İnsan ömrü nasıl geçer

0
177

nbul9Z4T_250x250cutoutOrtalama ömrünüzü nasıl geçirdiğinizi hiç düşündünüz mü? Bu sonuçları görünce aslında yaşamak için geriye ne kadar az zamanınız kaldığını göreceksiniz.
Sabah’ın haberine göre, insanoğlu yaşamı boyunca ne kadar yol yürüyor, ne kadar kelime konuşuyor, ne kadar uyuyor kaç yıl çalışıyor? Bilim adamları aslında sadece beş yıl yaşadığımızı ileri sürüyor.

Bakın insanın ortalama hayatı nasıl geçiyor.

2 yüzme havuzu dolduracak kadar tükürük salgılıyor.
25 bin beygir gücü enerji harcıyor.
300 ton ağırlık kaldırıyor.

105 gün suda kalıyor.
26 yıl uyuyor.
Ortalama 2 yıl telefonla konuşurak geçiyor.

130 bin km yol yürüyor.
90 milyon kelime konuşuyor.
18 yıl ayakta duruyor.

İnsanın maddi değerine gelince:
Bir insanda 7 kalıp sabun yapacak kadar yağ bulunuyor.
Orta boy çivi yapacak kadar demire sahip.
Bir kahve fincanını dolduracak kadar şeker bulunuyor.

Küçük bir tavuk kümesini badanalayacak kadar kireç var.
2000 kibrit yapacak kadar fosfor bulunuyor.
Ufak bir topun atımına yetecek barut için potasyum var.

Bir insan ortalama 70 yıl yaşar. Bunun yarısını gece yaşar ve bu süreçte genelde uyur. Geriye 35 yıl kalır. Bu 35 yılın 5 yılı çocukluktayken geçer ve anlaşılmaz. 5 yılı da yaşlanınca gider ve yaşantının bu kısmından da fazla birşey anlaşılmaz. Geriye 25 yıl kalır. Bu 25 yılın 15 senesi çalışarak geçiyor, geriyo 10 yıl kalıyor. Bir de tuvalet banyo gibi ihtayaçlar var bunlara da 5 yıl gider, geriye sadece 5 yıl kalır, işte hayatımız boyunca hedeflerimiz uğruna yaptığımız onca savaş… Sadece 5 yıl için mi?

LÜTFEN ANKETİMİZE KATILINIZ

[poll id=”3″]

PAYLAŞ
Önceki İçerikZihin Haritalama Programı (FreeMind)
Sonraki İçerikÖğrencilerin 2013’de Okuması Gereken Kişisel Gelişim Kitapları
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir