdığımız bir çiçek doğadaki kırık dal ile eşleşir ve bizim yaramızın ortaya çıkmasına vesile olur. Bu fark ediş bizi farkındalığa ve dolayısıyla aydınlanmaya, arınmaya götürür. Nasıl ki, psikiyatriste gidip sorunlarımızı anlatırken bir konu ortaya çıkar ve rahatlarız. İkebana yapmak da terapiye girmişcesine insanı rahatlatır. Bütün bunlara ÇİÇEKLERİN TANZİMİNİN vesile olmasıyla KENDİMİZİ DAHA İYİ TANIR , KİŞİSEL GELİŞİMİMİZDE YOL ALIRIZ.

İkebana tarzı çiçek tanzim etmek, bizimle doğa arasındaki köprü olarak , içimizdeki her türlü olumsuz duygu ve düşüncelerden zamanla nasıl kurtulacağımıza dair ip uçları verir. Hepimizin içinde kıskançlık,fesatlık,huzursuzluk, aşırı para hırsı, mal ve mülke esir olmak gibi dünyevi problemler vardır. Bunların farkına bile varmamış olabiliriz. Ya da nasıl arınıp kurtulacağımızı henüz keşfetmemiş olabiliriz. İkebana tüm bu aydınlanmaları ÇİÇEK ile sağlar. ÇİÇEK SEVGİ demektir. Kişi önce kendini arındırıp kendine olan sevgisi arttıkça çevresine da öyle bir ışık yayar ki; o çevre de aynı SEVGİ TOHUMLARINI EKİP DÜNYA BARIŞINA KATKIDA BULUNUR. “Dünya İkebana Birliği” nin sloganı : “ Çiçek yoluyla Dostluk” kişisel gelişime en büyük katkıyı sağlayan sloganlardan biridir.

[quote_center]

Sanatın görevi doğayı kopya etmek değil, doğayı anlatmaktır.

Balzac

[/quote_center]