İsimleri hatırlamanıza yardımcı olacak öneriler

0
99

Çoğumuz yeni tanıştığınız birinin ismini aklımızda tutamayız. Hatta bir arkadaşımızla yıllar sonra görüşünce yüzünü hatırlarız, ancak ismini hatırlayamayız. Peki isimleri hatırlamanın bir yolu var mı?

Çoğumuz yeni tanıştığınız birinin ismini aklımızda tutamayız. Hatta bir arkadaşımızla yıllar sonra görüşünce yüzünü hatırlarız, kişiyi tanırız, ancak ismini bir türlü hatırlayamayız. Peki isimleri hatırlamayı kolaylaştırmanın bir yolu var mı?

Askmen isimli internet sitesinde yer alan habere göre, uzmanlar, birinin ismini hatırlamanın onlarla ilgili yakınlık geliştirme üstünlüğünüzü artırdığını söylüyorlar. İsmi duyduktan sonra hemen isimleri tekrar edin ya da onları bir soruda kullanın. İsimleri spesifik tasvirlerle bağdaştırın ve böylece ismi daha kolay gözünüzde canlandırırsınız.

Bir insanın ismini ve onun hakkındaki diğer şeyleri hatırlamak o kişiyle daha iyi kişisel ve işle ilgili ilişki geliştirmenize yardım eder. İşte isimleri daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacak öneriler:

İsmi tekrar edin: Kişilerin isimlerini hatırlama yeteneğinizi geliştirmenin ilk adımı ilk kez karşılaştığınız kişinin ismini hemen tekrar etmektir. “Sizinle tanıştığımıza memnun oldum Mehmet Bey” gibi cümleler kurun. Bu basit adım ismin bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmasını engellemeye yardım edecektir.

İsmi kullanarak soru sorun: Yeni tanıştığınız kişiye içinde isminin geçtiği sorular yöneltin. Böylece ismi daha kolay hatırlarsınız. Örneğin: “Bu işi şu şekilde yapabilir misiniz Mehmet Bey?” gibi.

Çağrışım oluşturun: Kişinin ismiyle ilgili bir nesneyle çağrışım kurun. Örneğin, “Serpil” ismiyle tuz serpmek arasında bir bağ kurabilirsiniz. Böylece bu bağlantı sizin ismi daha anlamlı hale getirmenizi sağlar ve ismi hatırlama şansınızı artırır.

Görsel hafızanızı kullanın: Bir kişiyi yıllar sonra gördüğünüzde tanıyabilirsiniz, ancak onun ismini hatırlamayabilirsiniz. Bu onu ilk gördüğünüzde yüzünü görmenizden kaynaklanıyor. Ancak bir önceki adımdaki gibi bir çağrışım oluşturursanız yıllar sonra bile o kişinin adını hatırlayabilirsiniz.

Görsel ipuçlarını öne çıkan özelliklerle birleştirin: Tanıştığınız kişinin kulakları büyükse bu konu üzerinde odaklanabilirsiniz. Ara ara bu kişinin büyük kulaklı resmini çizip adını hatırlayabilirsiniz.

İsimden daha fazlasını hatırlayın: Eğer yeni tanıştığınız Mehmet Bey’in eşi Necla Hanım öğretmen ise gözünüzde bu şekilde canlandırabilirsiniz. Bunu bu şekilde düşünmeniz sadece birkaç saniyenizi alır.

Gece tekrar edin: Uyumadan önce tanıştığınız kişinin ismini ve çağrışım kurduğunuz nesnenin resmini, tasvirini düşünün, tekrar edin. Daha sonra o kişinin öne çıkan özelliğini gözünüzün önüne getirin.

Kaynak: Zaman Online

PAYLAŞ
Önceki İçerikSesimi Korumak İçin Ne Yapmalıyım?
Sonraki İçerikYılın en parlak fikirleri
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için kisiselbasari@hotmail.com eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir