İş başvurusunda ”facebook”a dikkat

0
219

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Nizamettin Bilici, ‘İşveren, iş başvurunuz sonrası nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu anlamak için facebook’u kullanıyor’ dedi.

Bilici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de sosyal medya kullanımının çok ileri düzeyde olduğunu ve bu konuda Türkiye’nin dünyada üçüncü sırada bulunduğunu kaydetti.

Sosyal medya üzerinden yapılan bütün yazışmaların ve dahil olunan bütün gruplarınhayatı etkileyebileceğinin ifade eden Bilici, şöyle konuştu:
” Gençler belirli gruplara üye oluyor.Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri sürekli değişiyor. Orada üye olduğunun grup, zamanla bambaşka bir şekle bürünebiliyor. İşveren, iş başvurunuz sonrası nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu anlamak için facebook’u kullanıyor. İş başvurusu veya iş görüşmesi yapacak kişiler, hesaplarında uygun olmayan veri bulunduğundan şüpheleniyorsa, hesaplarını geçici olarak dondurmalıdır. Burada yapacağınız her şey atanamamanıza bile neden olabilir. İstihbarat artık, elektronik ortamda yapılıyor. Bu verileri işlerken dikkatli olunmalıdır. Bugün İsrail, facebook üzerinden şüpheli grupları inceliyor. Buradan alınan fotoğraflar, sanal taciz olarak kullanabiliyor. İnsanların telefon ve adresleri olumsuz içeriklere sahip sitelere konulup taciz edilmelerini neden oluyor.”
-”İnsanlar, internet medyasını, birinci derecede dikkate alıyor”-
Bilici, yaklaşık 2 ay önce Türkiye İletişim Konfederasyonu (TİKOM) kurulduğunu ifade ederek, şunları belirtti:
”Konfederasyonla, Türkiye’de çok düşük olan medya güvenilirliğini yeniden yapılandırmak ve iletişim fakültesi mezunlarını medyaya yaymak istiyoruz. Böylece, nitelikli medya mensuplarının medyayı yeniden yapılandırmayı planlıyoruz. İnsanların birinci derecede dikkate aldığı medya, internet medyasıdır. Genişliği ve hızlılığı bakımdan önemli bir medya mecrasıdır. Yeni medyada art niyetli çalışmalar da var.”
Kaynak: Vatan
PAYLAŞ
Önceki İçerikHerkese Müteşekkir Ol!
Sonraki İçerikNe hafızanı ne de arabanı kaybetmek zorunda değilsin…
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir