İş Yerinde Motivasyon İçin Oyun Oynayın

0

Oyun sadece çocuklar için düşünülüyor. Ancak günümüz iş hayatında çalışanlara yönelik oyun faaliyetlerinin önemi hızla artıyor.

Şirketlerin çoğunlukla da bankaların çalışanlarına verdiği eğitimleri zorunlu hale getirmesi bazı sorunları da beraberinde getirdi. Öyle ki çalışanlar için eğitim saatleri; çay-kahve içme, işten kaçma, kafa dinleme anlamına gelmeye başladı. Bu açığı gören yazılımcıların geliştirdiği ve ilk kez ABD’de ortaya çıkan oyunlaştırma tekniğinin kullanımı özellikle uzaktan eğitim alanında hızla yükseliyor. Uzaktan eğitim firması Einstein’ın Genel Müdürü Mert Kestek, bir oyun üzerinde kurulan eğitimin daha verimli ve keyifli olduğunu, özellikle uzaktan eğitimde oyunlaştırmanın çok tercih edildiğini kaydetti. “Talebe rağmen Türkiye’de 10 tane oyunlaştırma firması yoktur” diyen Kestek, en fazla projeyi finans ve perakende sektörlerine çalıştıklarını öyle ki emlakçılara bile Facebook tabanlı oyun hazırladıklarını dile getirdi.

En çok talep oryantasyon eğitimine

Oyunlarda seslendirme yaptıklarını ve en çok oryantasyon eğitimleri için oyunlaştırmanın talep edildiğini dile getiren Kestek, çalışanları ağırlıklı X ve Y kuşağı olan firmaların bu işe önem verdiğini ifade etti. Örneğin oyun oynayan bir satış danışmanının her doğru satış adımı için puan topladığını, her hatasında ise oyunun başa döndüğünü belirten Kestek, bazen de oyun sırasında ekranda bir soru belirdiğini bu şekilde alınan cevaba göre verilen eğitimin başarılı olup olmadığının ölçüldüğünü söyledi.

Zamandan yüzde 40 tasarruf sağlıyor

E-learnIng’de zamandan da yüzde 40 oranında tasarruf edildiğinin altını çizen Kestek, direkt ihtiyaca yönelik uygulamalar olduğu için maliyetin de daha düşük olduğunu, çok yalın bir eğitimin 5 bin liraya mal edildiğini ifade etti. Şirketlerin ellerindeki eğitim dokümanlarını kendileriyle paylaştıklarını ve yazılım ekibinin bu dokümanları uzaktan eğitim haline getirdiklerini vurgulayan Kestek, uzaktan eğitim pazarının ise bu yıl sonunda 2.8 milyar dolara ulaşmasını öngördüklerini söyledi.

İlgini Çekebilir:   Kumarbazlar