İnsanın En Merhametsiz Eleştirmeni Yine Kendisidir

0
3123

İnsanı ideal vücut yapısı konusunda en çok kim eleştiriyordur. Aşağıdaki anket sonuçları ve hazırlanan görseller oldukça ilginç sonuçlara bizleri ulaştırıyor.

İngiliz iç giyim firması BlueBella’nın yaptığı bir online ankette katılımcılara ideal erkek ve kadın vücutlarından ne bekledikleri sorulmuş ve ilginç sonuçlar alınmış. Bu sonuçların insanların kendi vücutlarından beklentilerine ışık tutacağını düşünerek aşağıda paylaşıyoruz.

insan kendini eleştiriyor en fazlaYukarıdaki görselde soldaki kadınlara göre, sağdaki erkeklere göre ideal kadın vücudu.

Kadınlara göre ideal kadın vücudu şöyle:

Kate Middleton’un saçları, Cara Delevingne’nin yüzü, Jennifer Aniston’un göğüsleri, Gwyneth Platrow’un karnı, Emma Watson’un kalçaları, Elle Macpherson’un bacakları

Erkeklere göreyse ideal kadın vücudu şu şekilde:

Scarlett Johannson’un saçları, Mega Fox’un yüzü, Kim Kardashian’ın göğüsleri, Michelle Keegan’ın karnı, Kelly Brook’un kalçaları, Rosie Huntington-Whiteley’in bacakları

Bu ikisi karşılaştırınca şöyle bir gerçekle karşılaşıyoruz:

Kadın vücuduna ilişkin olarak erkekler, kadınlara göre çok daha gerçekçi beklentiler içindeler. Erkekler kadınlara göre daha kalın kollar, daha kalın bacaklar, daha geniş kalçalar bekliyor; dümdüz değil ayva şekilli karnın ideal olduğunu düşünüyorlar. Kadınlara göre ideal kadın vücudu her türlü moda giysinin içine girebilecek kadar ince ve fit olmalı. Kadınların beklentilerine uygun bir vücuda sahip birisiyle gerçek hayatta neredeyse imkansız. Belki de bu, kadınların azımsanmayacak bir kısmının vücutlarından niçin ciddi seviyede rahatsız olduklarını açıklıyor.

insan kendini eleştiriyor en fazla 1Şimdi erkek vücuduna ilişkin sonuçlara bir bakalım:

Yukarıdaki görselde solda erkeklerin beklentilerine, sağdaysa kadınların beklentilerine göre oluşturulmuş ideal erkek vücutları var.

Burada da kadın ve erkek beklentileri arasında ciddi bir fark göze çarpıyor. Erkeklere göre ideal erkek vücudu özellikle göğüs ve kollar açısından çok daha kaslıyken, kadınların beklentileri gerçek hayata çok daha yakın.

Aşağıda ideal kadın ve erkek vücutlarının üstüste bindirilmiş hallerine bakınca bahsettiğimiz farklar daha somut şekilde göze çarpıyor:

insan kendini eleştiriyor en fazla 2insan kendini eleştiriyor en fazla 3

Bu anketin sonucu kanımızca şu: İnsanların kendi vücutlarına dair beklentileri karşı cinse göre çok daha yüksek, yani çok daha acımasız.

Sanırız bir insanın en merhametsiz eleştirmeni yine kendisi.

Bu noktada hepimizin şapkamızı önümüze alıp kendi kendimize ciddi ciddi haksızlık ediyor olabileceğimizi düşünmemiz sizce de gerekmez mi?

VIAquora
KAYNAKazsekerli
PAYLAŞ
Önceki İçerikÖrtük Mutluluk Teorileri
Sonraki İçerikMümin Sekman’dan “Başarı Bilimi” Kitabı Çıktı ..
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir