İnsan Zekası Neden Geriliyor?

0
996

İnsanoğlunun IQ’su, son 50 yılda 1 puan azaldı. Gerileme sürüyor ve nedenler de saptanmış durumda. Bunlar arasında bilişsel yetileri kötü etkileyen beslenme biçimi, “reality şov izlemek” ve “Googlelamak” da var.

Kanada’daki Montreal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, son 50 yılda dünya genelinde toplu zeka seviyesinin 1 IQ puanı düştüğü belirlendi. İnsanın zeka seviyesinin düşmesine neden olan 7 nedeni belirleyen araştırmacılar, beslenme alışkanlıkları ve teknolojinin beyni yıprattığı uyarısında bulundu.

1

DOYMUŞ YAĞLI BESİNLER (MARGARİN) TÜKETMEK

Beynin dopamin hormonu salgılamasını engelliyor, hafızaya zarar veriyor ve beynin reaksiyon verme süresini uzatıyor.

2

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA İŞLE UĞRAŞMAK

Beynin yakıt olarak ihtiyaç duyduğu bir şeker çeşidi olan ‘glikoz’ daha hızlı harcanıyor, bu da beynin yorgun düşmesine neden oluyor.

3

GOOGLLAMAK

Beyni tembelliğe alıştırıyor ve hafıza gelişimini engelliyor.

4

FAZLA FRUKTOZ ALIMI

Meyve, bal ve sebzelerde bulunan doğal şeker fazla alındığında beyin aktivitelerini yavaşlatıyor.

5

REALİTY SHOW İZLEMEK

Beyni tembelleştiriyor.

6

UYKUSUZ KALMAK/JETLAG

Öğrenme yeteneğini azaltıyor.

7

UZUN SÜRE SAKIZ ÇİĞNEMEK

Dikkatin dağılmasına neden oluyor.

KAYNAKmeydangazetesi
PAYLAŞ
Önceki İçerikSteve Jobs Çocuklarını Neden Teknolojiden Uzak Tutuyordu?
Sonraki İçerikRüya Sırasında Gözler Neden Hareket Eder?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir