İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler?

2

İlkokul yıllara unutulmaz. İşte bu unutulmazlıklar içinde bizlere neler yanlış öğretilmiş. Bu yanlışları bizler hayatımızda nasıl kullanmışız.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis1Einstein okulda kötü notlar almıştır

Kimbilir kaç nesil çocuk Nobel ödüllü fizikçinin de okulda başarısız olduğunu düşünerek avunmuş fakat fena halde yanılmıştır. Einstein aslında başarılı bir öğrenciydi, özellikle de bilim ve matematik derslerinde.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis2Fare peyniri sever

Fareler aslında fıstık ezmesi ve kahvaltılık gevrekler gibi şekerli yiyeceklerden hoşlanır. Yani bir bar Snickersı daima bir büyük parça peynire tercih ederler.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis3Napolyon kısaydı

O aslında 18 ve 19. yy.larda ortalama sayılabilecek 1.70 cm boyundaydı.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis4Thomas Edison ampulü icat etti

Tüm zamanların en ünlü mucitlerinden biri olan Edison birçok şey icat etti ama aslında ampul onlardan biri değildi. Onun yaptığı tek şey İngiliz joseph Swan ilk olarak ortaya attığı ampul fikrini geliştirmekti ve Edison’un tasarımı diğerlerine göre daha fazla tutuldu.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis5Lemmingler intihar etmek için topluca kayalıklardan aşağı atlarlar

Kuzey Amerika ve Avrasya’nın dağları ile kutba yakın bölgelerinde yaşayan, fareye benzer küçük kemirici memeliler olan lemminglerin yemek bulmada sıkıntı çektiği için yüksek bir yerden suya atladıkları söylenir ancak bu toplu intihar değildir.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis6Su farklı yarım kürelerde farklı yönde akar

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis8İnsan maymundan gelmiştir

Darwin aslında bunu demek istememiş fakat yanlış yorumlanmıştır. Onun söylediği şey, insanoğlu,maymun ve şempanzeler uzun uzun bir zamanöncesinde ortak bit ata sahip olduğudur.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis9Vikinglerin boynuzları vardır

Viktorya çağında viking mezarlarını kazanlar, aslında boynuzlu miğferleriyle gömülen Vikinglerin boynuzlu olduklarını düşünmüşlerdir.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis10Colomb da dünyanın düz olduğuna inanmıştır

Ünlü kaşif Christoph Colomb dünyanın ne kadar büyük olduğunu bilmiyor olabilirdi ama dünyanın ucundan düşme gibi bir endişesi de yoktu.

İlkokulda Bakın Bizlere Neleri Yanlış Öğretmişler? yanlis11Dilin farklı bölümleri farklı tadları tespit eder

Dil üzerinde farklı tat tomurcukları vardır ve bazıları diğerlerinden dahaduyarlıdır. Fakat kesin bölümlerle birbirinden ayrı değillerdir.

  • Meltem Özgen

    harbiden helal olsun ya doğru diye bildiğimiz çok yanlış varmış…