İngiltere ve ABD´de Yüksek Öğrenim

0

İngiltere ve ABD´de Yüksek Öğrenim Rehberlik Yurtdışı Eğitim    İngiltere:
Dünyadaki araştırmaların %5.5 ve bilimsel yayınların %8 ‘ini İngiltere üretmektedir.Bu nedenle İngiltere üniversiteleri öğrencilerin genellikle tercih ettiği üniversiteler arasındadır.
Ders Ağırlıklı master dereceleri(MA, MSc, MBA, MEd,MsocSc, Mlitt, MEng,LLM): Bu tür programlar genellikle oniki ay sürer. Öğrenciler 9 ay eğitim gördükten sonra, yaz döneminde tez çalışmalarını tamamlarlar.
Araştırmalı Master derecesi(Mphil): Türkçede tam karşılığı olmayan bir Master derecesidir ve genellikle doktoraya geçişte kullanılır.Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklıdır.
Doktora Dereceleri(PhD veya Dphil): Tüm üniversitelerde uygulanmaktadır. Doktora derecesi genellikle 3 yılda tamamlanır. . Doktora programları ders ve araştırma yada sadece araştırmaya yönelik yapılabilir. Öğrenciler bir akademisyenin denetiminde kendi seçtikleri alanda araştırmalarını tamamlayarak Doktora tezlerini yazarlar
Lisansüstü Diploması (Pg Dip): Türkiye´de tam karşılığı olmayan ancak lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan bir çalışmadır ve genellikle 9 ay sürmektedir.
Lisansüstü Eğitim Sertifikası (PGCE):Bu programlar ilk veya ortaokul öğretmeni olmak isteyen lisans eğitimini tamamlamış kişilere yöneliktir. Bir yıl süreli bu programlar teorik ve pratik unsurları içerir.

Kabul Koşulları:
Mezun olduğunuz bölümden aldığınız derslerin master programına uygunluğu üniversitelere göre değişmektedir.
• Üniversitedeki notlarınızın dökümü (transkript)
• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu (Genelde IELTS veya TOEFL sınav sonucu istenmekle beraber, bazı kurumlar CPE ve CAE sınavını da kabul etmektedirler. Üniversiteler IELTS´den minimum 6 veya TOEFL´dan minimum 213 istemektedirler.)
• Akademik referans (2 tane)
• İş tecrübesi (MBA derecesi için üniversitelerin çoğu belli bir iş tecrübesi isteyebilir. )
• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.
• Varsa yayınlanmış eserler
• Bazı doktora programlarına başvuruda ayrıca yapılacak olan araştırmanın konusu istenebilir.
Lisans üstü kurumlara başvurular genellikle direkt yapılır. Ancak the British Council başvuru formları birçok okul tarafından kabul edilir.Başvurular kuruma ulaştıktan dört hafta sonra cevap gönderilir.
Üniversitelere göre farklılık gösterse de, ortalama olarak İngiltere’deki yıllık öğretim ücreti şöyledir: Sanat ve Sosyal Bilimler £6.000-10.000
Fen ve Teknik Bilimler £7.000-12.000
Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik £13.000-17.000
Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama £5.000-6.000 civarındadır. Yaşam masrafları bölgelere göre farklılık gösterebilir.
Öğrencilerin İngiltere´deki eğitimlerini karşılayacak finansal garantiye sahip olduklarını kanıtlayan belgeleri vize başvurusu sırasında İngiliz makamlarına göstermeleri istenir. Öğrenciler İngiltere´ye yalnızca full-time öğrenci olmak koşuluyla kabul edilirler. Öğrenciler akademik dönem içerisinde haftada 20 saat ve tatil dönemlerinde full-time çalışarak cep harçlığı kazanabilirler.
Yurtdışındaki üniversitelerden alınacak diplomaların denkliği ile ilgili işlemler Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için:

İlgini Çekebilir:   2015-2016 Sınıflara Göre Rehberlik Planları

Yüksek Öğretim Kurulu Denklik Birimi
Tel 0312 298 7142
Fax 0312 266 4744
www.yok.gov.tr/diplden.html

ABD:

Master Eğitimi lisans diplomasının ayrılmaz bir parçasıdır ve her eğitim kurumunda verilmemektedir. Amerika’da Master programları genel olarak Master of Arts(MA), ve Master of Science(MS) olarak sınıflandırılabilir. Her yıl ortalama 300.000 master derecesi verilen Amerika’da kabul kriterleri önem sırasına göre şöyle sıralanabilir.
• Not Ortalaması
• External Examinations – GRE, GMAT v.b.
• References –Tavsiye Mektupları
• Portfolio Review – (essay , görüşme, genel yetenekler)
• Work Experience- İş Tecrubesi
Bugün Türkiye’de “yüksek lisans” olarak adlandırılan master programları ( MBA, MS, MAED, MPA, MA,..) 4 YILLIK ÜNİVERSİTE SONRASI 1, 1.5, 2 veya 3 yıllık eğitime verilen addır ve Amerika’da “graduate School” olarak adlandırılır. Bu programlar tam anlamıyla profesyonel kariyer eğitimidir ve bu nedenle başvuru şekilleri ve kabul prosedürleri belli profesyonellikler gerektirmektedir. Kaynak:akampus.com