İngiltere´de Au-Pair Sistemi

0
208

Au-Pair sisteminin en yaygın olduğu ülke olan İngiltere´de 15.000´i aşkın Au-Pair bulunmaktadır ve Türk Au-Pairler bunun yaklaşık 3.000 kişilik bir kısmını oluşturmaktadır. Türkiye´nin 1963´te Avrupa Anlaşmasına imza koyan ülkeler arasında olmasından dolayı Türklere de açık olan İngiltere´deki Au-Pair sisteminden bugüne değin 30.000´i aşkın Türk yararlanmıştır.

İngiltere´de Au Pair olmak için, 17-27 yaşları arasında, en az lise mezunu ve bekar olmak gerekir. İngiltere, erkek aupair kabul etmektedir ancak vize işlemleri için erkek aupair adaylarının orta düzeyin üzerinde İngilizce bilmesi ve üniversite mezunu olması önemlidir.

İngiltere´de Au Pair Olma Koşulları

İngiltere´de kimlerin Au Pair olabileceğine Büyük Britanya İçişleri Bakanlığı karar verir. Bakanlık kararına ve İngiliz vize sistemine göre, İngiltere´de au pair olabilmek için aşağıdaki koşulları taşımanız gerekir.
17-27 yaşları arasında olmak

Bekar olmak En az lise mezunu olmak

Temel düzeyde İngilizce bilmek Çocukları seven, ev işlerine yatkın bir yapıda olmak

İyi huylu ve temiz bir aile geçmişine sahip olmak Herhangi bir Avrupa ülkesi veya TC vatandaşı olmak

Yukarıdaki koşulları sağlayamayanlar, kanunen İngiltere´de au pair olamazlar.

Aupair´in Görev ve Sorumlulukları:

Aupair olarak temel göreviniz yanında kaldığınız ailenin çocuklarının ihtiyaçları üzerine yoğunlaşmaktır. Ancak sizden ortak yaşamın gerektirdiği ev işleri de istenecektir. Ütü, bulaşık ve çamaşır İngiltere´de aupairlerin yaptığı işler arasındadır.

Her zaman çocuk bakımı konusunda ciddi olmak ve sorumluluk sahibi yetişkin bir aile bireyi gibi davranmak zorundasınız. Anlaşmazlık durumunda, aupair danışmanları devreye girecektir. Şiddetli geçimsizlik halinde danışmanlarınız bir başka aile yanına geçmenizi önerebilir.

Aile içindeki kişisel harcamalarınız (telefon görüşmeleri gibi) size ait olacaktır.

Çocukların bakımından sorumlu olduğunuz dönemlerde alkol, uyuşturucu ve sigara kullanma gibi davranışlara tolerans gösterilmez ve Türkiye´ye geri gönderilebilirsiniz.

Ailelerin Görev ve Sorumlulukları:

Aile, gerekli standart konfora, ısıtma havalandırma sistemine sahip özel bir odayı size tahsis etmelidir.

Aile, sizin beslenme, barınma, temizlik ve diğer zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundadır.

Aile, harçlığınızı (haftalık veya aylık) zamanında ve eksiksiz ödemek zorundadır.

Aileler, yanlarında kalan Aupair´e kötü muamele edemezler ve görevleri dışında ağır işlerde çalıştıramazlar.

Kaynak:İcep

PAYLAŞ
Önceki İçerikNeden Avustralya ?
Sonraki İçerikYönetim ve Delagasyon
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir