IQ testi tek başına yetmez

1
930

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sirel Karakaş, üstün yetenekli bireylerin tanılanmasında sadece IQ testlerinin yeterli olmadığını savunarak, “Tabii ki bunlar kullanılacak ama bunun yanında üstün teknolojilerden yararlanılmalı, bunları kullanacak kurum ve kuruluşlar da kurulmalı” dedi.

Karakaş, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in açıkladığı “Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Üstün yetenekli çocuklar konusunun ilgili bakanlıklar ve TBMM’de de yoğun olarak ele alındığını söyleyen Karakaş, bütün uğraşların Türkiye’deki çocukların zeka ve yetenekleri doğrultusunda hak ettikleri eğitimi almaları için yapıldığını vurguladı.
IQ testinin belli bir kurama dayanılarak oluşturulan ve bütün dünyada kullanılan bir test olduğunu, ancak üstün yetenekli bireylerin tanılanması için sadece bu testin kullanılmasını yeterli görmediğini söyledi.

Karakaş, “Başka kuramlarda üstün yeteneğin başka özelliklerden de oluştuğu öne sürülüyor. Mesela bazılarında motivasyon veya yaratıcılığın çok önemli olduğu ileri sürülse de IQ testinde bunlar ölçülmüyor. Onun dışında yine üstün zihinsel yetenekler denilen yönetici işlevler de ele alınmıyor” diye konuştu.

“HAYLAZ ÇOCUK SÜRECE DAHİL EDİLMEYEBİLİR”

Testin demode olduğunu iddia eden Karakaş, “Bunların hepsi psikometrik araç olduğundan doğru sonuç vermemesi olasılığı çok yüksek. Çünkü bunlar metre gibi ‘masanın kenarına koy, cetvelle ölç’ gibi bir şey değil” dedi.

Karakaş, şöyle devam etti:
“Zihinsel yetenek olduğu için bir sürü başka şeyden de etkileniyor. Onun için tabii ki bunlar kullanılacak ama bunun yanında üstün teknolojilerden yararlanılmalı, bunları kullanacak kurum ve kuruluşlar da kurulmalı. Dünyada üstün yetenekli çocukların zihinsel faaliyetlerinin yanında beyinsel faaliyetlerinin de farklılıklar gösterdiği artık literatür bilgisi.

Mesela, psikometrik araçları bir eğitimle herkes kullanabilir ama bu üstün teknolojiler çok farklı uzmanlık alanlarını gerektiriyor. Devletin bu işin içine girmesi çok güzel bir şey ama bu paketin içinde çağdaş teknolojileri de katması lazım. Bizim çalışmalarını yaptığımız şeyler var ve Türkiye’de bunun ön bulgularını ortaya koymuş vaziyetteyiz. Dünyada zaten bu gibi şeyler ve özellikle elektrofizyoloji üzerinde duruluyor. MEB ve sağlık bakanlığı bir araya gelerek bu gibi merkezler kurmalı ve çocukların nasıl değerlendirileceğinin ve seçileceğinin çalışmalarının yapılması lazım.”

Üstün yetenekli çocukları belirleyecek öğretmenlerin de bilim adamları tarafından eğitilmesi gerektiğinin altını çizen Karakaş, “Bir öğretmen çalışkan bir çocuğu üstün yetenekli olabileceği düşüncesiyle destekleyebilecekken bir diğerini ‘haylaz’ diye bu sürece dahil etmeyebilir” değerlendirmesinde bulundu.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSıradışı Çocuklar Yetiştiren Sıradışı Okullar
Sonraki İçerik5 Dakikada STRESİ Beyninizden Silin
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir