İş görüşmesinde sorulan sorular

0
488

“Sizin için ideal şirket hangisi?”, “Sizden daha az bilgisi ve deneyimi olan birinin emrinde çalışsanız ne hissederdiniz?” İş görüşmesinde karşılaşabileceğiniz buna benzer kilit sorulara nasıl yanıt vermeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Sizden daha deneyimsiz birinin emrinde çalışsanız ne hissedersiniz? Yeni başladınız, güven kazanmak için ilk ne yaparsınız? Hangi şirket sizin için ideal? Kariyeriniz için en çok neye ihtiyacınız var?

İş başvurusu yaptığınızda karşılaşabileceğiniz sorulardan bazıları… Adayı daha iyi tanımak ve bunu kısa zamanda yapabilmek için alışılmadık sorular gelebilir. İşe alım yetkilisi sadece tepkilerinizi görmek amacıyla size tuhaf gelebilecek sorular yöneltebilir. Sinirlenmek yerine yapacağınız en doğru şey, olumsuz cevap verecekseniz bile bunu nazik bir şekilde yapmak. İşte bu sorulardan bazıları ve birkaç öneri…

Yeni dahil olduğunuz ekip içinde güvenilirliğinizi hızlıca sağlamak için ne yaparsınız?
Kendi kişilik özelliklerinize uygun bir cevap olmalı. Mükemmel görüneyim derken, sizi anlatmayan, gerçekdışı bir cevap vermeyin, inandırıcı olmaz.

Sizden daha az bilgisi ve deneyimi olan birinin emrinde çalışsanız ne hissederdiniz?
Tuzak soru! Çok dikkatli ve akıllıca bir cevap gerekiyor. Böyle bir şeyi kim ister ki! Öncelikle yöneticinizin sizden daha alt seviyede olduğu nereden belli?

Eğer torpille orada bulunmuyorsa mutlaka artı bir özelliği vardır. Yoksa da, böyle bir anlayışı ısrarla sürdüren bir işyerinde çalışmanın, iş anlayışınıza uygun düşmeyeceğini ifade edebilirsiniz.

Sizin için ideal şirket hangisi? Örnek verebilirsiniz? Neden?
Sizin idealiniz, yüklü bir maaş ve iki ay yıllık izin veren bir şirket olabilir. Ancak karşı tarafın duymak istediği bu mu? Başarılı şirketlerin neler yaptığını gözünüzün önüne getirin. Bir şekilde yakından tanıma fırsatı bulduğunuz firma varsa o zaman ismini verip örneklendirebilirsiniz.

Kariyerinizde ilerlemek için en çok neye ihtiyacınız var?
Motivasyon mu, iyi çalışma koşulları mı, birilerinin fırsat vermesi mi? Siz kendi hedeflerinize göre karar vereceksiniz.

En sevdiğiniz yöneticiniz kimdi ve neden?
Mesela şöyle bir cevap: “Genelde hiçbir yöneticimle sorun yaşamadım ama özellikle … şirketindeki yöneticimden çok şey öğrendim. Çok tecrübeli bir isimdi ve bunu ekibiyle paylaşmasını çok iyi biliyordu.”

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikHangi davranışlar mobbing kapsamına girer?
Sonraki İçerikHayat Zor mu geliyor? Yere mi düştünüz?
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir