İngiltere ve ABD´de Yüksek Öğrenim

0
167

İngiltere:
Dünyadaki araştırmaların %5.5 ve bilimsel yayınların %8 ‘ini İngiltere üretmektedir.Bu nedenle İngiltere üniversiteleri öğrencilerin genellikle tercih ettiği üniversiteler arasındadır.
Ders Ağırlıklı master dereceleri(MA, MSc, MBA, MEd,MsocSc, Mlitt, MEng,LLM): Bu tür programlar genellikle oniki ay sürer. Öğrenciler 9 ay eğitim gördükten sonra, yaz döneminde tez çalışmalarını tamamlarlar.
Araştırmalı Master derecesi(Mphil): Türkçede tam karşılığı olmayan bir Master derecesidir ve genellikle doktoraya geçişte kullanılır.Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklıdır.
Doktora Dereceleri(PhD veya Dphil): Tüm üniversitelerde uygulanmaktadır. Doktora derecesi genellikle 3 yılda tamamlanır. . Doktora programları ders ve araştırma yada sadece araştırmaya yönelik yapılabilir. Öğrenciler bir akademisyenin denetiminde kendi seçtikleri alanda araştırmalarını tamamlayarak Doktora tezlerini yazarlar
Lisansüstü Diploması (Pg Dip): Türkiye´de tam karşılığı olmayan ancak lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan bir çalışmadır ve genellikle 9 ay sürmektedir.
Lisansüstü Eğitim Sertifikası (PGCE):Bu programlar ilk veya ortaokul öğretmeni olmak isteyen lisans eğitimini tamamlamış kişilere yöneliktir. Bir yıl süreli bu programlar teorik ve pratik unsurları içerir.

Kabul Koşulları:
Mezun olduğunuz bölümden aldığınız derslerin master programına uygunluğu üniversitelere göre değişmektedir.
• Üniversitedeki notlarınızın dökümü (transkript)
• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu (Genelde IELTS veya TOEFL sınav sonucu istenmekle beraber, bazı kurumlar CPE ve CAE sınavını da kabul etmektedirler. Üniversiteler IELTS´den minimum 6 veya TOEFL´dan minimum 213 istemektedirler.)
• Akademik referans (2 tane)
• İş tecrübesi (MBA derecesi için üniversitelerin çoğu belli bir iş tecrübesi isteyebilir. )
• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.
• Varsa yayınlanmış eserler
• Bazı doktora programlarına başvuruda ayrıca yapılacak olan araştırmanın konusu istenebilir.
Lisans üstü kurumlara başvurular genellikle direkt yapılır. Ancak the British Council başvuru formları birçok okul tarafından kabul edilir.Başvurular kuruma ulaştıktan dört hafta sonra cevap gönderilir.
Üniversitelere göre farklılık gösterse de, ortalama olarak İngiltere’deki yıllık öğretim ücreti şöyledir: Sanat ve Sosyal Bilimler £6.000-10.000
Fen ve Teknik Bilimler £7.000-12.000
Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik £13.000-17.000
Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama £5.000-6.000 civarındadır. Yaşam masrafları bölgelere göre farklılık gösterebilir.
Öğrencilerin İngiltere´deki eğitimlerini karşılayacak finansal garantiye sahip olduklarını kanıtlayan belgeleri vize başvurusu sırasında İngiliz makamlarına göstermeleri istenir. Öğrenciler İngiltere´ye yalnızca full-time öğrenci olmak koşuluyla kabul edilirler. Öğrenciler akademik dönem içerisinde haftada 20 saat ve tatil dönemlerinde full-time çalışarak cep harçlığı kazanabilirler.
Yurtdışındaki üniversitelerden alınacak diplomaların denkliği ile ilgili işlemler Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için:

Yüksek Öğretim Kurulu Denklik Birimi
Tel 0312 298 7142
Fax 0312 266 4744
www.yok.gov.tr/diplden.html

ABD:

Master Eğitimi lisans diplomasının ayrılmaz bir parçasıdır ve her eğitim kurumunda verilmemektedir. Amerika’da Master programları genel olarak Master of Arts(MA), ve Master of Science(MS) olarak sınıflandırılabilir. Her yıl ortalama 300.000 master derecesi verilen Amerika’da kabul kriterleri önem sırasına göre şöyle sıralanabilir.
• Not Ortalaması
• External Examinations – GRE, GMAT v.b.
• References –Tavsiye Mektupları
• Portfolio Review – (essay , görüşme, genel yetenekler)
• Work Experience- İş Tecrubesi
Bugün Türkiye’de “yüksek lisans” olarak adlandırılan master programları ( MBA, MS, MAED, MPA, MA,..) 4 YILLIK ÜNİVERSİTE SONRASI 1, 1.5, 2 veya 3 yıllık eğitime verilen addır ve Amerika’da “graduate School” olarak adlandırılır. Bu programlar tam anlamıyla profesyonel kariyer eğitimidir ve bu nedenle başvuru şekilleri ve kabul prosedürleri belli profesyonellikler gerektirmektedir. Kaynak:akampus.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikInternship training – Yurtdışında staj
Sonraki İçerikYurtdışı eğitim planları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir